hemoroidhastaligi.gen.tr https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr Hemoroid, Hemoroid Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hemoroidhastaligi.gen.tr Tue, 25 Apr 2017 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/ameliyatsiz-hemoroid-tedavisi.html Sun, 21 Oct 2018 23:01:08 +0000 Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi, Hemoroid anüs ve alt rektum kısmında genişlemiş kan damarlarının oluşturmuş olduğu bir durumdur. Hemoroid basur; sindirim sisteminin son kısmı olan dışkının çıkarıldığı son bölümdür. Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi, Hemoroid anüs ve alt rektum kısmında genişlemiş kan damarlarının oluşturmuş olduğu bir durumdur. Hemoroid basur; sindirim sisteminin son kısmı olan dışkının çıkarıldığı son bölümdür. Çeşitli nedenlerden dolayı oradaki damarların duvarları gerilir dışkı geçimi sırasında tahriş oluşur. Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı durumlarda hemoroid makatın içinde gelişirken ilerleyen safhalarda makat dışına taşabilir. İç kısımda bulunan hemoroid gözle görülmez. Fakat dış hemeroid oldukça ağrılı ve kanamalı olur. 

Hemoroid Belirtileri Nelerdir
 • Makattan gelen kanama
 • Makatta ağrı (özellikle yürürken hissedilir)
 • Makat çevresinde elle hissedilir şişlik,
 • Makat çevresinde yüksek ateş 
 • Makatta akıntı ve sürekli ıslaklık hissi,
 • Makat çevresinde kaşıntı
Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur

Hemeroid tanısı tespit edilirken hastaların şikayetleri hemen hemen aynıdır. Belirtilen şikayetler uzman doktorun anal muayenesi sonucu tespit edilir. Muayene ağrısız ve acısızdır. Makatta kanama şikayeti ile başvuran hastalara öncelikle rektoskop adı verilen özel bir alet ile uygulanan rektoskopi yöntemi önerilir. Bu yöntem genellikle kanama şikayeti ile gelen hastalara uygulanır. Diğer tüm hastalar için ayrıca kolonoskopik tetkik önerilir. Kolonoskopik tetkik parmak kalınlığında ışıklı ve kıvrılabilen bir hortum şeklinde bir cihaz ile (endoskop), makattan (anüs) girilerek, kalın bağırsağınızın tamamının monitörde incelenmesi işlemidir. Bu yöntemin önemi kolonoskopi esnasında olası kalın bağırsak hastalıklarının da tespit edilmesidir. 

Hemoroid Dereceleri ve Tedavi Yöntemleri

Hastaya ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanabilmesi için hemoroidin hangi derecede olduğu oldukça önemlidir. İlerlemiş derecelerdeki hemoroidin tedavisi ancak cerrahi müdahale yöntemi ile yapılabilir. Erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. 

1.derece hemoroid: Şikayetlerin ilk sırasında kanama yer alır.

2.derece hemoroid: Kanamanın yanı sıra kişide kaşıntı şikayetleri de görülür. 

3.derece hemoroid: Kanama, kaşıntı, makatta akıntı ve sürekli ıslaklık hissi gözlenir. Makatın içinde dışarı taşmamış hemoroid parçaları vardır. 

4.derece hemoroid: Hemoroide dair tüm şikayetler gözlenir. Diğer evrelerden tak farkı makat dışında gözle görülür hemoroid parçalarının olmasıdır. Makat etrafında ateş oldukça fazladır. 

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Nasıldır

Ameliyatsız hemoroid tedavisi için uygun bir diyet programı ve merhemler tercih edilebilir. Kabızlığa engel olmak için diyet programı bol lifli besinler içerecek şekilde oluşturulmalıdır. Lifler suda çözünür ve suda çözünmez olarak iki gruba ayrılır. Suda çözünmeyen lifler sadece hemoroidi önlemek için değil oluşabilecek sindirim sistemi hastalıkları riskini de azaltmak için kullanılmaktadır. Örnek olarak yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil fasulye, salatalık,, lahana, kereviz, domates, patlıcan, biber sayılabilir. Kabuklu, çekirdekli meyvelerin yanı sıra buğday ve çavdar ekmeği de tercih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra kuşburnu ve kök zerdeçal ile hazırlanmış çaylar tüketilmelidir. karışım  

Ameliyatsız hemoroid tedavisi için tüm bunların yanı sıra geniş bir leğeni 38-39 derece sıcaklıkta suyu doldurun. Leğen üzerine çömelerek 5-6 dakika sıcaklığı hissedecek şekilde beklenir. Leğenin içindeki suya asla direkt oturulmamalıdır. Leğen ya oturma seviyesinde ya sandalye üzerinde yada klozet içerisine yerleştirilmelidir. Leğendeki sıcak suyun buharı hemoroidin iyileşmesi için yeterlidir. 

]]>
Hemoroid Ağrısı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 00:21:11 +0000 Hemoroid ağrısı, en çok rastlanan hastalıkların arasında yer almaktadır. Ayrıca hemoroid ağrısı çok fazla ıstırap yaşatmaktadır. Hassas bölgede olması nedeniyle bir çok kişininde tedavisini ihmal ettiği bir gerçe Hemoroid ağrısı, en çok rastlanan hastalıkların arasında yer almaktadır. Ayrıca hemoroid ağrısı çok fazla ıstırap yaşatmaktadır. Hassas bölgede olması nedeniyle bir çok kişininde tedavisini ihmal ettiği bir gerçektir. Belki bir çoğumuz hayatımızda bir kere hemoroide yakalanmış ve ağrısını çekmişizdir. Hemoroid ağrısının beraberinde aşırı kanama meydana gelmektedir. Hemoroid, aşırı ıkınma ya da zorlanmadan meydana gelmektedir. Oluştuğu zaman hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin utanma duygusundan dolayı çoğu zaman tedavisini ihmal etmektedirler. Her kabız oluşumunda ya da acı ve baharatlı yemeklerin ardından hemoroid ağrısı kaçınılmaz olmaktadır. Hemoroid ağrısı, bireylerin yürümelerini ve oturmalarını zor duruma sokmaktadır. Hemoroid ağrısına karşı evde yapılacak bitkisel yöntemlerle bu ağrıyı dindirmek mümkündür. Ama öncelikle dediğimiz gibi acı ve baharatlı yemeklerden uzak durarak hemoroid ağrısının dindirmede yardımcı olacaktır. Bu gibi alışkanlıklar terk edilmesi gerekir. Hemoroid ağrısı yaşayan kişiler tuvalete giderken en fazla zorlandıkları anlardan biridir. Ayrıca hemoroid ağrısı, uzun süre tuvalette kalan ve sürekli tuvalete gidenler için büyük problem oluşturmaktadır.

Hemoroid ağrısının nedenleri

 • Hemoroid ağrısın  oluşmasını tetikleyen uzun süre tuvalette kalma alışkanlığıdır. Bilhassa aşırı baharat tüketimi, kabızlık problemini ortaya çıkardığından, kişilerin dakikalarca tuvalette kalmaları ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu süre zarfında uzun ıkınmalar görülmektedir. Bu gibi durumlar kaçınılması gereken durumlardır. Çünkü toplardamarlar bağ dokularında gevşemelere sebebiyet vermektedir.
 • Zaman içerisinde makat bölgesinin bağ dokusu gevşemesi ve sarkan memelerden dolayı hemoroid ağrısı oluşmaktadır.
 • Hemoroid memesinin patlaması sonucunda ağrının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Bağırsakların işlevinin yavaş olması hemoroid ağrısını oluşturmaktadır. Çünkü bağırsakların yavaş çalışması kabızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Kabızlık ortaya çıktığında ise zaten hemoroid ağrısına etki etmektedir.
 • Hemoroid memesinin yırtılması sonucunda aşırı ağrıya neden olmaktadır. Her ıkınma sırasında dışkının dışarıya çıkması, sanki bıçak ile kesilmiş gibi olur ve dayanılmaz acı vermektedir.

Hemoroid ağrısının geçmesi için neler yapılmalıdır

İlk etapta utanma duygusunu yok ederek doktora gelinmelidir. Çünkü bu sorun aşılmadığı sürece hiçbir tedavi sağlıklı şekilde yürüdüğünü söyleyemeyiz. Hemoroid ağrısını gidermek için, ağrı kesici kremler ve ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda hemoroid ağrısına iyi gelecek bitkiler sayesinde bu hastalığın iyileşmesinde katkı yapacaktır. Hemoroid ağrı için başka bir alternatif yol ise, makat bölgesinde zarar gören o dokunun, gevşetilmesi için sıcak su buharının içine oturarak kasların gevşetilmesine yardımcı olunacak ve ağrıları kısa sürede dindirecektir. Tuvaleti bitirdikten sonra kesinlikle makat bölgesini soğuk su ile yıkamak gerekir. Hem böylece cildin tahriş olması önlenir hem de hemoroid memesini serinleterek ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.

]]>
Hamilelikte Hemoroid Ameliyatı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 06:49:36 +0000 Hamilelikte hemoroid ameliyatı, Hemoroid günümüzde uzmanların da söylemesi ile halk arasında basur olarak bilinmektedir. Bu hastalık oldukça çok kişide gözlemlenebilir ve kişilerin sıkıntılı durumlar geçirmesini sağlamaktad Hamilelikte hemoroid ameliyatı, Hemoroid günümüzde uzmanların da söylemesi ile halk arasında basur olarak bilinmektedir. Bu hastalık oldukça çok kişide gözlemlenebilir ve kişilerin sıkıntılı durumlar geçirmesini sağlamaktadır. Bu durum kişileri sosyal hayatında da oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Hemoroid hastalığı teşhisi koyulduktan sonra tedavisine başlanılmaz ve geçer diye düşünülürse daha büyük sıkıntılar oluşturabilir. Hemoroid yani basur hastalığı oluşumu makatta bulunmakta olan kan damarlarının şişmesi bile meydana gelmektedir. Bundan dolayı kişi dışkısını yapmada büyük zorluk çeker ve genellikle makat bölgesinde de yanma, ağrı, kanama ile karşılaşılır. Hemoroid günümüzde en çokta hamilelerde gözlemlenir. Bu durumun nedeni ise gebe annelere verilen kan ve vitamin ilaçlarının annede kabızlık oluşturmasından ve bol su tüketilmemesinden kaynaklanmaktadır. Hemoroid ameliyatı gebelikte ıkınmayla alakalı olarak yaygın şekilde görülür.

Hamilelikte hemoroid ameliyatı olunur mu

Hamilelikte hemoroid ameliyatı çoğu uzmanın en son tercihi arasında olmaktadır. Hemoroid ameliyatı gebelerde uygulanması hem anne hemde bebek açısından oldukça riskli durumlar yaratabilir. Genellikle hamilelikte oluşan hemoroid için uzmanlar ilk olarak uygun olan bebeğe ve anneye zarar vermeyecek olan ilaçlardan yada fitil desteği vererek en rahat şekilde bu hastalığın sonlanmasını sağlamaktadır. Hamilelik sonrası ise bu hastalık kendiliğinden yok olacağından dolayı herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmamaktadır. Gerek duyulduğu takdirde ise tekrar en son tercih edilir.

Hamilelikte hemoroid hangi durumda yapılır

Hamilelikte hemoroid ameliyatı çok zorda kalındığında gebenin artık dayanamayacak ve ilaç tedavileri ile giderilmediği durumlarda yapılır. Fakat bu hamileliğin durumuna bağlı olarak değişir. Örneğin hamileliğin ilk başında yani ilk 3 ay dolmadan yapılan her hangi bir ameliyat annede düşüğe rastlanılmasına neden olabilmektedir. Daha sonra bu ameliyat son 3 ayda yapıldığı durumda ise erken doğum gözlemlenebilir. Bu nedenle hamilelikte hemoroid ameliyatının yapılabileceği ve oldukça az risk taşıdığı aylar 4, 5 ve 6 ay olmaktadır. Hamilelikte ise ameliyat lokal anestezi, genel anestezi ve sipinal anestezi olarak hastanın durumuna göre değişerek yapılır.  Yani kısaca hamilelik sırasında çok zorda kalmadıkça ameliyat yapılamaz ve bu doğumdan sonrasına ertelenebilir. Ancak bu mümkün değil ise doktor ve anne adayının yapmış olduğu planlama ile 3 ayın bitmesi beklenerek 4, 5 ve 6 ayda ameliyat riski daha azaltmak için yapılabilir. Ertelenemeyecek durumda olan ameliyatlarda ise doktor annede oluşabilecek yada bebekte oluşabilecek riskleri aile ile paylaşarak ameliyatı yapabilir.
]]>
Dış Hemoroid İlaçları https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-ilaclari.html Mon, 22 Oct 2018 16:32:34 +0000 Dış Hemoroid İlaçları; Dış hemoroid, iç hemoroide göre daha erken fark edilmektedir ve daha çabuk tedavi edilebilmektedir. Makat'ın yanında bir damarda pıhtı birikmesi sonucunda ödem oluşmaktadır. Dış hemoroid, genellikle ç Dış Hemoroid İlaçları; Dış hemoroid, iç hemoroide göre daha erken fark edilmektedir ve daha çabuk tedavi edilebilmektedir. Makat'ın yanında bir damarda pıhtı birikmesi sonucunda ödem oluşmaktadır. Dış hemoroid, genellikle çok rahatsızlık vermemektedir. Kişi dışkılama yaparken şişlik yani meme dediğimiz sertlik eline geldiği için kişiyi psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Kişinin sürekli kabızlık sorunu yaşaması veya fazla ağırlık kaldırması yada hamilelik dış hemoroid sorununa neden olmaktadır. Ayrıca kişinin damarları zorlayacak egzersiz yapması da yine dış hemoroid oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. Kişide kaşıntı, ağrı ve hafif kanamalar olabilmektedir. Halk arasında basur dediğimiz dış hemoroid için daha büyük sıkıntılar yaşanmaması için uzman bir hekime gidilerek ilaç tedavisi alması gerekmektedir. Aksi takdirde zorlanan damar dokusu hasar görecektir. Sürekli ishal olan kişilerde,damarlarda basınç oluşacağı için kişiyi bu gibi sıkıntılı olabilecek dış hemoroid oluşmasına neden olmaktadır. Kullanacağı ilaçlar sayesinde basit bir tedavi ile bu sıkıntıdan kurtulacak ve ödem oluşan damarlar boşalacaktır. Kişi dış hemoroid ilaçlarının yanı sıra lifli gıdalar tüketerek kabız olmamaya dikkat etmesi gerekmektedir. Ödem oluşan şişlik içeriye doğru itmelidir. Ayrıca kantaron yağı sürmesi de kişiyi rahatlatacak olan bitkisel ilaçlar arasında yer almaktadır. Kişinin dikkat etmesi gereken şey makat hastalıkları ile dış hemoroid karıştırılmaması gerekir.

Dış Hemoroid İlaçları; Ağız yolu ile alınan ilaçlar, kremler ve fitil, dış hemoroid ilaçları arasında yer almaktadır. Kişinin imdadına yetişen bu ilaçlar sayesinde kişinin ağrısı hafiflemektedir ve kanama varsa azalmasını sağlamaktadır.

Progtolog krem: Dış hemoroid için kullanılan krem sayesinde ağrı, çatlak ve şişlikler için etkili olan krem kişiyi rahatlatacaktır. 

Anestol pomat: Lokal anestezik bir ilaçtır. Krem çok akıcı bir kıvamda değildir. Hemoroid için dış kısma sürüldüğünde uyuşturucu etkisi sayesinde kişinin ağrısı hafiflemektedir.

Daflon: Ağız yolu ile alınan tablet şeklindeki daflon, hemoroid ağrı kesicisi ilacıdır.

Doxium Kapsül; Dış hemoroid şişliklerini azalmak için etkili olan kapsül şeklindeki ilaçlardır. Şişlik azalacağı için kişinin ağrısı da geçecektir.

Kartos fitil: İçerisinde 24 adet bulunmaktadır. Çatlaklar için ve dış hemoroidte etkili olmaktadır.

Troys krem: Dış hemoroid ilaçları arasında yer alan krem, oluşan kaşıntıları geçirmektedir.
Dış hemoroid basit bir şekilde ilaç tedavisi ile geçebilecek bir rahatsızlıktır. Fakat önemsenmediği takdirde oluşan şişlikler büyüyecektir ve daha fazla ciddi şikayetlere yol açmaktadır. Bu yüzden kişinin doktorunun vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir.
]]>
Hemoroid İshal https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ishal.html Tue, 23 Oct 2018 01:01:34 +0000 Hemoroid ishal; halk arasında basur diye bilinen sindirim sistemi ile alakalı bu hastalık, sıklıkla erkeklerde şekillenmekte ve oturamama, ağrı, tuvalet yapmada yanma gibi şikayetlerle seyreden bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı Hemoroid ishal; halk arasında basur diye bilinen sindirim sistemi ile alakalı bu hastalık, sıklıkla erkeklerde şekillenmekte ve oturamama, ağrı, tuvalet yapmada yanma gibi şikayetlerle seyreden bir hastalıktır. Hemoroid hastalığında, anüste bulunan damarların şişmekte, ağrı, kaşıntıya ve rektum da kanamaya neden olmaktadır. Hemoroid ishal arasında ters bir ilişki olup, genellikle hemoroid hastalarında kabızlık seyrederken ishal durumu seyretmez. Hemoroid de ishal durumu, hastalığın tedavisi amaçlı kullanılan ilaçların etkisi altında meydana gelmektedir. 
 
Hemoroid hastalığının nedenleri;
 • Uzun süre kabızlık
 • Gaita çıkışında aşırı zorlamalar
 • Aşırı şişmanlık
 • Uzun süre oturmak
 • Genetik faktörler
 • Beslenme bozukluğu
 • Sıvı tüketiminin azlığı
 • Enfeksiyonlar
 • Gebelik, doğum gibi faktörler
 • Karın içi basıncını artıran bazı faktörler 
Hemoroidde ishal durumu gaitanın çıkışını kolaylaştırmakta olup, normalde istenmeyen bir durum olmasının yanı sıra hemoroid hastalığında rahatlatıcı çözümlerdendir. Dışarıdan ilaç, fitil, lavman uygulamaları ile ile kabızlıkla seyreden durumlar ishale çevrilebilir. İshal, bir nevi dışkının sulanması, koyuluğu değişip sıvı bir hal alma durumudur. Hemoroid hastalığı durumunda da dışkının yoğun içerikli olması, boşaltım yapılmasını zorlamakta ve anüs çevresindeki damarlarda çatlak meydana getirmektedir. Damarlarda meydana gelen bu çatlaklar, yanmaya, ağrıya ve kanamaya neden olan olumsuzluklar meydana getirmemektedir. Hemoroid durumlarında ishal içerikli dışkı ise anüs çevresine uyguladığı basıncı azaltmakta ve kanama, ağrı, kaşıntı gibi durumları azaltmaktadır. Hemoroid de dışkılama zorluğu çeken hastaların, dışkı içeriklerinin sulanmasını sağlamak amaçlı lavman, fitil, ilaç uygulamaları yapabilirler ve bol bol sıvı yemek ve su tüketimi dışkı içeriğini sulandırır.
]]>
Hemoroid Merhemi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-merhemi.html Tue, 23 Oct 2018 12:08:15 +0000 Hemoroid merhemi; hemoroid, anüs çevresindeki damarların çatlamasına bağlı olarak oluşan kanama, kaşıntı, ağrı, sancı gibi durumlara neden olan bir hastalık olup, bu hastalığın tedavisinde bu olumsuzlukları ortadan kaldırma Hemoroid merhemi; hemoroid, anüs çevresindeki damarların çatlamasına bağlı olarak oluşan kanama, kaşıntı, ağrı, sancı gibi durumlara neden olan bir hastalık olup, bu hastalığın tedavisinde bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amaçlı bir çok hemoroid merhemleri vardır. Hemoroid merhemi direk olarak bölgeye sürülerek kullanılmakta olup, güçlü antihemoridial etkili ilaçlardır. 

Hemoroid merhemi çeşitleri;
 • Procto-Glyvenol merhem
 • Kortos merhem
 • Proctolog merhemi
 • Anestol merhem 
 • Kostos anal merhemi
 • Hedansa anal merhami
 • Hemoralgine anal merhemi 
Hemoroid merhemleri arasında yaygın olarak kullanılan procto-glyvenol merhemi, 30 gramlık tüpler içerisinde topikal kullanılan antihemoroid etkili bir merhemdir. Bu merhem sabah akşam olmak üzere günde iki sefer kullanılır ve hastalık tedavi edilene kadar kullanılmalıdır. Procto-glyvenol bazı yan etkileri olup doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu yan etkiler; deri kaşıntısı, soluk alıp vermede güçlükler, kalp ritm bozuklukları, dilde ve yüz bölgesinde şişme yan etkilerindendir. Hemoroid merhemi çeşitlerinden bir diğeri kortos merhemidir. Kortos merhemi, hekim reçetesi altında kullanılan bir merhem olup, steril bir gazlı beze sürülüp hemoroid bölgesine sürülür. Hekimin reçete ettiği dozlarda sürülmelidir, aksi taktirde fazla sürülmesi doz aşımına neden olan yan etkilerden karın ağrısı, ödem, kurdeşen gibi olumsuzluklar meydana gelir.  Kortos merhemi akut hemoroid durumlarında, derin çatlaklarda ve yara durumlarında reçete edilmektedir. Hemoroid proctolog merhemi ise 30 gramlık tüpler içinde etken madde olarak ruskogenin ve trimebutin içerikli bir merhemdir. Hemoroid hastalığı kanamalarında, çatlaklarında, kaşıntıların da ve ağrılarında tedavi edici iyi bir merhemdir. Hemoroid hastalığında anestol, kostos, hedansa hemoralgine gibi merhemler de sıklıkla beşeri hekimlikte reçete edilmektedir. Reçete edilen bu merhemlerin yanında da fitil, antibiyotik gibi ilaçlarda reçete edilmektedir. 
]]>
Hemoroid 4 Evre https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-4-evre.html Wed, 24 Oct 2018 00:28:02 +0000 Hemoroid 4. Evre, hastalığın son aşaması olmaktadır. Hemoroid makat bölgesinde bulunan kasların üzerindeki damarlarda gelişmektedir. İlk evrelerinde çok belirti vermese bile yinede tuvalet yapımı esnasında zaman zaman kanama yap Hemoroid 4. Evre, hastalığın son aşaması olmaktadır. Hemoroid makat bölgesinde bulunan kasların üzerindeki damarlarda gelişmektedir. İlk evrelerinde çok belirti vermese bile yinede tuvalet yapımı esnasında zaman zaman kanama yapabilmektedir. Toplumda bir çok kişinin etkilendiği hemoroid rahatsızlığı özellikle yanlış beslenme ve yanlış yaşam koşulları nedeniyle ilerleme gösterebilmektedir. Hemoroid 4. evre bu ilerlemenin son aşaması olmaktadır. 

Hemoroid 4. Evre Belirtileri
 • Tuvalet yaparken şiddetli ağrı ve kanama,
 • Otururken dahi rahat hissetmeme,
 • Tuvaletini tam yapamamış olma hissi,
 • Hemoroid dışa sarkması ve tekrar içeri girecek durumda olmaması olmaktadır. 
Hemoroid 4. Evre Tanı ve Tedavi

Hemoroid 4. evre için tanı koymak çok olmamaktadır. Çünkü dışarı sarkmasından sonra tekrar içeri sokulan hemoroid memeleri kısa süre sonra tekrar dışarı çıkmaktadır. Ancak kanser gibi artı bir rahatsızlıktan şüphe ediliyor ise görüntüleme yöntemlerinde yararlanılmaktadır. Tedavide farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu derecede bir hemoroid için dışarıdan krem vb. benzeri şeyler ile müdahale etmek çözüm olmamaktadır. Hemoroid 4. evre için uygulanan tedaviler şöyledir;
 • Lazer tedavisi ameliyat olmaktan korkan hastalar için tercih edilmektedir. Bu yöntem sadece hastalığın semptomlarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Tedavi için kesin sonuç değildir. 
 • Cerrahi olarak hemoroid memesini besleyen atardamar kök kısmından bağlanarak kurutulması amaçlanmaktadır. Bu yöntem THD olarak geçmektedir. 
 • Klasik cerrahi müdahalede ise meme operasyon ile alınmaktadır. Bu yöntemde hastanın 2 hafta kadar bir sıkıntısı olmaktadır. 
Hemoroid 4. Evre Tedavi Sonrası Korunma

Hemoroid 4. evre tedavisi sonrasında hastanın beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir. Kişinin lifli gıdalardan ağır beslenerek sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlaması faydalı olacaktır. Uzun süre kabız olma durumlarında rahatsızlık tekrar edebilmektedir. Ayrıca tedaviden sonra uzun bir süre baharatlı ve acı yiyecekler yemekten kaçınması gerekmektedir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 24 Oct 2018 12:31:34 +0000 Hemoroid ağrısına ne iyi gelir, bugün sizlerle herkesin şikayetçi olduğu bir sağlık sorununa ne iyi gelir rahatsızlığın vermiş olduğu ağrı nasıl giderilir bunları inceleyeceğiz. Bugünkü konumuz hemoroid (basur) gelin Hemoroid ağrısına ne iyi gelir, bugün sizlerle herkesin şikayetçi olduğu bir sağlık sorununa ne iyi gelir rahatsızlığın vermiş olduğu ağrı nasıl giderilir bunları inceleyeceğiz. Bugünkü konumuz hemoroid (basur) gelin önce hemoroid nedir ondan bahsedelim daha sonrada bu rahatsızlığın vermiş olduğu ağrı için yöntemler verelim. Hemoroid günümüzde oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Kişi her ne kadar beslenmesine dikkat etse dahi başta stres olmak üzere çeşitli birçok etken hemoroid oluşumunu tetikler. Eğer kişide çeşitli sebeplerden dolayı hemoroid oluşmuş ise kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Öle ağrı ve acı olurki kişi ne yapacağını şaşırır. Bu rahatsızlıkta kişiler doktora gitmeye çekinir hele ameliyat olmak hiç istemez. Bugün sizlere hemoroid ağrısına ne iyi gelir bunları inceleyeceğiz.

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir,

Tuvaletten Önce "Lidokain" İçeren Bir Krem Kullanın; Tuvalet öncesi kullanacağınız bu krem sayesinde dışkı yaparken hissedilen büyük acının hafifletmesine yardımcı olmaktadır. Lidokain kremi içeriğinde lokal anestezik​ bir madde içermektedir. Bu uyuşturucu madde bölgede oluşan ağrıyı azaltır kişiyi rahatlatır. Hemoroide iyi gelen bu kremi tuvaletten sonrada sürmeyi ihmal etmeyin.

Doktorunuzun Tavsiye Ettiği İlaçları İhmal Etmeden Kullanın; Hemoroid rahatsızlığının iki ismi daha vardır. Biri basur diğeri de mayasıl vasküler bu rahatsızlığın en büyük sebebi damarsal yapıların tromboze olması, şişmesi veya iltihaplanması sonrasında makatta oluşan bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın vermiş olduğu ağrıyı azaltmak için genelde kalp damar sistemi için kullanılan ilaçlardan kullanılmaktadır. Bölgede oluşan ağrıyı hafifletmek için yapacağınız ilk şey ihmal etmeden doktora gitmeniz ve doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaktır.

Rektal Bölgenin Kuru Kalmasına İzin Vermeyin; Rektal bölgenin kuru kalması bölgenin gergin olmasına ve kanamasına yol açar. Bu durumu engellemek için eczanelerden elde edebileceğiniz krem formunda olan hemoroid ağrılarına iyi gelen kremlerden kullanın. Kullanacağınız bu kremler bölgenin daima yumuşak kalmasını ve ağrının azalmasını sağlar. Bölgenin yumuşak kalması için kremler haricinde kayısı yağı, saf zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağı kullanmakta bölgeye iyi gelir. Makat bölgesini sürekli nemli tutmak hem ağrı ve acıyı dindirir hemde tuvalette kanamayı önler. Bölgeyi​ yumuşak tutmak için kullandığınız zeytinyağı bölgeyi nemlendirmek haricinde ağrıyıda hafifletir.

Ağrı Kesici Kullanmayı İhmal Etmeyin; Hemoroid ağrısında kullanacağınız ağrı kesici ilaçlar oldukça önemlidir. Makat bölgesinde bulunan damarsal yapının iltihap kapması, kan toplaması ve şişmesinin yol açtığı şiddetli ağrı ve bölgede oluşan gerginliği azaltmak için spazm çözücü etkisi olan ağrı kesici kullanın. Ağrı başladığı anda ağrı kesici ilaçları almak kişinin yaşam kalitesini artırır. Çünkü ağrı çekmek kişinin hem ruh sağlığını hemde insanı yorar.

Oturma Banyosu Yapın; Oturma banyosu yapmak makat bölgesinde bulunan kasların gevşeyerek rahatlamasını sağlar ve ağrıyı hafifletir. Eğer mümkünse oturma banyosunu saat başı yapın. Bu işlem için büyük bir leğenin içerisine sıcak su koyun çokta sıcak olmasın içine oturabileceğiniz ısıda olsun.  Bu suyun içine papatya suyu da katmak ağrıyı oldukça hafifletir.
]]>
Hemoroid Nasıl Geçer https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-nasil-gecer.html Thu, 25 Oct 2018 04:47:49 +0000 Hemoroid Nasıl Geçer, çoğunlukla halk arasında basur ismi ile bilinen hemoroid rahatsızlığı toplardamar ağırlıklı olarak submüközvenlerin  genişledikten sonra dışarıya sarkması sonucunda gelişen bir durumdur. Hemoroid rah Hemoroid Nasıl Geçer, çoğunlukla halk arasında basur ismi ile bilinen hemoroid rahatsızlığı toplardamar ağırlıklı olarak submüközvenlerin  genişledikten sonra dışarıya sarkması sonucunda gelişen bir durumdur. Hemoroid rahatsızlığı genel cerrahi polikliniğinde en sık rastlanılan bir hastalık çeşididir. Genellikle hemoroid insanlarda hiç bir şikayete neden olmayan ve çok sağlıklı olan her üç kişinin ikisinde hemoroid rahatsızlığı tespit edilmektedir. Hemoroid rahatsızlığı dış hemoroid (external) ve iç hemoroid (internal) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid rahatsızlığı kişide genellikle ağrılara ve kaşıntıya sebep olmazlar. İç hemoroid çok ilerlemediği durumlarda aralıklı olarak yalnızca rektal kanamalar ile belirti göstermektedir. Dış hemoroid özellikle makat bölgesinden dışarıya doğru çıkarak sarktığı zaman hemoroid memeleri hem yanma hem de ağrıya sebep olmaktadır. Hemoroid hastalığı özellikle selim bir hastalık olmasına rağmen uzun dönem geçirildikten sonra maalesef kötüleşme eğiliminde olabilen bir hastalık tipidir. Bu nedenle hemoroid rahatsızlığı ister iç isterse dış hemoroid olsun, mutlaka meydana geldikten sonra etkili ve çok hassas bir tedavinin uygulanması gerekmektedir. Hemoroid hastalığı özellikle çok ciddi dereceli kanamalara yol açmaz ise, bu durum hastalıkmış gibi görünmeyebilir. 

Hemoroid Nasıl Geçer İlaç Kullanımı, 

Hemoroid tedavisi için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Hemoroid tedavisi için kullanılan bu ilaçlar çoğunlukla hap ya da fitil olarak kullanılmaktadır. Eğer hemoroid memesi aynı bir nohut büyüklüğünde ve arada sırada makattan dışarıya sarkıyorsa bu durumda fitil kullanılması daha faydalı olacaktır. Özellikle hemoroid tedavisi için kullanılan bu ilaç ve fitiller hastalıktan dolayı meydana gelen ağrı, kanama ve şişlik gibi bir takım şikayetleri azaltmak açısından oldukça faydalıdır. 

Hemoroid Nasıl Geçer Banyo Uygulaması, özellikle hemoroid rahatsızlığı olan bölgede meydana gelen zonklama ve ağrı şikayeti olan hastaların uygulayacağı banyo rahatlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Hemoroid banyosu yapacak kişinin rektal bölgesini tam içine alacak olan bir leğen ya da küvetin içerisine 24 derece ile 37 derece arasındaki sıcaklıkta olacak ılık su doldurulur. Ardından hasta bu ılık suyun içine yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar oturarak bekler. Daha sonra buz kompresini uygulamak için torbanın içine bir miktar buz konulduktan sonra hemoroid olan bölgeye uygulanır. Hemoroid rahatsızlığında hastalarda meydana gelen ağrı ve kaşınma gibi problemleri rahatlatma konusunda hemoroid banyosu en ideal yöntemdir. Eğer hemoroid rahatsızlığı olan hasta bu banyo işlemi özellikle tuvaletten sonra uygularsa faydasını daha fazla hissedebilir. Ayrıca gün içinde rektal bölgeye bir kaç kere soğuk kompres ve ılık banyo ve ısıtılan havlunun üstüne oturmak ağının azalmasına yardımcı olmaktadır. 

Hemoroid Nasıl Geçer Kudret Narı, kudret narı özellikle hemoroid rahatsızlığına en iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Tamamen olgunlaşmış sarı rengini ya da turuncu rengini almış olan kudret narının içerisinde bulunan kırmızı çekirdekler çıkaralım. Daha sonra kudret narını havanda dövelim ve cam bir kavanozun içine koyalım. Üzerine bir miktar hakiki saf zeytinyağı ve bal ekleyerek karıştıralım ve bu şekilde bir süre bekletelim. Kudret narı aynı bir macun kıvamını aldıktan sonra aç karnına günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere bir kaşık yenmelidir. Ayrıca hazırladığını kudret narı macununu hemoroid olan bölgeye sürerek de kullanabilirsiniz.

Hemoroid Nasıl Geçer Güvercin Ağacı Bitkisi, geçmişten günümüze kadar gelen özellikle ağrı yatıştırıcı özelliği sayesinde hemoroid tedavisinde hastalara önerilen en faydalı bitkidir. Genellikle güvercin ağacı bitkisi rektal bölgeye krem şeklinde uygulanır. Hemoroid rahatsızlığında ortaya çıkan ağrı, şişkinlik, kaşıntı ve kanama gibi problemlere oldukça yararlıdır. 
]]>
Hamilelikte Hemoroid Bitkisel Tedavi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid-bitkisel-tedavi.html Thu, 25 Oct 2018 15:07:24 +0000 Hamilelikte hemoroid bitkisel tedavi, hamilelikte hemoroid sorunu devamlı yaşanan sağlık problemidir. Bu durum anne adayı için korku ve stres oluşturur. Gebelik döneminde vücutta bir çok değişiklikler meydana gelir. Hormon değişi Hamilelikte hemoroid bitkisel tedavi, hamilelikte hemoroid sorunu devamlı yaşanan sağlık problemidir. Bu durum anne adayı için korku ve stres oluşturur. Gebelik döneminde vücutta bir çok değişiklikler meydana gelir. Hormon değişikliği oluşur. Sindirim sistemi yavaş çalışır. Kabızlık problemi oluşur. İdrar yapılırken zorlanılması hemoroid bölgesine basınç oluşturur. Hemoroid ağrısı oluşur. Bu durum anne adayının sağlığına etki eder. Bebeğe zarar verebilir. Vücut direncini düşürür. Hemoroid ağrısı hamileliğin zor geçmesine neden olur. Hamilelikte hemoroid bitkisel tedavi ile rahatlama sağlanır. Düzenli uygulanan bitkisel yöntemler hemoroid ağrısını ve şişliğini önleyebilir. 

Hamilelikte hemoroid için bitkisel kürler
 • B6 vitamin içerikli besin tüketilmelidir. Muz, çilek, kivi lif içerikli olduğu için sindirim sistemini çalıştırır. Bu meyvelerin içinde folik asit içeriği fazla olduğu için hemoroidin ağrısız geçmesini sağlar. 
 • Portakal, mandalina C vitamin içerikli olduğu için mutlaka tüketilmelidir. Portakal suyu günlük içilmelidir. 
 • Lahana turşusu haftada bir kez yenilmelidir. Lahana suyu günlük içilebilir. 
 • Brokoli ve armut haftada iki kez tüketilmelidir. 
 • Aç karına bir kase ılık yoğurt yenilmelidir. 
 • Tatlı patates, sebze, meyve tüketilmelidir.
 • Salata yapıldığı zaman içine mutlaka elma sirkesi, fındık yağı ve zeytin yağından biri ilave edilmelidir.
 • Ceviz yaprağı ve ısırgan otu haşlanıp kür haline getirilmeli ve peçete içine koyulup makat bölgesinde yarım saat bekletilmelidir. 
 • Doktor kontrolü ile bitkisel içerikli krem ve merhem kullanılmalıdır. 
Hamilelikte hemoroid bitkisel tedaviden sonra uygulanması gerekenler

Hemoroid olan bölgeye buz baskısı yapılmalıdır. Günlük sıcak su ile duş alınmalıdır. Geniş leğen içine ılık su koyulmalı ve yarım saat içinde oturulmalıdır. Doktor kontrolü ile düzenli spor ve egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Yumuşak kanepe ve minder üzerinde oturulmalıdır. Oturuş tarzı sürekli değiştirilmelidir. Sinir, stresten mümkün oldukça uzak durulmalıdır. Sürekli nefes alış verişi yapılmalıdır. İdrar geldiği zaman hemen yapılmalıdır. Uzun süre idrar tutulmamalıdır. Makat bölgesinin hijyeni sağlanmalıdır. Günlük iç çamaşır değiştirilmelidir ve sentetik çamaşır kullanılmalıdır. Bol su içilmelidir. Yeşillik tüketimine ağırlık verilmelidir. Kaliteli peçete ve ped kullanılmalıdır. 
]]>
Hemoroid Nedir https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-nedir.html Fri, 26 Oct 2018 13:06:40 +0000 Hemoroid nedir, halk arasında mayasıl ya da basur olarak bilinen hemoroid, anüs kısmında ve alt rektumda genişlemiş damar yumaklarına verilen isimdir.  Makatın etrafındaki toplardamar yumağının gevşeyerek, meme şekl
Hemoroid nedir, halk arasında mayasıl ya da basur olarak bilinen hemoroid, anüs kısmında ve alt rektumda genişlemiş damar yumaklarına verilen isimdir.  Makatın etrafındaki toplardamar yumağının gevşeyerek, meme şeklinde dışarı doğru sarkmasıdır. Genellikle gevşeme ve genişleme aniden olmaz, zamanla oluşur. Bu sebepten dolayı hemoroid rahatsızlığı olan kişiler şikayetlerini belirgin olarak bilmeseler de uzun süredir vardır. Uzun süreli ıkınma ve kabızlık, makat çevresinde toplardamarların basıncının artmasına yol açar ve toplardamarların genişleyerek bir çeşit varise dönüşmesine neden olur. Bu biraz da genetik bir hastalıktır. Anne ve babada hemoroid görülen bireylerde, hemoroid diğer bireylere oranla daha sık görülür.

Hemoroid Tipleri

Dış hemoroid (external) ve iç hemoroid (internal) olmak üzere iki değişik tiplerde görülmektedir.
 • Dış Hemoroid: Genellikle yanma ve ağrılarla kendini gösterir. Ele gelen ciltte oluşan kabarıklar dışında hastayı rahatsız eden cinsten değildir. Fakat bazen genişlemiş damarlara  pıhtı oturması ile diken batar gibi şiddetli ağrı ve bununla beraber şişlikler ve kızarıklıklar görülebilir.
 • İç Hemoroid: Fazla ağrıya ve kaşıntıya neden olmaz. Çok ileri evreleri görülmediği müddetçe aralıklı rektal kanamalar şeklinde görülür. İç hemoroid, hastalığın belirli ilerleme evresine göre dört grupta değerlendirilir.
Birinci Derecede Hemoroit: Bu derecede hasta sadece tuvalet esnasında büyük abdestinde değişik kanamalar görebilmektedir. Genellikle kanın rengi açık kırmızıdır ve büyük  abdesti yaptıktan sonra damla damla şeklinde az miktarda gelir.

İkinci Derecede Hemoroid: Kanama ile birlikte tuvalet esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden  daha sonra içeri giren memeler oluşmaktadır. Bunun beraberinde değişik ölçülerde kaşıntılarda görülebilir.

Üçüncü Derecede Hemoroid: Bu derecede yine kaşıntı ve kanamayla beraber şiddetli ağrılar görülmektedir. Yine büyük ve küçük şeklinde çıkan memelerde kanamanın şiddeti fazla olmakla beraber, fışkırır şekilde açık kırmızı renginde kanamalar görülür. Bu üçüncü dereceden hastalar tedavilerine geç kalmışlarsa ki çoğu kez geç kalınmıştır, anemi denilen kansızlık görülmektedir. Kansızlığa da bağlı oluşan nefes darlığı, soluk yetmezliği, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Dördüncü Derecede Hemoroid: Tuvalet zamanlarında sürekli olarak dışarıda kalan ve makat bölgesindeki aşırı bozuklukların sebebi olan ileri derecededir. Diğer derecelerde saydığımız şikayetlerin daha şiddetli olarak görülmesi dördüncü evreyi oluşturmaktadır. Bununla beraber insanların sosyal hayattan uzaklaşma gibi sıkıntıları da görülmektedir.

Hemoroid Belirtileri

İlk belirti büyük abdestinde görülen kırmızı parlak renkli kanamalardır. Kalın bağırsak polipleri, Rektum ve kolon kanseri, makat ağzında çatlaklık, hemoroid hastalığı, makattan kanamaya sebep veren hastalıklar en sık ve belirgin görülenlerdir. Kalın bağırsak kanserinin erken evrelerinde tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu sebeple makattan kan gelmesi, kanlı dışkı yapılması, dışkılama alışkanlıkların bir değişiklik, halsizlik, dışkının incelmesi, kilo kaybı ve kolay yorulma gibi şikayetleriniz olursa mutlaka uzman hekim ile görüşülmelidir. Hemoroid başka hastalıklara dönemez. Fakat başka hastalıklar ile birlikte görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebeple hastanın durumuna göre hemoroid tedavisinden önce diğer hastalıkların kontrolü gerekebilir. Hemoroid hastalığının diğer belirtileri de, şişlik, makatta ağrı, kanama, kaşıntı ve akıntıdır.

Hemoroid Tedavi Yöntemi

Hemoroidin tedavi süreci ve yöntemi hemoroidin evrelerine göre değişmektedir. Eğer birinci derece hemoroid belirtileri varsa yani kanama ve ağrılar azsa, bağırsak egzersizler]]> Bebeklerde Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/bebeklerde-hemoroid.html Sat, 27 Oct 2018 02:09:07 +0000 Bebeklerde hemoroid, makat bölgesindeki damarların kasılmasıyla görülen, basur memelerinin makat dışına sarkması ile olur. Genellikle yetişkin bireylerde görülür. Fakat nadir de olsa bebeklerde de görülür. Bebeklerde hemor Bebeklerde hemoroid, makat bölgesindeki damarların kasılmasıyla görülen, basur memelerinin makat dışına sarkması ile olur. Genellikle yetişkin bireylerde görülür. Fakat nadir de olsa bebeklerde de görülür. Bebeklerde hemoroid olmasının sebebi yetişkinler ile aynıdır. Bebeğin anne sütü içtiği sıralarda, anne sütü ile korunduğu zamanlarda hemoroid oluşumu genellikle görülmez. Ancak ek gıda takviyesi yapılan bebeklerde kabızlığın gelişmesi halinde, hemoroid oluşumu ortaya çıkar. Bebeğin sebze ve meyve tüketememesi, yeterli miktarda sıvı alımı olmaması, çikolata tüketimi, beyaz ekmek yenilmesi, aşırı miktarda peynir tüketimi, muz, ananas ve kivi gibi meyvelerin fazla tüketilmesi durumunda bebeklerde hemoroid oluşması  görülür.

Bebeklerde Hemoroid Belirtileri

Bebeklerde hemoroid meydana gelmesiyle, dışkı sertleşecek ve kuru olacağından tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınma eylemi gerçekleşecektir. Makat bölgesindeki kan damarlarının sertleşip, daralması ile bebeklerde hemoroid oluşumu meydana gelmektedir. Bunun yanında bebeklerin erken dönemlerde aldığı ek kilolar ile fazla kilolu olunmadı da hemoroid oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Bebeklerde hemoroidin ilk belirtileri arasında makat bölgesinde oluşan kan damarlarının daralıp patlayarak, parlak renkte kanama görülür. Bunun yanında dışkıda kanama görülmeleri de belirtileri arasındadır. Anüs bölgesinin sürekli kaşınması da hemoroid belirtilerinin arasındır. Bu durum bebeğinizin canını yakabilir. Bu sebeple bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde Hemoroid Tedavisi

Bebeklerde hemoroid oluşumunu önlemek için ilaç tedavisiyle önlenebilir. Bunun yanı sıra bebekleri her tuvaleti sonrası makat bölgesini ılık su ile yıkayınız. Bebeğin hasta olmaması durumunda günlük sıcak su banyosu yaptırınız. Fakat banyo esnasında sabun kullanmayınız. Çünkü sabun o bölgenin tahriş olmasını sağlayarak, hemoroid memelerinin dışarıya taşmasını sağlar. Bu yüzden her banyo sonrasında o bölgeyi kurutmakta fayda vardır. Ayrıca bebeklerin bezlerinin hijyen açısından sık sık değiştirilmesi gereklidir. Bunun yanında bebeğinize lifli gıdalar vermeye çalışınız. Eğer bu uygulamalar hemoroidi bir iki hafta içerisinde azaltmaz ise acilen doktora danışınız. Doktor vereceği ağrı kesici kremler ile basur oluşmasını engelleyecektir.

]]>
Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid.html Sat, 27 Oct 2018 02:41:42 +0000 Hemoroid; İnsanların günlük hayatlarında düzensiz ve yanlış beslenmeleri, hareketsizlik olmaları kabızlık sorunu gündeme getirmektedir. Meydana gelen kabızlık sorunu zamanla hemoroid rahatsızlığına sebep olmaktadır. Hemoroid; İnsanların günlük hayatlarında düzensiz ve yanlış beslenmeleri, hareketsizlik olmaları kabızlık sorunu gündeme getirmektedir. Meydana gelen kabızlık sorunu zamanla hemoroid rahatsızlığına sebep olmaktadır. Neredeyse hemoroid hastalığı ülkemizde yaşayan insanlarının yarısında görülmektedir. Halk arasında hemoroide mayasıl yada basur denilmektedir. Hemoroid insan vücudundaki anal kanalın üst bölümünde yer alan venlerin genişleyerek oluşan damar yumaklarının sarkmasıdır. Bu durumu yaşayan kişilerin başka organları da etkilenmektedir. 

Hemoroid hastalığı çeşitleri
 • İç hemoroid
 • Dış hemoroid
Hemoroid hastalığına neden olan sebepler
 • Doğum ve gebelik
 • Bağırsakta oluşan çeşitli sorunlar (ishal, kabızlık)
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Alkol tüketimi
 • Bisiklet sürmek ve ata binmek gibi spor etkinlikleri
 • Meslek grupları (pilotlar, şoförler)
 • Kalın bağırsak kanseri
 • Karın kısmında ascites meydana gelmesi
 • Pelvik kısımda oluşan tümorler
 • Obezite (fazla kilo)
Hemoroid hastalığı belirtileri
 • Ağrı
 • Makat kısmında oluşan kırmızı renkli kanama (rektal kanama)
 • Makat bölümünde ele gelebilen şişlik
 • Kaşıntı
 • Makat bölümünde ıslaklık oluşması
 • Akıntı
Yukarıdaki belirtileri göre perianal fistül, anal fissür, tromboz ve perianal abse gibi rahatsızlıklarda aynı belirtileri göstermektedir. Belirtilerden biri olan ağrı iç hemoroid  rahatsızlığında kendini geç gösterir. Eğer başlangıç aşamasında ağrı ortaya çıkıyor ise perianal abse, tromboze hemoroid, anal fissür gibi rahatlıklar ilk akla gelmesi gereklidir.

Hemoroid hastalığı için hangi doktora gidilir

Eğer belirtiler bir haftadır fazla sürüyor ise acil olarak genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Fakat genel cerrahi bölümü geniş bir branş olduğu için makat rahatsızlıklarına bakan uzman doktorlar tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca makat rahatsızlıkları ile ilgilenen doktorlara proctoloji alanında uzmanlaşmışlardır. 

Hemoroid hastalığının tanısı

Belirtiler söz konusu ise acil olarak doktora gidilmelidir. Doktor hastanın şikayetlerini dinledikten sonra anal muayene yapar. Bu anal muayene genç hastalar için tanının konulmasında yeterli olmaktadır. Rektal kısımda meydana gelen kanama sebebi ile gelen hastalar rektoskopi uygulanmaktadır. Eğer hasta kırk yaşında yada üstünde ise kabızlık sorunu ile başvurmuş ise anal muayene sonrasında kolonoskopik tetkik uygulanır. Bazen altta olan sorunun kalın bağırsak tümörü olup olmadığı ekarte edilmesi gerekir. Şu belirtelim hemoroid rahatsızlığı bazen tek başına bile kalın bağırsak kanseri belirtisi olabilmektedir.

Hemoroid hastalığının dereceleri
 • 1.Derece hemoroid hastalığı: Hastadaki kanama şikayeti söz konusudur. Hemoroid ise rektoskopi esnasında saptanır.
 • 2.Derece hemoroid hastalığı: Kaşıntı ve kanama hastada belirti olarak görülür. 2.derece hemoroid ise anal muayene ile ıkınma sırasında saptanır.
 • 3.Derece hemoroid hastalığı: Makat kısmında ıslaklık hissi, kanama ve kaşıntı ile hasta şikayetleri ile doktora başvurur. Uygulanan anal muayenede esnasında makatta yani prolabe dışarısında hemoroid pakeleri görülmektedir. Muayene esnasında bunlar içeri geri gönderilebilir. 
 • 4.Derece hemoroid hastalığı: Kaşıntı, kanama, ağrı ve akıntı olarak hastanın şikayetleri olur. Hastada anal muayene sırasında redükte olan şişlikler görülür.
Hemoroid hastalığının tedavi yöntemleri
 • İlk olarak hastanın kabızlığının giderilmesi ve bağırsak fonksiyonun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak
 • Hastaya pomat ve lokal kremler verilir
 • Hastaya diyet önerilir. Bu diyette özellikle bol lifli gıdalar tük]]> Kadınlarda Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/kadinlarda-hemoroid.html Sat, 27 Oct 2018 22:43:50 +0000 Kadınlarda hemoroid, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle hamile kalan bayanlarda daha fazla görülmektedir. Bu süreç içerisinde tuvalete çıktıkları zaman makat bölümünün etrafında küçük m Kadınlarda hemoroid, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle hamile kalan bayanlarda daha fazla görülmektedir. Bu süreç içerisinde tuvalete çıktıkları zaman makat bölümünün etrafında küçük memecikler halinde şişlikler oluşur. Özellikle normal doğum süresinde ıkınılması ile ortaya çıkar. Hemoroidin ilerlemesi sebebiyle büyük abdest yapma esnasında kanamalar yaşanır. Hamilelik dışında özellikle acı ve bol baharatlı yemekler tüketen kişilerde ve kabızlık problemi yaşayanlarda görülebilir. Kadınlarda hemoroid sürekli oturulması ile ortaya çıkabilir. Bazı bayanların aşırı kilolu olması sebebi ile makat bölümüne aşırı baskı uygulanması makatta şişlik tarzında hemoroid oluşumuna neden olur. Hemoroid anüsü kaplayan bölümünde bulunan kasların toplardamar üzerindeki damarların belirli sebeplerden dolayı genişlemesi ile ortaya çıkar. Kişide şiddetli kanamanın yanında kaşıntı, zonklama şeklinde ağrı gibi şikayetlere neden olur. Vakit kaybedilmeden tedavi edilmezse hemoroid yayılma yaparak, bağırsağına doğru ilerleme sürecine girer. Bu sebepten dolayı vakitlice tedavisi gerekir.

  Kadınlarda hemoroid tedavisi

  Kişinin el ile teşhis edilmesinin ardından veya tuvalet esnasında yaşadığı kanamanın şiddetini artırması ile vakit kaybedilmeden doktora giderilerek gerekli tedavinin yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde Uzman Doktor eliyle muayene yaparak Hemoroid için hangi derecede yayılma yaptığını muayene ile tespit eder. Cerrahi uzmanlık alanında tedavisi yapılırken, çok şiddetli ve ağrılı olması ile günlük hayatı olumsuz etkilediği için gerekli tedavinin kısa sürede yapılması önemlidir. Hasta da bulunan ağrıların giderilmesi için tedavi süresinde sıcak suya oturması tavsiye edilir. Böylece anüs etrafında bulunan kasların gevşemesi sağlanarak, ağrıların azaltılması sağlanır. Kadınlarda hemoroid tedavisinde hemoroid gereğinden az ise ilaç tedavi ve uygun krem tedaviler ile yayılmasının önlenmesi sağlanır. Ancak gereğinden fazla ve bağırsak kadar ilerlemiş ise cerrahi müdahale yapılarak hemoroidin temizlenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde hastanın bir gün önceden hastaneye yatarak hiçbir şey tüketmemesi gerekir.  Ameliyat günü makat bölümünde bulunan memelerin temizlenmesi ile tampon uygulaması yapılarak gerekli tedavi gerçekleştirilir. Kişide şiddetli ağırı yaşandığı için uygun ağrı kesici kullanımı gerçekleşir. Ancak tekrar eden hastalık olması sebebiyle kadınlarda hemoroid için kişinin dikkatli olması gerekir. Bu süreç içerisinde tuvalet ve beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekir.
  ]]>
  Hamilelikte Hemoroid İlaçları https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid-ilaclari.html Sun, 28 Oct 2018 20:39:35 +0000 Hamilelikte Hemoroid İlaçları, Diğer bir adıyla basur olarak bilinir. Basur makatta damar genişlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.  bu belirti hamilelikte daha fazla kendini göstermektedir. Hamilelikten dolayı bayanlar faz Hamilelikte Hemoroid İlaçları, Diğer bir adıyla basur olarak bilinir. Basur makatta damar genişlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.  bu belirti hamilelikte daha fazla kendini göstermektedir. Hamilelikten dolayı bayanlar fazla hareket etmezler. Bundan dolayı sindirim sistemi düzenli olarak çalışmaz, bağırsak problemleri kendini gösterir. Bu sayede hamilelikte hemoroid kaçınılmaz olacaktır. Hemoroid oluşumuna bağlı olarak bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde basur problemi en aza indirilir. Fakat hemoroid ilerleme göstermişse ameliyat haricinde tedavi çözüm olmayacaktır. 

  Hamilelikte hemoroid ilaçları anne karnındaki bebeğe zarar vereceği için kullanımı uygun görülmez. Hamilelikte hemoroid belirtisi olduğunda doğum yaptıktan sonra hemoroid tedavisine başlanmalıdır. Eğer hemoroid ileri seviyede değilse ilaç tedavisi başlanır. Hemoroid ileri seviyeye ulaşmışsa eğer ameliyat uygun görülür. Hemoroid ameliyatı için belli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar uzman doktorun kontrolü sonrasında hastaya gerekli görülürse verilir. 

  Hamilelikte Hemoroid İlaçları Ve Kullanımı 

  Hamilelikte hemoroid kullanımı uygun görülmediği için hamilelik sonrası yani doğum sonrasında önerilen ilaçların kullanılması gerekir. Hemoroid ameliyatı olacak hastaya ameliyattan 2 gün önce bağırsak ilaçları ve makata uygulanacak olan ilaçlar verilmektedir. Hemoroid hastası olan kişi olarak bağırsakların rahatlaması için 1. gün sadece 2 kase çorba tüketir. Haricinde sadece şu tüketebilir. Başka birşey tüketmesine izin verilmez. 2. gün sabah saat 8 de 1 kase çorba tüketir akşam saat 6 ile 8 arasında verilen sıvı bağırsak ilaçlarını tamamen bitirir. 2 saat sonrasında ise yani saat 10 da verilen tablet ilaçtan 3 adet kullanır. Sabaha kadar birsey yemez. 3. gün ise sabah saat 6 da makata sıvı ilaç uygulanır ve 3 saat sonrasında yani saat 9 da kolonoskopi yapılır. Bağırsaklar kontrol edilerek uygun görüldüğünde ameliyat yapılır. Hamilelikte hemoroid ilaçları kullanımı bu şekildedir. Belirtilen hususlara uyulduğunda tedavi daha sağlıklı olacaktır. 
  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati.html Mon, 29 Oct 2018 13:19:39 +0000 Hemoroid ameliyatı, hemoroid tedavisinde en son çare olarak ameliyat düşünülmektedir. Yani diğer tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kalması durumunda hemoroid ameliyatı devreye girmektedir.  Hemoroid ameliyatı yapılmadan önce bir Hemoroid ameliyatı, hemoroid tedavisinde en son çare olarak ameliyat düşünülmektedir. Yani diğer tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kalması durumunda hemoroid ameliyatı devreye girmektedir.  Hemoroid ameliyatı yapılmadan önce bir takım tetkikler ve tedbirler alınır. Yani hemoroid ameliyatı olacak kişi ameliyattan önceki günün akşamından ishal olması gerekir. Bunun içinde ishal şurubu verilir ve tamamen bağırsakları boşaltıncaya kadar bu işlem sürmektedir. Bunun yapılma amacı ise, yapılacak hemoroid ameliyatının hem doktora hem de ameliyat sonrasında tedavi olacak hastaya da kolaylık sağlamak içindir. 

  Hemoroid ameliyatı nasıl yapılır

  Diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi hemoroid ameliyatında da birtakım hazırlıklar yapılır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ameliyat yapılmadan önce hastanın bağırsakları temizlenmesi gerekir. Bunun içinde doktor ilaç verir. Çünkü bu hastanın daha rahat olması için gereklidir. Hemoroid ameliyatında uygulanacak olan anestezi türünün de önemi büyüktür. Çünkü hastanın bir başka hastalığının olup olmadığını, aynı zamanda yaşına bakılarak ona göre anestezi türü uygulanır. Genellikle genç ve sağlıklı kişilerde uygulanan anestezi, genel olarak değil de yarım şeklinde yani belden aşağı uygulanır. Daha sonra hemoroid ameliyat esnasında hemoroid memesi kesilerek yerinden alınır. O bölgede açılan boşluk ise dikilerek tekrar kapatılır. Makat ağzı eski hizasına getirdikten sonra üzerine tampon konularak ameliyat sonlandırılır. Daha sonra hasta olan kişi hemoroid ameliyatı bittikten birkaç saat sonra uygulanan anestezi etkisinden kurtularak hafif şeklinde ağrı hissedebilir. Ağrının oluşması her ameliyatta olduğu gibi hemoroid ameliyatında da oluşacaktır. Bu tamamen doğaldır. Ağrı kesicilerle bu ağrılara karşı rahatlık sağlanabilir.

  Hemoroid ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

  Hemoroid ameliyatından sonra iyileşme süreci kişiden kişiye değişmektedir. Ama her ameliyat olan kişi kısa bir sürede iyileşip normal hayatına dönmek istemektedir. Bundan ötürü yapılan ameliyat sonrasında şikayetlerin az olduğu, konforlu, rahat ve hızlı bir şekilde sosyal hayatlarına kavuşmak için bu hemoroid ameliyatı geçirmiş bütün hastaların ortak bir isteğidir. Bundan dolayı ameliyat sonrasında hastane ortamında kalırken, bilhassa taburcu olduktan sonra evde geçirilecek süre ve doktorun tavsiyeleri çok önem taşımaktadır. Hemoroid ameliyatından sonraki iyileşme süreci 2 ile 4 hafta arasında değişmektedir. Mesela hemoroid ameliyatında makat bölgesine tampon konulmuşsa, spinal anestezi dediğimiz yani hastanın belden aşağısı uyuşturulmuşsa anestezinin etkisi geçmeden tampon çekilmesi hasta açısından daha iyi ve faydalı olacaktır. Hemoroid ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde aynı zamanda ilk haftalarda hijyenik olma konusunda hastaları çok dikkatli olması gerekir. Mesela yaranın bakımı iyi yapılmalı, hasta çok fazla ayakta durmamalı ve dışkının da yumuşak kalmasına dikkat etmelidir. Kabus olma durumu olursa iyileşme süreci daha da artacaktır. Bu gibi yöntemler uygulanırsa zaten hasta olan kişiyi kısa sürede ayağa kalkacak ve normal hayatına devam edebilecektir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası karşılaşabilecek sorunlar

  Hemoroid ameliyatı sonrasında muhtemel olarak bazı problemler görülebilir. Görülebilecek bazı komplikasyonlar her hastada görülmeyebilir. Ancak küçük bir kesim bu problemlerle karşılaşabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşan kişiler, iyileşme süresi de uzayacaktır. Mesela makat bölgesinden kan gelmesi, makatta çatlak oluşması, ya da ameliyat olan bölgede ağrının oluşması, idrar yaparken zorlanma, makatta darlık, kaşıntı, gaz çıkarma, kabızlık gibi durumlar görülebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşan hastaların iyice bilgi sahibi ve deneyim kazanarak hemoroid ameliyatında uzmanlaşmış hekimlere ya da sağlık kuruluşlarına gidip durumunu kontrol etmelidir. Aynı zamanda hemoroid ameliyatı sonrasında kişinin beslenme alışkanlığını değiştirip daha sağlıklı beslenmesi gerekir.

  ]]>
  Hemoroid Hapı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-hapi.html Tue, 30 Oct 2018 02:47:33 +0000 Hemoroid hapı, hemoroıd hastalığı tanısı konulmuş olan kişilerin rahatsızlıklarının ilerlememiş evresindeyse hemoroid hapı kullanımı tedaviye etkili olmaktadır. Halk dilinde basur diye bilinen bir rahatsızlık ol Hemoroid hapı, hemoroıd hastalığı tanısı konulmuş olan kişilerin rahatsızlıklarının ilerlememiş evresindeyse hemoroid hapı kullanımı tedaviye etkili olmaktadır. Halk dilinde basur diye bilinen bir rahatsızlık olup basur hapı kullanımı ilk evrelerde genellikle rahatsızlığı olan kişilerinin talebi doğrultusundadır. Hemoroıd hastalığı günümüzde yaygınlaşmış olup çoğu kişilerin ızdırabı haline gelmiştir. Basur olan bölge genellikle kaşıntı, ağrı ve sızı, kanama olduğundan dolayı kişilerin anlık acılarını dindirmek ve bölgeyi rahatlatabilmek için genellikle hemoroıd hapı kullanarak tedavilerini gerçekleştirmektedirler. İnsan vücudundaki bir çok hastalıklarda genellikle hap tedavisi uygun olmaktadır.

Hemoroid hapı kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar 

Hemoroid hapı kullanımı kendi başımıza almaksızın doktor dahilinde ve kontrolünde alınarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde makat bölgesinde başka rahatsızlık ve hastalık olasılığı olduğu için kişiler basur olarak algılayıp yanlış tedavi uygulamış olurlar. Hemoroıd hastalığı makat bölgesinde olduğundan dolayı kişiler bu rahatsızlıklarını maalesef tedavi ettirmekte geç kalıyor olabiliyorlar. Halbuki bu teşhis ne kadar önce konulursa kişi tedaviye daha erken ve daha etkili biçimde cevap vermiş olur. Hemoroıd hastalığında kişilerin kullanmış olduğu tıbbi  ve bitkisel kremler rahatsızlığın en çok belirtileri olan kanama ve ağrı gibi şikayetleri hafifletmekte olup kesin çözüm olarak  sonuç göstermemektedir. Hemoroıd hapı kişilerde daha olumlu sonuç göstermektedir.

Hemoroid tedavisinde hemoroid hapı kullanımı ve bunun yanı sıra kişilerinde yeme içme gibi yaşantılarına da dikkat etmesi durumunda cerrahi müdahaleye gerek görülmeden kesin tedavi olarak sonuçlanmaktadır.
]]>
Hamilelikte Hemoroid Kanaması https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid-kanamasi.html Tue, 30 Oct 2018 05:08:37 +0000 Hamilelikte Hemoroid Kanaması, Hemoroid günümüzde hemen hemen herkesin karşılaşabileceği acılı bir durum olup kişiye oldukça zor durumlar yaratabilmektedir. Ayrıca kişilere sosyal hayatında ise kötü durumlar yaşatma
Hamilelikte Hemoroid Kanaması, Hemoroid günümüzde hemen hemen herkesin karşılaşabileceği acılı bir durum olup kişiye oldukça zor durumlar yaratabilmektedir. Ayrıca kişilere sosyal hayatında ise kötü durumlar yaşatmasına neden olan bir hastalıktır. Gencinden yaşlısına herkesin karşılaşabileceği hastalık şeklidir. Fakat en sık hamilelerde, ayakta fazla kalmak zorunda olan kişilerde, fazla acı tüketenlerde ve baharat düşkünlüğü olan kişilerde yaşanan durum olmaktadır. Hemoroid en çokta kendini kanama ile gösterebilmektedir. Hemoroid genellikle hamilelikte kullanılan ilaçların yapmış olduğu yan etkiden dolayı, kan basıncının yükselmesi ve hormon değişikliği ile meydana gelen kabızlıktan dolayı oluşmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan hemoroid de en belirgin şikayetlerden biriside dışkılama da kan görülmesidir. Ancak tüm bunların yanı sıra hamilelikte hemoroid riskli bir durum olup tedavi uygulanması en zor şekillerden biri olmaktadır. Çoğu uzman bu nedenden dolayı hamilelikte hemoroid oluşumuna engel olmak için bol miktarda su ve meyve tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Hamilelikte hemoroid kanaması neden yaşanır

Hamilelikte hemoroid kanaması anne adaylarının oluşan hastalığı göz ardı ederek geçmesini beklemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Çünkü ilerleyen hemoroid küçük zorlamalarda yada tüketilen acı, baharatlı yiyeceklerde kanama meydana getirebilmektedir. Hamilelikte hemoroid kanaması bazende kabızlığa bağlı olan çatlaklardan dolayı olduğu için ilk olarak çatlaklar giderilmelidir. Hamilelikte oluşan iç hemoroid azar azar şekilde kanamaya neden olmaktadır. Kaynaklanan kanama demir eksikliğine neden olur ve anemiye kadar ilerler. Hamile olan kişi bu durumda mutlaka uzman bir doktora görünerek müdahalede bulunulmalıdır.

Hamilelikte hemoroid kanaması nasıl engellenir
 • Hamilelikte hemoroid kanamasının engellenmesi için bölge dışkılama olduktan sonra ılık su ile iyice temizlenmelidir. Daha sonra doktorun vermiş olduğu hemoroid kremini sürerek temiz iç çamaşırı giyilmelidir.
 • Hemoroide aralıklı olarak buz kompresleri yada ılık çay kompresi uygulanabilir.
 • Günde iki defa ılık oturma banyosu yapılabilir ve bu hemoroid de oluşan iltihabın yada çatlakların giderilmesini sağlar.
 • Hamile olan kişi ıkınma yapmamalı ve alafranga tuvalete oturduğu zaman ayağının altına bir yükseklik alarak bağırsakların kolay bir şekilde boşalması sağlanmalıdır.
 • Ayrıca tuvalet ihtiyacı olduğu zaman beklenmemelidir kısa sürede gidilmelidir.
Bütün bunların uygulanması sonucunda kişide rahatlama oluşur ve hemoroid kanaması en aza indirilmiş olur.
]]>
Hemoroid Fitil https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-fitil.html Tue, 30 Oct 2018 15:25:36 +0000 Hemoroid Fitil, Hemoroid halk arasında basur olarak adlandırılan ve makat bölgesinde oluşan bir hatalık türüdür. Hemoroid rahatsızlığında makat kısmında olan toplardamarın yaralanmasına bağlı olarak toplardamarın
Hemoroid Fitil, Hemoroid halk arasında basur olarak adlandırılan ve makat bölgesinde oluşan bir hatalık türüdür. Hemoroid rahatsızlığında makat kısmında olan toplardamarın yaralanmasına bağlı olarak toplardamarın genişleyip zayıf bir hal alması hemoroidin ilk belirtilerindendir. Hemoroid belirtisi kabızlık belirtisiyle başlar, hemoroid memeleri beliren dek belirli aşamalarda devam eder. Hemoroid iç basur ve dış basur olarak iki kısma ayrılır. İç hemoroid belirtisinde basur memelerinin iç kısımdan çıktığı görülür. Dış hemoroid de ise basur memeleri dıştan görülmektedir. İç basur tedavisinde hemoroid memeleri tedavisi oldukça zordur. Bu durum dış hemoroid belirtisiyle teşhis edilir. 
 
Hemoroid Fitil Hamilelikte Kullanılır Mı

Hemoroid fitil uygulaması hamilelik döneminde ilaç kullanımının zararlı olmasından dolayı daha uygun görülen bir yöntemdir. İlaç kullanımı anne karnındaki bebeğe zarar vereceği için makattan verilen fitil hemoroid tedavisinde uygulanır. Hemoroid fitil basur hastası olan kişide kesin tedavi oluşturmaz fakat hemoroidin makat bölgesinde oluşturduğu ağrıyı, şişkinliği ve kaşıntıyı en aza indirir. Bundan dolayıdır ki hemoroid fitil kullanan kişiler kesin tedavi beklememelidir. Hemoroid fitil sadece basur belirtisinde oluşan ağrıları, kanamayı ve oluşan kaşıntı problemlerinin etkilerini en aza indirmektedir. Tabi hemoroid hastalığı olan kişilerin hemoroid fitil kullanacakları zaman uzman doktorlar tarafından uygun görüldüğü taktirde kullanmaları gerekir. Uzman doktor tarafından önerilmediği zaman hemoroid fitil kullanımı uygun değildir. Hemoroid fitil düzenli şekilde kullanıldığı zaman oluşan basur kaşıntısı, kanaması ve basur acısı geçecektir.

Hemoroid Fitil Uygulaması Nasıl Yapılır

Hemoroid fitil uygulamasında kullanılan fitiller oldukça önemlidir. Makattan hemoroid uygulaması için fitil kullanılmadan önce makat bölgesinin temizlenmesi gerekir. Temiz olmayan makat bölgesine hemoroid fitil uygulansa dahi fitil fayda etmeyecek ve enfeksiyon oluşturacaktır. Basur için kullanılacak olan fitil düzgün şekilde muhafaza edilmiş, tarihi geçmemiş hemoroid fitil olması gerekir. Hemoroid fitil çıplak elle fazla tutulmamalı ve elde tutulacaksa eğer hemen uygulanmalıdır. Hemoroid fitilin erimesi gerekir. Hemoroid fitil uygulamasında fitil uygulanacak olan kişi mutlaka yatar pozisyonunda olmalıdır. Bu aşamadan sonra hemoroid fitil makattan içerisine tamamen itilmek suretiyle uygulanır. Fitil makat bölgesine iyice yerleştirildikten sonra hasta olan kişi o pozisyonda bir kaç dakika daha yatar ki fitil iyice yerleşsin. Eğer makata fitil koyulmasa yumuşatmak amacıyla makatın etrafına yumuşatıcı krem uygulanır. Makatın içine uygulanan hemoroid fitil tekrar çıkmasın diye 5 ile 10 dakika hareketsiz durulmalıdır. Uygulanan hemoroid fitil makatta iyice erir ve hasta yerinden kalkar.
]]>
Hemoroid Başlangıcı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-baslangici.html Wed, 31 Oct 2018 06:29:24 +0000 Hemoroid başlangıcı, insan vücudundaki iki damarın iltihaplanması sonucunda oluşan ve halk dilinde basur olarak da bilinen bir hastalıktır. Genellikle kabızlık, ıkınma, soğukla temas, gebelikte ıkınma, ve sair benzer nede Hemoroid başlangıcı, insan vücudundaki iki damarın iltihaplanması sonucunda oluşan ve halk dilinde basur olarak da bilinen bir hastalıktır. Genellikle kabızlık, ıkınma, soğukla temas, gebelikte ıkınma, ve sair benzer nedenlerden dolayı iltihaplanmış olan damarların şişmesi sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.

Hemoroid türleri

Hemoroid başlangıcı hastalarda iki şekilde tepki  göstermektedir. İlk olarak iç hemoroid (iç basur) dışarıdan anlaşılmaksızın büyük abdest esnasında makat bölgesinden dışarıya çıkmış olan memeler iç hemoroid kanıtlamaktadır. İç hemoroid başlangıçlarında kişilerde ağrı ve sızı olarak belirtileri olmayıp genellikle memelerin tahriş olması sonucunda kanama meydana gelmektedir. İkinci olarak dış hemoroid (dış basur), genellikle somut olarak hissedilen şişlik dışında pek rahatsızlık vermez. Fakat sık sık meydana gelmese de yoğun olarak iğne batar gibi hissedilen ve bunun yanında şişme ve kızarma oluşabilmektedir. Ve aynı zamanda makatta kanda görülebilmektedir.

Hemoroid tedavisi

Hemoroid başlangıcı belirttiğimiz iki şekilde de kişilerde görülürken mutlaka makat bölgesinden kan gelmektedir. Kişilerin bunları dikkate alması bu durumu ihmal etmeden doktora giderek önlemini alarak tedaviye başlanılmalıdır. Aksi takdirde makattan gelen kan başka hastalıkların belirtileri de olabilmektedir. Kanamanın, ağrının ve sızının devam etmemesi ve önlemini almak içinde kişilerin yiyeceklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin acı, asitli, ve katı yiyeceklerden kaçınmalıdırlar. Bunların yerine sulu ve lifli yemek türleri tüketilmelidir. Aynı zamanda soğuk havalarda hemoroid in (basurun) şiddetlenmesini tetiklemektedir. Bu rahatsızlık farklı derecelerde değerlendirilmektedir. İlk etaplarda 1.derece olurken devamında 2.derece, 3.derece ve son olanakta 4.derece olarak tanı konulmaktadır. 4.derecede hastaya farklı şekillerde sıkıntılar yaşatabilir. Erken teşhis konulabilmesi ve tedavi edilebilmesi için belirtileri üzerinden zaman kaybetmeden hemoroid başlangıcının tanısı konulmalıdır. Doktor tedavisi başlarken de  aynı zaman da hastalarda sıcak su uygulaması, çeşitli bitkisel kremler uygularken bunların en önemlisi olan tuvalete çıkarken tuvalet kağıdı kullanımına dikkat etmeleri, bölgeyi tahriş etmemeleri, tuvalet kağıdını kullanırken de tampon yaparak kullanılması önemlidir.

Hemoroid başlangıcını ihmal etmeden biran önce teşhis konularak tedaviye başlanılmalıdır. Geciktirildiği takdirde hastaları cerrahi müdahaleye kadar götürebilmektedir. Son zamanlarda tıp teknolojisinde hemoroid ameliyatları daha kolay olmaktadır. Hastalar bu konuda ameliyattan kesin sonuç alınacak şekilde bakabiliyorlar.
]]>
Hemoroid Doğal Tedavi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-dogal-tedavi.html Wed, 31 Oct 2018 21:39:07 +0000 Hemoroid doğal tedavi, hemoroid rahatsızlığı olan hastalar şikayetlerini genelde dile getiremedikleri için bu rahatsızlığı doğal yöntemlerle ve bitkisel çözümlerle tedavi etmeye çalışıyorlar. Bitkisel tedavi yöntemler Hemoroid doğal tedavi, hemoroid rahatsızlığı olan hastalar şikayetlerini genelde dile getiremedikleri için bu rahatsızlığı doğal yöntemlerle ve bitkisel çözümlerle tedavi etmeye çalışıyorlar. Bitkisel tedavi yöntemleri ile hasta oldukça rahatlamaktadır ve ağrıları azalmaktadır. Hemoroid rahatsızlığı uzun süreli kabızlık durumlarında, lif oranı düşük besinlerle beslenme ile, sürekli aynı konumda oturmak, hamilelik, genetik durumlardan ve gıda alerjilerinden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki şekilde oluşmaktadır. İç hemeroid rektum bölgesinde görülür, dış hemoroid ise anüs çevresini etkiler ve kişinin günlük hareketlerini kısıtlamaktadır.

Hemoroid doğal tedavi yöntemleri

Hemoroid için sıcak veya ılık su oturma banyoları çok iyi gelmektedir. Oturma banyoları yalnızca hemoroid için değil, makat çatlağı, anal fissür içinde yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Oturma banyosunun yapılışı çok basit olmakla beraber, 45 veya 50 derece sıcaklıktaki 10 litre su büyükçe bir leğene konulur ve bu leğen içerisine hasta oturur. 10 dakika süre ile sıcak suda oturan hastalarda makat kasları gevşeyerek, rahatlama görülmektedir. Aynı şekilde sıcak tuğlaya oturma yöntemi ile rahatlama görülmektedir. Sıcak su içerisine aynı zamanda karanfil tarzı esans veren bitkilerde konulabilmektedir.

Hemoroid doğal tedavi yöntemlerinden biri olan ve eski yıllardan itibaren uygulanan başka bir doğal yöntem sülük tedavisidir. Kanlı, ağrılı ve şişmiş hemoroid rahatsızlıkları durumlarında sülük tedavisi makat bölgesindeki kanı ve pıhtı maddeleri emerek hastanın rahatlamasını sağlamaktadır. Bu tedavi ile hem ağrı hem de kanama riski önemli ölçüde azalmaktadır. Fakat çok küçük olan basur memelerine sülük tedavisi uygulanmamalıdır.

Hemoroid at kestanesi kürü; ilk önce kestaneler güzelce ezilerek un haline getirilir ce yemeklerden önce bir çay kaşığı yenilir. Özellikle hemoroid kanamasına çok iyi gelmektedir.

Civan perçemi ve pelin otu kürü; civan perçemi otu ile pelin otu beraber kaynatılarak çayı hazırlanır. Yapılan bu çaydan günde bir bardak içmek veya hemoroid bölgesine sürmek oldukça kişiyi rahatlatmaktadır.

Aloe vera; hemoroid tedavisinde en etkili doğal çözümlerden bir tanesidir. İltihap kurutucu özelliği sayesinde hem iç hem de dış hemoroid tedavisinde kullanılarak, çözüm elde edilmektedir. Aloe vera bitkisinden alınan jelimsi sıvının hemoroid bölgesine sürülmesi ile ağrılarınız ve yanma hissi kısa zamanda kaybolacaktır.

Yukarıda bulunan doğal yöntemler tek başına hemoroidi iyileştirmeye yetmeyebilir. Fakat hemoroid ağrılarında, kanamalarda ciddi bir rahatlama sağlamaktadır.
]]>
Anestol Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/anestol-hemoroid.html Thu, 01 Nov 2018 19:43:01 +0000 Anestol hemoroid; kremi sadece hemoroid probleminde kullanılmaz. Derinin ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli yanıklara bağlı oluşan bazı kaşıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, endotrakeal entu Anestol hemoroid; kremi sadece hemoroid probleminde kullanılmaz. Derinin ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli yanıklara bağlı oluşan bazı kaşıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, endotrakeal entubasyon uygulamalarında anestezik lubrikan olarak kullanılır.

Anestol Hemoroid Kremi Farmakolojik Özellikleri;

Anestol hemoroid pomad, topikal bir uyuşturucu olan lidokain ihtiva eder. Suda eriyen baz içinde hazırlanmıştır. Pomadın topikal anestezik etkisi üç ile beş dakika içerisinde başlar. Sağlam deriler üstünde etki göstermez. Hasta deri ve mukozadan deforme olan lidokain belli başlı olarak karaciğerde metabolize olur ve böbrekler yoluyla atılır. Yüzde on u değişmeden vücut dışına çıkar. Formülü; Yüzde beş lidokain, pomad bazı otuz gram koruyucu, koruyucu madde olarak da metil praben, propil paraben bulunur. Anestol hemoroid kreminin ilaç etkileşimi ise şu şekildedir. Lidokainin bölgesel uygulamasıyla ilgili olarak, literatürde herhangi bir ilaçla etkileşim içine girdiği bildirilmemiştir. Kontrendikasyonu ise lidokain ve amid tipi anesteziklere karşı aşırı duyarlılık olanlarda kullanılmamalıdır. 

Anestol Hemoroin Kremi Kullanım Şekli;

Doktorunuz tarafından başka bir şekilde önerilmediği sürece hasta bölgeye uygun bir miktarda günde en fazla üç defa olmak üzere bölgeye özenle sürülmelidir. Hamilelerde ve çocuklarda kullanılmasında bir problem yoktur. Kullanım günde üç defanın dışına çıkarsa bölgede uyuşmalar ve hissizleşmeler olabilir. Beklenmeyen bir sonuç olduğu takdirde doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekir.

Anestol Hemoroid Kremi Hakkında Uyarılar ve Yan Etkileri;

Anestol pomad, bayan hastalarda fetusün üzerine etkisi bilinmediğinden dolayı özellikle gebeliğin erken dönemlerinde dikkat edilerek kullanılmalıdır. Lidokain etkinlik ve güvenilirliği uygun doz ile ilgilidir. Mümkün olduğu kadar ufak dozlar uygulanmalıdır. 65 yaş üstü hastalarda, küçük çocuklarda ve açık yaralara yapılan uygulamalarda bu noktaya dikkat edilmelidir. Gebelik ve sonrasında kullanımı paranteral uyuşturucunun hamilelik sırasında güvenli kullanımı tespit edilmemiştir. İlaç hamilelik sırasında çok gerekliyse kullanılmalıdır. Lidokainin süte geçip geçmediğinin tam belli olmamasından dolayı emziren annelerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Anestol hemoroid kreminin yan etkileri: Yüzde beş lidokain pomadı ile sistematik yan etkiler son derece enderdir. Ancak yüksek dozda ve geniş uygulamalarda hızlı absorpisiyona bağlayan reaksiyonlar olabileceği gibi aşırı duyarlılık, idiyosenkrazi ve müsama azalması gibi reaksiyonlar oluşturabilir. Bu tepkimeler arasında sinirlilik hali, şiddetli baş dönmesi, kısmi görme bozuklukları, tremor, konvülsiyonlar sayılabilir.
]]>
Hamilelikte Hemoroid Kremi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid-kremi.html Fri, 02 Nov 2018 02:40:08 +0000 Hamilelikte hemoroid kremi; ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerin hafiflemesini sağlayacak, doktor önerisi ile kullanılabilmektedir. Lokal anestezik madde içeren hemoroid kremleri hamilelikte hemoroid kremi olarak en uygun
Hamilelikte hemoroid kremi; ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerin hafiflemesini sağlayacak, doktor önerisi ile kullanılabilmektedir. Lokal anestezik madde içeren hemoroid kremleri hamilelikte hemoroid kremi olarak en uygun kremlerdir.

Hamilelik, hemoroid rahatsızlığının ortaya çıkmasını sağlayan veya daha önce var olan hemoroid şikayetlerini arttıran bir dönemdir. Gebelik döneminde hemoroid rahatsızlığının tedavisi olmasa da şikayetleri azaltmak veya çok büyük sıkıntılar yaşamadan atlatmak mümkün gözükmektedir. Hemoroid rahatsızlığı, anüs ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesindeki toplardamarların bir çeşit varis şeklidir. Toplardamarlardaki kıvrılmalar ve bölgesel olarak kan akışının önemli derecede yavaşlaması sonucu ciltte toplardamarların belirginleşmesi ile varis meydana gelir. Varis sonucu kabızlık meydana gelir, ıkınma sonucunda yırtılma ile birlikte kanama ve dışkıda kan görülme meydana gelmektedir. Kanama ile birlikte diğer belirtiler ise acı, yanma ve şiddetli ağrıdır. Ayrıca temizlik sırasında ele kitle şeklinde gelmesi en önemli belirtiler arasındadır. Hamilelik sırasında hemoroide bağlı olarak kan kaybı ciddi anlamda demir eksikliğine sebep olmaktadır.

Hamilelikte hemoroid kremi kullanımı;

İçerdikleri bölgesel uyuşturucu etkisi ile ağrıyı azaltır, şişlik, yanma ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltmaktadır. Günde iki kez makat bölgesine uygulanabilir. Mutlaka doktorunuzun önereceği kremleri tercih etmenizde fayda vardır.

Hamilelikte hemoroid kremi kullanmak yeterli olmamaktadır. Ayrıca alınacak önlemler hemoroid şikayetlerinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Bu dönemde lifli gıdalar ile beslenmek çok önemlidir. Lifli gıdalar yanında gün içerisinde bol su içmek, düzenli egzersiz ve şiddetli ağrılarda doktor önerisi ile ilaç kullanılması ile kabızlık problemi mutlaka engellenmelidir. Kabızlık önlenmez, dışkı yumuşatılmaz ise ıkınmalar ile başlayan kanamalar devam ederek, hamilelikte hemoroid kremi faydalı olmayacaktır.

Hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biri brokolidir. Lif açısından çok zengin olan brokoli aynı zamanda C vitamini, demir, kalsiyum ve folik asit açısından oldukça zengin bir besindir. Aynı zamanda kabak sebzesi kabızlığı önleyici önemli besinler arasındadır. Bağırsakları çalıştırarak, kabızlığı önlemektedir. A, E ve B6 vitaminleri açısından zengin olan kabak, folik asit, demir ve magnezyum içermektedir. Hamilelik döneminde mutlaka bu besinlerin bol miktarda tüketilmesi gerekir.
]]>
Hemoroid İlacı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ilaci.html Fri, 02 Nov 2018 11:45:45 +0000 Hemoroid ilacı, hemoroid makat bölgesindeki damarların kasılıp şişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Halk arasında mayasıl ve basur olarak bilinen hemoroid, hemoroid ilacı ile şikayetlerinizi ve ağrılarınızın azalmasını Hemoroid ilacı, hemoroid makat bölgesindeki damarların kasılıp şişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Halk arasında mayasıl ve basur olarak bilinen hemoroid, hemoroid ilacı ile şikayetlerinizi ve ağrılarınızın azalmasını sağlayacak özelliklere sahiptir. Hemoroid ilacı, hemoroid oluşumuna kalıcı bir çözüm yolu sağlamamaktadır. Hemoroid ilacını kullanmadan önce ilk doktora giderek, hemoroidin hangi evrede olduğunu öğrenmek gerek. Doktor hastalığın evresine bağlı olarak hemoroid ilacı söyleyecektir. Hemoroid ağrılarının ve kaşıntılarının azalması, lokal ve kortizon anestezi yapısı bulunan fitiller ve merhemlerin kullanılması ile sağlanır. Tropikal merhemlerin ve fitillerin kullanılması, bazı egzersizlerin yapılması, anüs ve çevresinin temiz tutulması, dışkının yumuşatılarak kabızlık probleminin giderilmesinde uygulanacak adımlardır. Ağız yolu ile alınan ilaçlar ise hemoroidin yapmış olduğu baskıları azaltarak, hemoroitlerin küçülmesine neden olacaktır. Aynı zamanda dışkı ile birlikte meydana gelen kanamalarında azalmasını sağlayacaktır

Ağızdan Alınan Hemoroid İlacı
 • Ceravita Kapsül Hemoroid İlacı: Bu ilacın toplardamarı büzücü bir etkisi bulunup, makat bölgesinde oluşan ağrıyı azaltıcı ve şişliği giderici etkisi bulunmaktadır. Ceravita ilacını herkes güvenle kullanabilir. Normal günlerde 2 kapsül alınması yeterli olunan hemoroid ilacı, şiddetli ağrıların gözüktüğü taktirde 3 kapsül olarak kullanabilirsiniz.
 • Doxium Tablet: Toplardamar dönüşünü rahatlatıcı etkiye sahip olan ve mikro dolaşımı düzenleyen bu tablet, rahatsızlığın giderilmesi adına ok etkili bir ilaçtır. Hamileler ve alerjisi olmayan bireyler dışındaki hastaların kullanmasında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hemoroidin derecesine bağlı olarak günde 1-3 tablet arasında ilacı alabilirsiniz.
 • Ağrı Kesiciler: Hemoroid ilacınız yoksa, rahatsızlığın giderek arttığı durumlarda günde sabah akşam olmak üzere 2 kez alabilirsiniz.
 • Daflon Tablet: Makat bölgesindeki toplardamarları daraltıcı etkiye sahip olan daflon tablet, makat bölgesindeki şişlikleri ve ağrıları azaltır. Pekte önemli yan etkisi bulunmayan bu ilacı günde 2 kez almak yeterlidir. Eğer ağrılar çok oluyorsa günde 4 kez alınabilir.
Fitil Biçiminde Kullanılan Hemoroid İlacı
 • Procto Glivenol (Supozituvar): Bölgesel uyuşturucu etkisi ile ağrılarınızı azaltır. Bu hemoroid ilacı yapısında bölgedeki şişlikleri ve kaşıntıyı giderecek maddeler bulundurur. Bu ilacın günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa kullanılmalıdır.
 • Kortos Fitil: Yapısında kortizonun bulunmasından dolayı makat bölgesindeki şişkinliği azaltmada ve ağrıların giderilmesinde kullanılan bir tür hemoroid ilacıdır. Fakat kortos fitil ilacını uzun süre kullanılması önerilmemektedir.
 • Proctolog: Hemoroid ilacı olup, makat bölgesindeki kaşıntıları ve şişliği azaltıcı bir etkiye sahiptir. Yapısında kortizon bulunmadığı için, uzun süre kullanıma uygundur. Günde 2 kere kullanılması yeterlidir.
Merhem Biçiminde Kullanılan Hemoroid İlacı
 • Kortos Kremi: Bileşenindeki kortizon sebebiyle şişlikleri ve kaşıntıyı giderici özelliği bulunmaktadır. Fakat buda kortos fitili gibi içerisinde kortizon bulundurduğundan uzun süre kullanımı uygun değildir. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez alınması yeterlidir.
 • Anestol: Hemoroidin çok ağrılı dönemlerinde kullanılan Anestol merhemi, bölgesel uyuşukluk yaparak hastanın rahatlamasını sağlar. Anestol hemoroid ilacı, sadece dışarıdan kullanılan türdür.
 • Proctolog Krem: Bileşeninde kortizon maddesi bulunmadığından uzun süre kullanımı uygun olan bu ilaç, kaşıntıları ve şişliği giderici etkileri bulunmaktadır. Günde 3 kez kullanılması gerekir.
 • Procto Glivenol Kremi: Bölgesel uyuşturucu etkisi özelliği ile ağrı, şişlik ve kaşıntının giderilmesinde etkili olan bir ilaçtır. Günde 2 kere kullanılması uygun görülmektedir.
 • Hedensa Pomat Kremi: Hemoroidden dolayı]]> Hemoroid Kürü https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-kuru.html Sat, 03 Nov 2018 06:36:28 +0000 Hemoroid Kürü; Hemoroid, halk arasında basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid rektum bağırsağın arka kısmının şişmiş varisidir de denebilir. Hemoroid sürekli kabızlık veya ishal olan kişilerde  bask Hemoroid Kürü; Hemoroid, halk arasında basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid rektum bağırsağın arka kısmının şişmiş varisidir de denebilir. Hemoroid sürekli kabızlık veya ishal olan kişilerde  baskı sonucunda iltihaplı damar genişleyecek ve şişecektir. Bu kan damarları zamanla zayıflayarak yüzeye çıkarak kaşıntı veya kanama yapmaktadır. Hemoroid tedavisi ile tabi ki tedavi olunmaktadır. İlaç tedavisinden başka kişinin kendisinin uygulayabileceği sıcak suya oturma ve bitkisel kürler de hemoroid tedavisinin destekleyen ve kişinin ağrısını azaltan faktörler arasında yer almaktadır.

  Hemoroid Kürünün Etkisi; 

  Yapılacak hemoroid kürü sayesinde vücudunuzdan zararlı toksinleri atarak organizmaları ve metaryalleri atıp hemoroid için kesin çözüm olacaktır. Sizlere hemoroid kürü olarak, bitkisel ve yan etkisi olmayan dereotu kürü ve çobançantası çayını tavsiye etmek ve paylaşmak istiyoruz. Bu bitkisel kür sayesinde hemoroid ağrısından kaşıntısını da tamamen kurtulacaksınız ve size doğal şifa olacaktır. 

  Hemoroid Kürleri ve Nasıl Kullanılmalı;

  Dereotu kürü: 1 bardak kaynattığınız suyun içerisine bir tutam ince ince doğranmış dereotundan atarak bu karışımı 5 dakika kadar kaynatınız. 20 dakika demlenen dereotundan pamuk ıslatılarak gece koymanız ile hemoroid sıkıntısı çeken kişi tedavi olacaktır. Hemoroid şikayeti olan kişi ayrıca dereotunu her gün yemek yemeden önce aç karnına taze dereotundan bir tutam alarak çiğnemeli ve yutacağı zamanda bir bardak su ile yutmalıdır. Hemoroid tedavisi için bu kür sayesinde hemoroid diye bir rahatsızlık kalmayacaktır.

  Çobançantası Çayı; 1 litre suyu kaynatarak içerisine bir tutam çobançantası otundan ekleyerek 20 dakika kadar kaynatın. Kaynayan çayı süzerek günde 2 veya 4 fincan olarak içiniz. Ayrıca hazırladığınız bitkisel çaydan bir pamuğa dökerek hemoroid bölgesine sürmenizde etkiyi daha fazlalaştırarak tedavinizin hızlanmasına destek olacaktır.

  Kivi kürü; Hemoroid şikayeti olan kişi kiviyi kabuğunu soymadan elma sirkesi ile yıkayarak her gece yatmadan önce kabuğu ile yemesi halinde 9 günde hemoroid tedavi olacaktır. Kiviyi tüketen kişinin 7 gün bağırsaklarını temizleyecek ve iltihap akacak olduğunu bilmeli ve panik yapmamalıdır.

  Madımak kürü; Madımak otundan taze olarak tüketmesi de kişinin bağırsaklarında basınç olmayacağından dolayı hemoroid tedavisine iyi gelmektedir.

  Semizotu Kürü:  Semizotunu taze olarak alınız ve lapa haline getiriniz. Lapa haline getirilen semizotu lapasını hemoroid olan bölgeye koyarak bekletiniz. 

  Siyah Üzüm Yaprağı Kürü; Siyah üzüm yapraklarından 10 gram alarak 1 bardak suyu kaynatarak içerisine atın ve 15 dakika demlenmesini sağladıktan sonra bu kürü günde iki kez olacak şekilde içiniz. Hemoroid olan bölgeye sürmenizde yine tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır. 
  Bu kürlerle inşallah hemoroid için şifa bulursunuz. Fakat bu kürlerin yanı sıra kişinin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Hemoroid ilerlediğinde oldukça kişiye sıkıntı çektiren ve tuvalet kabus haline gelen bir rahatsızlıktır. Saf zeytin yağını gece yatmadan önce her gün pamuğa dökerek hemoroid oluşan bölgeye koyarak yatmanız da damarları rahatlatacağı için kişinin ağrısını hafifletecektir. Ayrıca sarı kantaron yağı ile de aynı işlem yapabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle.
  ]]>
  Gebelikte Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/gebelikte-hemoroid.html Sat, 03 Nov 2018 12:52:50 +0000 Gebelikte Hemoroid: Makat etrafında oluşan toplardamarların varisidir. Kalıtımsal geçişin çok görüldüğü bir hastalık grubudur. Hemoroidin oluşması sebebi kabızlıktır. Hastaların bir çoğu uzun süre kabızlık rahatsızlı Gebelikte Hemoroid: Makat etrafında oluşan toplardamarların varisidir. Kalıtımsal geçişin çok görüldüğü bir hastalık grubudur. Hemoroidin oluşması sebebi kabızlıktır. Hastaların bir çoğu uzun süre kabızlık rahatsızlığı yaşayan kişilerdir. Halk arasında bağsur, meme ve mayasıl olarak bilinmektedir. İç ve dış hemoroidler olarak sınıflandırılır. Genellikle iç hemoroid oluşumu gözlenir. Bir çok kişide hemoroid gelişebilir. Ancak gebelikte hemoroid oluşumu ve var olan hemoroidlerin tetiklenmesi çok daha kolay hale gelir. 

  Gebelikte Hemoroid Belirtileri Nelerdir:

  Hamilelik süreci, bir çok hormonal dengesizliğin neticesinde, vücudumuzdaki hastalıkları tetikleyen yada bir çok değişime neden olan doğal bir süreçtir. Bu sebepten dolayı hamile kadınlarda hemoroid tetiklenebilir ve hemoroid rahatsızlığı oluşumu kolaylaşır. Özellikle de hamileliğin 6. ayından sonra anne adayına fazlaca rahatsızlık veren semptomlara neden olabilir.
  Gebelikte hemoroidin ilk belirtisi dışkılama esnasında dışkıda görülen kandır. Dışkılamanın bitimiyle yada çok kısa süren kanam her dışkılama da tekrarlar. Bunun dışında dışkılama başladığı andan itibaren bitimine kadar o bölgede ağrı gelişir. Sonrasında ise temizleme esnasında ele gelen kitle ve şişlikte hissedilebilir. Hemoroid içinde kan pıhtılaşırsa ve hemoroid memesi boğulursa bu durum şiddetli ağrıya sebebiyet verir. Öyle ki anne adayı dışkılama esnasında çok sancı yaşar hatta dışkısını yapamaz, oturamaz ve uyku düzenini dahi etkileyecek ağrılara sebep olabilir.
  Makatta meme oluşması bazen kanamaya yol açmasa da, akıntı ve kaşıntı ile kendisini gösterir. İç hemoroid ise azar azar kanamaya sebep olur ve kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği gelişebilir. Bu durumda kanser şüphesinin ekarte edilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. 
  Gebelikte hemoroidin daha sık görülme sebebi hormon bozuklukları, progestoron hormonunun düz kaslar içindeki kaslarda gevşetici etki yapması ve rahimin büyümesinden kaynaklanan bu bölgede ki kan basıncının yükselerek büyük damarlara baskı yapması ile hemoroid oluşumu gerçekleşmektedir. Hemoroid hamilelikte görülen en sık varis şeklidir.

  Gebelikte Hemoroid Tedavisi:

  Gebelikte hemoroidin tam tedavisi mümkün değildir ancak şikayetleri azaltmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Gebelikte kortizon  kullanımı yasak olduğu için sadece o bölgedeki ödemi almak ve ağrıları hafifletmek için kortizon katkısız krem ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Gebeliğin 3. ayından sonra varis tedavisinde kullanılan kan dolaşımını düzenleyen ilaçlarda tedaviye eklenebilir. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar hamilelikte kullanılmamaktadır. Ancak kabızlığı engelleyen şurup ve haplar kullanılabilir. Lokal anestezik kremler ve ağrı kesiciler de ağrının şiddetine göre kullanılabilir. Oturma banyoları ise hamilelere erken doğum riskinden dolayı önerilmemektedir. Ancak sıcak suda 20 dakikayı geçmeyecek şekilde oturmakta sakınca görülmemektedir.
  ]]>
  İç Hemoroid Ameliyatı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/ic-hemoroid-ameliyati.html Sun, 04 Nov 2018 10:37:05 +0000 İç hemoroid ameliyatı, halk arasında basur olarak tanımlanan hastalıkta makatın dışarısında meme şeklinde oluşum meydana gelir. Bu oluşumların çoğalması halinde gerekli tedavi yapılmamış ise bağırsağa doğru ilerlemeye İç hemoroid ameliyatı, halk arasında basur olarak tanımlanan hastalıkta makatın dışarısında meme şeklinde oluşum meydana gelir. Bu oluşumların çoğalması halinde gerekli tedavi yapılmamış ise bağırsağa doğru ilerlemeye yaparak iç basura sebebiyet verir. için Hürriyet Bu hastalıkta gerekli tedavi ameliyat ile sağlanır. Öncelikli olarak hemoroid makat etrafında görüldüğü zaman gerekli tedavinin yapılması gerekir. Ancak makat bölümünde bulunması kişinin doktora gitmesine çekince yarattığı için hemoroidin ilerlemesine neden olur. Bu süreç içerisinde makatın iç kısmıma yayılan hemoroid hastada sıkıntıları arttırır. Bu süreç içerisinde kanama, aşırı ağrı, zonklama, idrar yaparken güçlük yaşanması, ayrıca dışkılama esnasında kanama ve yırtılma gibi oluşumlara neden olur. Bu durumda kanama şiddetlendiği için hastanın artık doktora giderek gerekti tedavisini yaptırma mecburiyetinde kalır. Bu süreç içerisinde doktora giderilerek gerekli kontrollerin yapılması ardından hastalığın ilerlemesi nedeniyle ameliyattan başka çözüm olmadığı açıklanır. İç hemoroid ameliyatı için öncelikle gerekli hazırlığın yapılması gerekir. Ameliyat olmadan bir gün önce hastanın hastaneye yatarak bağırsağında ve midesinde bulunan yiyeceklerin dışarı çıkartılması için lavman veya ishal yapan ilaç uygulaması yapılır. Bu süreç içerisinde hastanın gıda alımı bırakılır. Böylece bağırsak bölümünde yapılacak cerrahi işlem esnasında doktorun rahatlıkla hareket etmesi sağlanır.

  İç hemoroid ameliyatı uygulaması

  Klasik ameliyat, doktorun kolaylıkla hareket etmesi için spinal anestezi işlemi gerçekleştirilerek hastanın belden aşağısının uyuşturulması sağlanır. Spinal anestezi uygulaması ile ameliyat sonrasında da 5 saate kadar hastanın ağrılarının olmadığı belirtilir. Ligasure işlemi ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu işlem sayesinde makatın iç bölümünde meydana gelen iç hemoroidin giderilmesi için dikişsiz, kansız, cerrahi müdahale uygulanır. Bu yöntem sayesinde hastada kanama ve ağrı olmadığı için hastanın daha rahat iyileşme süreci içerisinde olması sağlanır. İç hemoroid ameliyatı esnasında bu bölümden çıkarılan dokunun doğru ayarlanması gerekir. Bu bölgede bulunan dokuların yeterli miktarda çıkartılmaması iç hemoroidin tekrar etme olasılığını arttırır. Ayrıca dokunun gereğinden fazla çıkartılması makat etrafında daralma oluşturur. Sonrasında tekrar yırtılma gibi problemlere neden olur. Bu bölgede meydana gelen hemoroitin dokularının kesilerek makat halkasının bütünlüğü sağlanır. Ameliyat bittikten sonra vazelin tampon uygulanarak ameliyat işlemi bitirilir. 

  Thdhal yöntemi, iç hemoroid ameliyatı içerisinde yer alır. Kan akışının giderilmesi için üç damarın bağlanması yöntemidir. Hemoroid yastıkçıkların içerisinde yer alan atardamarların bulunarak gerekli dikişlerin atılması ile kapatılır. Böylece damardan gelen kan akışının engellenmesi sağlanır. Bu cerrahi işlemde kanama ve ağrı olduğu belirtilir. Hastanın iki gün sonrasında günlük yaşamına döndüğü belirtilirken; iki gün içerisinde kişide makat ağrısı, dışkı tutamama veya gaz çıkarma gibi problemler görülür. 

  Longo yöntemi, iç hemoroid ameliyatı içerisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Makat bölgesindeki şikayetlerin giderilmesi sağlanır. Başarı oranı oldukça yüksek olmasının yanı sıra ameliyat süresi oldukça kısadır. Hastanın birkaç gün içerisinde günlük hayatına döndüğü belirtilir. Bu işlemde makatın iç kısmında bulunan hemoroitin temizlenmesi ile bir gün sonrasında hastanın tuvalet ihtiyacının rahatlıkla yapması sağlanır. İç tarafta oluşan memelerin yukarı doğru çekilerek hepsinin tekrar içeri girmesi sağlanır. Ameliyattan sonra hastaya 8 saat kadar ağrı kesici uygulaması yapılır. Ağrı gereğinden fazla bulanıyor ise ağrı kesici iğne yapılması gerekir. Ayrıca bu süre zarfında hastanın ılık suya oturması ile bu bölgede bulunan şikayetlerinin giderilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde hastanın kesinlikle tuvalet ihtiyacında ıkınmaması gerekir. Aksi hal]]> Hemoroid Memesi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-memesi.html Sun, 04 Nov 2018 21:36:34 +0000 Hemoroid memesi, dışkılama sırasında toplardamarların yapısındaki bozukluklardan dolayı makat bölgesinden dışarıya doğru sarkma olayına denir. Yumuşak ve hassas olduğu için daha çok memeye benzetilmektedir. Makat Hemoroid memesi, dışkılama sırasında toplardamarların yapısındaki bozukluklardan dolayı makat bölgesinden dışarıya doğru sarkma olayına denir. Yumuşak ve hassas olduğu için daha çok memeye benzetilmektedir. Makat bölgesinde meydana gelen kanamalar şişlikler ve genişlikler daha çok hemoroid memesinin bulunduğu bölgeden ve kendisinden kaynaklanmaktadır.

  Hemoroid memesi iki kısımdır. 

  İç hemoroid memesi; diğeri dış hemoroid memesi olarak bilinmektedir. Zaten iç hemoroid memesi makatın iç tarafından bulunur. Yani oluştuğu zaman fark edilmesi uzun zaman alır. Tabi bu da hastalardan kaynaklanmaktadır. Çünkü utanma duygusundan dolayı söyleyemiyorlar ve bunun teşhis edilmesi haftalar sürmektedir. 

  Dış hemoroid memesi; ise belli oluyor. Tuvalete gidince zaten dışarıya sarkıyor. Hemoroid memesinin ortaya çıkması, iç ve dış hemoroid memesi fark etmeksizin değişik hastalıkların habercisi olabilir.

  Hemoroid memesi neden oluşur

  Hemoroid memesi aslında bakımsızlıktan, dikkatsizlikten oluştuğunu söylersek yanılmış olmayız. Çünkü bu nedenlerin oluşması bir zincirleme ile gerçekleşmektedir. Yani yediğine içtiğine dikkat etmeyen kişi başka bir şeyin oluşmasını etki ediyor ve sebeplerin de ortaya çıkmaktadır. Örnek verecek olursak, asitli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi kabızlığı ortaya çıkarır. Ortaya çıkan kabızlık ise hemoroid memesinin oluşmasına neden olur. Sadece kabızlık değil aynı zamanda, fazla kilolu olma, ishal, ağır yük kaldırma ve zorlanarak ıkınma gibi nedenlerde etkilidir. Bundan dolayı makattaki hemoroid memesinde toplardamarlar basınca maruz kalıp ve zedelenmesine neden olmaktadır. Toplardamarların basınca maruz kalmasıyla birlikte hemoroid memesi ortaya çıkar. Özellikle dış hemoroid memesi o kadar etkili olmazken, iç hemoroid memesi çok problem oluşturmaktadır.

  Hemoroid memesinin tedavisi

  Bu süreçte hemoroid memesinin ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin aşılmasında ve tedavi olma açısından önem taşımaktadır. Yani dikkat ve özen isteyen bir bakım süreci hemoroid memesinin ortadan kalkmasına ve kısa sürede eski sağlığa kavuşmak mümkündür. Ev şartlarında pratik ve etkili yöntemlerle hemoroid memesinden kurtulmak mümkündür. Oturma banyosu dediğimiz büyük bir leğende sıcak su koyulup ve bir müddet oturulur. Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur her dakika her saat kısacası günün her anında bile uygulanabilir. Bu sıcak suyun içerisine kaynatılmış papatya çayı dökülebilir. Anostel gibi kremler kullanarak hemoroid memesinde oluşan ağrıları gidermede ve makat bölgesinde oluşan rahatsızlıklar için birebirdir. Makat bölgesinin uyuşturmasına yardımcı olarak, hemoroid memesi içinde faydalıdır. Evde yapılan yöntemler ne kadar hemoroid memesini yok etmişse de belki de sorunu kökten temizlediği anlamına gelmeyebilir. Belki de yapılan bazı yanlışlar hemoroid memesinin tekrar oluşma zeminin oluşturmuştur. Bu yüzden tıbbi müdahale kaçınılmaz olur. Ameliyatsız yöntemlerle yapılacak tıbbi tedavi 10-15 dakika kadar zaman alır ve büyük avantajlar sağlar. 

  ]]>
  Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 04 Nov 2018 23:32:47 +0000 Hemoroid ağrısı nasıl geçer, makat hastalıkları arasında yer alan ve en fazla problemlere neden olan bir hastalık türüdür. Aranacak bazı tedbirlerle bu riski ortadan kaldırmak mümkündür. Kitleler kendisine hem Hemoroid ağrısı nasıl geçer, makat hastalıkları arasında yer alan ve en fazla problemlere neden olan bir hastalık türüdür. Aranacak bazı tedbirlerle bu riski ortadan kaldırmak mümkündür. Kitleler kendisine hemoroid ağrısı nasıl geçer sorusunu sormakta ve bunun cevabını bulmak için de çözümler aramaktadırlar. Hemoroid ağrısı kesinlikle genetik nedenlerden dolayı değil, kişinin hatalarından ve ihmallerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Hemoroid kadın iç ve dış kısmında oluşması beraberinde ağrıyı da tetiklemektedir. Hemoroid ağrısı nasıl geçer diye düşünürken, evde geliştireceğimiz yöntemlerle ve bunun ardından bir uzman doktora görünerek hemoroid ağrısından kurtulmak mümkündür.

  Hemoroid ağrısı nasıl geçer 

  Hemoroid ağrısının vehametini yukarıdaki yazımızda anlattık. Hemoroid ağrısı nasıl geçer diye düşünen bir kişi yaptığı belirli bir araştırmalar sonucunda ve evde yapacağı pratik yöntemlerle hemoroid ağrısını minimum düzeye indirmek için bir takım bir çalışmalsr yapmaktadır. Evde uygulanacak pratik yöntemler eğer fayda vermezse en son cerrahi müdahale ile hemoroid ağrısından kurtulmak için bir tedavi süreci başlatılır. Bunun sonucunda hemoroid ağrısı nasıl geçer sorusunun karşılığını bulmak için şu pratik yöntemleri uygulamak gerekir. 

  • Sicak suda oturmak: Hemoroid ağrısından kurtulmak için evde yapılacak en basit yöntemler arasında sıcak suda oturma banyosudur. Bir leğenin içine yakmayacak derecede su doldurup daha sonra o leğenin içinde oturarak hemoroid ağrısından kurtulmak mümkündür. Gün içerisinde istenilen zamanda istenildiği kadar sıcak suda oturulabilir. Bunun herhangi bir kısıtlaması yoktur. Buradaki amaç hemoroid ağrılarının azalması ve o bölgenin kasları yumuşamasına için katkı sağlamaktır. Sıcak su banyosu yaparken suyun içerisine karanfil atarak hemoroid ağrısı geçiren etkenlerden biri olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.
  • Sağlıklı beslenme: Hemoroid ağrısını dindirmek için yediklerimize ve içtiklerimiz de dikkat etmeliyiz. Baharatlı, acı, asitli, şekerli yiyecek ve içecek türlerini tüketirsek kabızlığa neden olur. Kabız olunduğu zamanda hemoroid ağrısını daha fazla oluşmasını tetiklemektedir. Bu yüzden hemoroid söz konusu olduğu için günlük olarak 2-2,5 litre su tüketmek çok önemlidir. Bağırsakların daha aktif ve sağlıklı çalışmasını dışkının yumuşak kalmasını sağlayan su, hemoroid ağrısının geçmesine yardımcı olmaktadır. Lifli besinlerinde mümkün mertebedee tüketmek gerekir.
  • Ağrı kesici kremler kullanmak: Doktorun tavsiye edebileceği hemoroid ağrı kesici kremler kullanmak, kısa sürede rahatlamayı sağlayacaktır. Ağrı kesici kremleri arasında Anestol krem özellikle ağrılı bölgelerde çok etkilidir.
  • Cerrahi müdahale: Hemoroid ağrısına neden olan en önemli faktör pıhtılaşmadır. Pıhtılaşmanın ortaya çıkması ile beraber hemorroid ağrısı dayanılmaz hale gelmektedir. Bu yüzden yapılacak ilk iş tecrübeli genel cerrahi uzmana başvurup pıhtının cerrahi müdahale ile boşaltmasını sağlamak gerekir.

  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-kanama.html Mon, 05 Nov 2018 13:32:50 +0000 Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama, hemoroid diğer adı ile basur toplumda sık görülen sağlık sorunudur. Hemoroid 30 yaştan sonra bayan ve erkekte devamlı görülür. Hemoroid makat etrafında oluştuğu için kişinin sağlığına e Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama, hemoroid diğer adı ile basur toplumda sık görülen sağlık sorunudur. Hemoroid 30 yaştan sonra bayan ve erkekte devamlı görülür. Hemoroid makat etrafında oluştuğu için kişinin sağlığına etki eder. Rektal bölgede bulunan damarın şişmesi ve fazla büyümesi ile basur oluşur. Makat etrafında oluşan basur kişinin sağlığına etki eder. Makat etrafında oluşan meme görünümdeki basur şiştikçe içi kan toplar ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Hemoroid rahatsız edici hastalıktır. Ameliyat ile hemoroid hastalığından kurtulma sağlanmaktadır. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama ile ağrı ve sızı oluşur. Şiddetli ağrılar için kullanılan ilaç ve ağrı kesiciler yaranın iyileşmesini ve ağrının kesilmesini sağlar. İlaçların fazla kullanımı ağrı oluşturur ve hemoroid ilaçları yüksek doz içerikli olduğu için sindirim sistemini yavaşlatır ve bağırsak hareketini durdurur. Bu durum kişinin ishal veya kabız olmasına neden olur. İdrarın sert veya ishal şeklinde dışarı atılması ile ameliyat olan bölgede sağlık sorunları oluşur. Yara olan yerler dışkının etkisiyle tahriş olur ve kanamaya başlar. Ameliyattan sonra 10 gün makat bölgesinde kanama ara ara oluşabilir. Kişinin çok hareket etmesi, oturması, yürümesi lavaboda çok zaman geçirmesi ve ağır iş yapması ile hemoroid kanaması oluşur. Hemoroid bölgesinde kanama oldukça kaşıntı oluşur ve enfeksiyon kapar. İltihap oluşmaya başlar. Bu durum kişinin sağlığında yan etki oluşturur. Doktor kontrolü sağlanmalıdır.  

  Hemoroid ameliyatı sonrası kanama oluşmaması için tedavi önerisi
  • Ameliyattan sonra bol su içilmelidir. 
  • Sıvı gıda tüketimine ağırlık verilmelidir. 
  • Ameliyattan sonra hemoroid bölgesi iyileşene kadar hijyen temizliği aşırı yapılmamalıdır. 
  • Makat bölgesi ılık su ile yıkanmalıdır. 
  • Sık sık banyo yapılmamalıdır. 
  • Klozet kullanımı sağlanmalıdır. 
  • İdrar yapılırken makat bölgesini çok sıkmadan yapılmalıdır. 
  • Uzun süre araç kullanılmamalıdır. 
  • Bilgisayar önünde vakit geçirilmemelidir. 
  • Doktor kontrolünde hemoroid bölgesini uyuşturacak krem veya merhem kullanılmalıdır. 
  • Günde 1 defa sıcak su üzerine oturulmalıdır. 
  • Bitki çayları ve bol sebze, meyve tüketilmelidir. 
  • Gıda tüketimi yapılırken baharatlı, acılı, şekerli olmamasına dikkat edilmelidir. 
  ]]>
  Hemoroid Çeşitleri https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-cesitleri.html Mon, 05 Nov 2018 18:00:41 +0000 Hemoroid çeşitleri, dört tür hemoroid vardır. Bunları yerlerine, semptomlarına, ağrılarına ve olası yan etkilerine göre  ayırt edebiliriz. Hemoroid, rektum ve anüsün en alt kısmında şişmiş damarlardır. Hemoroid rektal Hemoroid çeşitleri, dört tür hemoroid vardır. Bunları yerlerine, semptomlarına, ağrılarına ve olası yan etkilerine göre  ayırt edebiliriz. Hemoroid, rektum ve anüsün en alt kısmında şişmiş damarlardır. Hemoroid rektal kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Bazen kan damarlarının duvarları öylesine incelir ki damarlar şişer ve tahriş olur. Nadiren tehlikeli olurlar ve genellikle birkaç hafta içinde temizlenirler.

  Dahili hemoroitler: İç hemoroid rektum içerisinde, anal kanalın üst bölümünü alt bölümünden ayıran bir sınır olan pektinat çizgisinin üzerinde büyür. İç hemoroidler mukoza adı verilen bir astarla kaplıdır. Tuvalet esnasında, tuvalet kağıdı ya da klozette kanama olduğunun fark edilmesi iç hemoroidin bir işaretidir. Bu hemoroidler, çıkıntı seviyesine bağlı olarak dört aşamaya ayrılabilir: 

  • 1. Derece: Hemoroid belirgindir, anal kanala çıkmaz, kanamaları olabilir. 
  • 2. Derece: Hemoroid tuvalet sırasında kanalın dışında prolaps gösterir, ancak kendiliğinden içeride geriye hareket eder.
  • 3. Derece: Hemoroid tuvalet veya başka bir egzersiz nedeniyle çıkıntı yapar ve parmak kullanarak anal kanala geri itilebilir.
  • 4. Derece: Hemoroid prolabe olmuş ve anal kanalın dışındadır geri itilemez.

  Prolapsed hemoroitler: Adından da anlaşılacağı üzere, prolapsı hemoroid anal kanal boyunca çıkıntı yapan hemoroittir. Prolapsiyon hemoroit genellikle kanamaya neden olabilir, kanama, tuvalet kağıdı veya klozet üzerinde görünebilir. Bazı vakalarda, prolabe hemoroid hastaları da anal kaşıntı veya eksik tahliye hissederler. Prolabe hemoroidlerde, ağrı sinirleri içinde olduğu için ağrı çok artabilir. 

  Dış hemoroitler: Peranial hematom olarak da adlandırılan dış hemoroid, anüsün dış kısmı çevresinde bulunan deri altında gelişir. Bu hemoroidler kaşıntılı veya ağrılı olabilir, topaklı hissedilebilir ve mavimsi renklidir. Dış hemoroidin prolapsı internal hemoroit benzeri ağrı sinirlerine  bağlıdır. Bununla birlikte, dış hemoroitler "normal deri" ile kaplıdır. Bu kan pıhtısı üstü deriyi gerdiğinden ortaya çıkar. Bu durum tuvalet sonrasında temizlik yapmakta zorlukların yanı sıra ikincil tetikleyiciye neden olabilir .Dış hemoroidin ortak semptomları arasında şunlar sayılabilir:

  • Anüs veya rektal bölgede kaşıntı, yanma ve / veya tahriş,
  • Anüs çevresindeki ağrı,
  • Anüs yakınında veya çevresinde topaklar,
  • Taburedeki kan,

  Tromboz harici hemoroitler: Genellikle anüsde sert ve ağrılı bir yumru olarak görülür, tromboz dış hemoroid, bir veya daha fazla küçük damarın pıhtı oluşturmasıyla ortaya çıkar ve ağrıya neden olur. Cilt altında sıkça görülen bu pıhtılar, damar iltihaplanıp kan dolaşımı kesildiğinde hemoroid ayrıldıktan sonra ortaya çıkar. Özellikle hemoroidi örten cildin hızlı gerilmesi durumunda ağrı da yüksek olur.

  ]]>
  Hemoroid Kremi Göz Altı Morlukları https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-kremi-goz-alti-morluklari.html Mon, 05 Nov 2018 22:59:34 +0000 Hemoroid Kremi Göz Altı Morlukları, Hemoroid zorlama sonucunda oluşan damar hastalığıdır. Halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlık ilerlediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tedavisinde kullanılacak o Hemoroid Kremi Göz Altı Morlukları, Hemoroid zorlama sonucunda oluşan damar hastalığıdır. Halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlık ilerlediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tedavisinde kullanılacak olan kremler uyuşturma ve damarları büzücü bir etkiye sahip olmaktadır. Göz ise en önemli organlarımızdan biridir ve görmemizi sağlayan organımızdır. Göz ve çevresi de çok narin bir deriye sahiptir. Ünlülerin hemoroid kremlerini göz altı morluklarına sürdüğünü mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat bu kremler özel bir rahatsızlık için kullanılmaktadır. Göz altı derisi narin bir yapıya sahip olduğu için hemoroid kremlerini göz altı morluklarında kullanılmaması gerekmektedir.

  Hemoroid Kremi Göz Altı Morlukları İçin İşe Yarar mı Hayır hiç bir işinize yaramayacaktır. Ayrıca zamanla damarları büzücü etkisi ile göz çevresine zarar vermektedir. Göz altı morluklarını geçirmediği gibi göz derisi narin bir yapıya sahiptir. Hemoroid kremi deriyi daha fazla inceltecekve gözünüze kaçması halinde ciddi problemler yaşayabileceğiniz için kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Göz altı morlukları için özel göz kremleri kullanmanız gerekmektedir.

  Hemoroid Kremi Göz Çevresinde Ne İşe Yarar; Hemoroid kremi, şişlikleri azalma etkisi ile göz altına sürebilirsiniz fakat kısa ve günü kurtarmak için kullanmanız gerekmektedir. Hemoroid kremini göz bakımı kremi olmadığı için bakım kremi gibi kullanmanız yanlış olacaktır. Uzun süre kullanılması da denildiği üzere göz derisinde kötü etki yapacağı unutulmamalıdır.
  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi.html Tue, 06 Nov 2018 14:11:21 +0000 Hemoroid Ameliyatı Sonrası, Hemoroid günümüzde çoğu kişide yaşanan ve bu oldukça ağrılı bir durum şekline gelmektedir. Bu hastalık kanalın üzerinde genişletmek olan damarların toplamı olmaktadır. Ancak günümüzde ise ço Hemoroid Ameliyatı Sonrası, Hemoroid günümüzde çoğu kişide yaşanan ve bu oldukça ağrılı bir durum şekline gelmektedir. Bu hastalık kanalın üzerinde genişletmek olan damarların toplamı olmaktadır. Ancak günümüzde ise çoğu kişi bu hastalığı basur yada mayasıl olarak bilir. Bu hastalık iki türlü olmaktadır ve buda iç ve dış hemoroidler olarak ayrılır. Genellikle hemoroid yaşanmasında kişi kendini gözlemleyerek oldukça rahat bir şekilde anlayabilir. Örneğin kişide olan makatta kanama durumunda, makatta şiddetli ağrı yaşandığında, makatta sürekli ıslaklık hissedilmesi yada akıntı oluşması ve makatta kaşıntı yaşanması ile kendini oldukça rahat bir şekilde gösterebilir. Bu durumda uzman bir doktora giderek önlem alınmalı ve tedaviye başlanmasıyla iyileşmesi sağlanabilir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası neler yapılır ve süreç nasıl izlenir

  Hemoroid ameliyatı sonrası genellikle hatta çoğunlukla hastalar bir gece müşahede altında bekletilir. Çünkü kişide ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar müdahale edilmediği takdirde hasta zor durumla karşı karşıya kalabilmektedir. Ancak yapılmış olan ameliyat spinal anestezi uygulanarak yapılmış ise sonrasında 3-4 saat kişi bacaklarını uyuşuk olduğundan dolayı hissedemez ve bundan dolayı ağrı hissedilmez. Bunun yanı sıra ameliyatta kişiye makattan tampon uygulanmış ise spinal anestezi etkisi hala devam ederken çıkarılması daha uygun olur. Ayrıca uyuşukluk yavaş yavaş geçtikçe ağrı hissedilir ve dayanılmaz bir ağrıya sebep olabilir bu nedenle spinal anestezinin etkisi hafiflediğinde ağrı kesiciye başlanması hasta için oldukça kurtarıcı ve rahatlatıcı olmaktadır.

  Hemoroid ameliyatı sonrası kişiye ağızdan yiyecek verilebilir. Kişi isterse ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalkarak yürümesi oldukça mümkündür. Ancak ameliyat olan kişinin oldukça dikkatli gözlemlemek gerekmektedir. Çünkü kişide ilk idrara çıkış oldukça önemli olmaktadır. Zaten ameliyat sonrası ilk gün ihtiyacı pek nadir olmaktadır. Fakat ihtiyaç durumunda korkulmamalıdır. Oluşabilecek ağrı ve hafif şekilde kanamalar uzmanlar tarafından oldukça doğal olarak görülmektedir. Taburcu olunması ve ilk dışkılama sonrası sıcak bir duş alınabilir. Bütün bu durumun yanı sıra kişi yaşanan bu ameliyat sonrası ağrı yada kanama oluşacağını düşünerek dışkılama ihtiyacını ertelemektedir bu kesinlikle yanlış bir durum olup kişiye daha sonrasında zorluk yaratır. Hemoroid ameliyatı yapıldıktan sonra kişi sıkıntı yaşanmaması için mutlaka doktorun vermiş olduğu tavsiyelere bire bir uyması gerekmektedir. Örneğin beslenme konusunda sıcak tutulması durumunda uyulması oldukça faydalı olup kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
  ]]>
  Çocuklarda Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/cocuklarda-hemoroid.html Tue, 06 Nov 2018 22:01:05 +0000 Çocuklarda Hemoroid, çocuklarda görülen hemoroid yetişkinlere göre çok daha hızlı tedavi edilmektedir. Çocuklarda hemoroid rahatsızlığı pek sık görülmez. Bunun yanında rahatsızlık ağır olmadığı için, evde uygulay Çocuklarda Hemoroid, çocuklarda görülen hemoroid yetişkinlere göre çok daha hızlı tedavi edilmektedir. Çocuklarda hemoroid rahatsızlığı pek sık görülmez. Bunun yanında rahatsızlık ağır olmadığı için, evde uygulayacağınız yöntemlerle iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz. Eğer iki hafta içerisinde bir düzelme görülmüyorsa bir hekime başvurmalısınız.

  Çocuklarda Hemoroid Nedenleri

  Çocuklarda görülen hemoroid ile yetişkinlerde görülen hemoroidin sebebi genellikle aynıdır. Yani kabızlıktır. Çocuğun kabız olması durumunda dışkı susuz ve sert olacağı için, yapmakta zorlanarak ıkınacaktır. Bilindiği gibi ıkınmak hemoroidin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Kabızlığa, sürekli katı besinler tüketmek, sıvı ve çorba içmemek, sürekli muz, çikolata, ekmek tüketmek, sebze ve meyve gibi lifli gıdalar almadan sürekli et ve et ürünleri tüketmek, sadece peynir türü besinler sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda kabızlık görülür. Bu sebeple çocuk devamlı ıkınma gereği duyarak, anüsteki kasların kasılmasına sebebiyet vererek hemoroidin oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca bağırsak sendromu ve bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon ve obezite olan çocuklarda hemoroid görülme olasılığı kat ve kat artmaktadır.

  Çocuklarda Hemoroid Belirtileri

  Çocuklarda hemoroid belirtilerinin en önemlisi ve yaygın olarak görüleni makattan kan gelmesidir. Anal kanaldaki kan damarlarının kasılıp yırtılması ile parlak kırmızı renkte kan görülür. Bu büyük tuvalet yapma esnasında ya da tuvalet kağıdına silindiğinde fark edilir.
  Çocuklarda görülen diğer yaygın belirti ise, anüs çevresinde kaşıntıdır. Bu kaşıntı çocuklardaki hemoroidin uzun sürmesine neden olur. Hemoroid dokusu bir mukus salgılayarak, anüs ve çevresinde kaşıntıya sebebiyet verir. Kontrolsüz yapılan kaşımalar, hassas yapıya zarar verebilir. Çocuklarda hemoroid belirtisi acı hissi ve ağrılardır. Bu ağrılar çocuğun sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden olarak, huzursuzluk verir.

  Çocuklarda Hemoroid Tedavi Yöntemleri

  Çocuklarda hemoroid çok şiddetli görülmediği için genellikle evde uygulanan yöntemler ve doktorun vereceği ilaçlar ile geçer. Fakat iki haftadan uzun süren ve hala devam eden hemoroid varsa, acilen doktora başvurulmalıdır. Doktorun vereceği basur kremleri ve ağrı kesiciler ile bölgedeki hemoroid iyileştirilebilir. Evde uygulanacak olan tedavi yöntemi ise, her tuvaletten sonra makat bölgesinin sıcak su ile yıkanması ya da günde en az bir defa sıcak su banyosu yaptırılmasıdır. Banyo sırasında sabun kullanmayınız. Çünkü sabun hemoroid bölgesini tahriş edebilir.

  Çocuklarda Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılmalı

  • Lifli besinler sebze ve meyveler yedirilmelidir.
  • Çocuk sürekli çikolata ve muz gibi gıdalar yiyorsa azaltılmalı bunun yerine sıvı gıdalar tercih edilmelidir.
  • Çocuk yeteri kadar su tüketmiyorsa, aile tarafından günde 5-6 bardak su içmesi için teşvik edilmelidir.
  • Çocuklar oyun vs. oynayacağım diye dışkılarını tutabilmektedirler. Buda hemoroidin oluşum sürecini hızlandıracağı için, tuvalet ihtiyacını hiç bekletmeden yapmalıdır.
  • Çocukların iç çamaşırları temiz tutulmalı ve iç çamaşırlarının naylon olmamasına özen gösteriniz. Bunun yerine pamuklu iç çamaşırları tercih ediniz.
  • Tuvalet esnasında kullanılan tuvalet kağıtlarının yumuşak doku olmasına özen gösteriniz.
  ]]>
  Hemoroid Hastalığı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-hastaligi.html Wed, 07 Nov 2018 15:07:25 +0000 Hemoroid hastalığı, insanlarda anüs bölgesinde ortaya çıkarak ilerledikçe çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Normal koşullarda insanlarda kalın bağırsağın dışarı açılan en son kısmında oluşan bu rahats Hemoroid hastalığı, insanlarda anüs bölgesinde ortaya çıkarak ilerledikçe çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Normal koşullarda insanlarda kalın bağırsağın dışarı açılan en son kısmında oluşan bu rahatsızlık, süngerimsi damar ağlarında ortaya çıkmaktadır. Bu damarların şişerek iltihaplanması ve dışarı sarkması gibi durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık ortaya çıkarmış olduğu belirtilerle çok ciddi problemlere neden olur. İltihaplanan damarların normal koşullarda çok önemli görevleri bulunmaktadır. Normalde makat bölgelerinin tam olarak kapanmasını sağlayan ve kas halkalarını kapatarak dışkının dışarı sızmasını önleyen bu damarlar, şişip iltihaplandığında birçok zaman olumsuz olarak sorunlara neden olmaktadır. 

  Hemoroid hastalığı nedenleri nelerdir 

  Kabızlık: İnsanlarda sık sık kabız olunması durumunda anüs bölgesi daha fazla zorlanır. Özellikle kabız olan insanlarda ıkınma durumu daha çok gerçekleştiği için birçok zaman bu damarlarda tahrişler meydana gelerek sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık sorunları başta hemoroid olmak üzere birçok soruna neden olabilir. 

  Şişmanlık: Aşırı kilolu olan insanlarda da bu durum çok yaygın olarak meydana gelmektedir. Vücudun ağırlığı nedeni ile daha fazla zorlanan insanlarda anüs bölgesinde bulunan damarlar daha sık zarar göreceği için insanlarda bu gibi sorunlar oluşabilmektedir.

  Sürekli ağır yük kaldırma: Özellikle iş hayatı nedeni ile sürekli ağır yükler kaldıran insanlarda hemoroid hastalığı çok daha yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Eğer sürekli ağır yük kaldırıyorsanız bu sorun için gerekli olan önlemleri almalısınız. Özellikle sık sık muayene yapılara bu sorunun önüne daha önceden geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

  Prostat: Özellikle erkeklerde ortaya çıkarak etkilerini gösteren prostat hastalığı, hemoroit hastalığı oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu nedenle prostat nedeni ile tedavi görenlerin daha çok bu konu ile alakalı önlem alması gerekmektedir. 

  Kronik öksürük: Öksürme durumunda anüs kasları da sık sık etkilenmiş olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde aşırı bir şekilde öksüren kişilerde hemoroid hastalığı etkilerini ortaya çıkarmaktadır. 

  Hemoroid hastalığı belirtileri nelerdir
  • Hemoroid hastalığının en büyük belirtilerinden biri kanama sorunudur. Bu durum genellikle dışkılama sırasında ya da sonrasında ortaya çıkarak etkilerini göstermektedir. Bu durumlarda kanama sızıntı şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.  
  • Dışkılama sonrasında makat bölgesinin dışarı çıkması ya da ele gelen şişlik belirtileri hemoroid hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirti de kişi tarafından kolay bir şekilde anlaşılan belirtilerdendir. 
  • Kaşıntı sorunu önemli belirtilerden biridir. Bu kaşıntı, dışkılama sırasında ya da daha öncesinde ortaya çıkarak insanlarda yaşan kalitesinin oldukça düşmesine neden olmaktadır.
  • Meydana gelen bir diğer belirti ise hemoroid hastalığı ile birlikte ortaya çıkan şiddetli ağrı sorunlarıdır. Bu ağrı sorunları için bazı önlemler alınarak ağrılar azaltılabilmektedir. 
  Neler yapılabilir
  • Oturma banyosu yapılabilecek en büyük işlemlerden biridir. Günde iki ya da üç kez sıcak suya oturarak hemoroid hastalığı azaltılabilir. 
  • Krem uygulamasında kişi doğru kemi doktorundan temin ederek hemoroidli bölgeye sık sık uygulamalıdır. 
  • Diyet uygulamalarının yapılması durumunda da insanlarda olumlu etkiler görülmektedir. 
  • Son olarak tıbbi ilaç kullanımı durumunda bu rahatsızlık önlenebilmektedir. Aynı şekilde gerekirse ameliyat yöntemleri kullanılabilir. 
  ]]>
  Hemoroid Çatlak https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-catlak.html Thu, 08 Nov 2018 01:01:48 +0000 Hemoroid çatlak, insanlarda basur sonrasında en çok görülen durumlardan biridir. Özellikle daha önceden basur sorunu yaşamış olan insanlarda hemoroid damarlarında çatlaklar oluşması çok sık görülmektedir. Bu durum birçok far Hemoroid çatlak, insanlarda basur sonrasında en çok görülen durumlardan biridir. Özellikle daha önceden basur sorunu yaşamış olan insanlarda hemoroid damarlarında çatlaklar oluşması çok sık görülmektedir. Bu durum birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Üstelik gerekli olan tedaviler bu çatlaklar için yapılmadığı zamanlarda ciddi olarak sorunlar ortaya çıkmaktadır. 

  Hemoroid çatlak, gerekli tedaviler yapılmadığı zamanlarda oldukça büyük sorunlara neden olmaktadır. Özellikle çatlakların iltihaplanması durumunda bölgede belirtiler de artış gösterecektir. Erkeklerde bayanlara göre daha az görülen bu durum daha çok bayanlarda oluşmaktadır. Bunun nedeni ise bayanlarda doğum sırasında ya da doğum döneminde meydana gelen kas zorlanmalarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok belirtisi olduğu gibi bu belirtiler aynı zamanda insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. 

  Hemoroid çatlak nedenleri nelerdir
  • İnsanlarda oluşan hemoroid çatlak durumları, basur sorunlarına göre aslında çok daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir Bu duruma neden olan en önemli etken lifli gıdaların tüketilmemesidir. Tüketilmeyen bu lifli gıdalar, insanlarda sindirim sorunlarına neden olarak insanlarda hemoroid çatlak oluşumuna neden olmaktadır.
  • İnsanlarda meydana gelen doğum sırasında çatlaklar, daha sonraki dönemlerde hemoroid çatlak oluşumuna neden olarak ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. 
  • Aşırı ıkınma, özellikle sindirim bozukluğu ya da kabızlık sorunu yaşayan insanların yapmak durumunda kaldığı durumlardır. Bu durumlar eğer sık sık meydana geliyorsa hemoroid çatlak meydana gelmektedir. 
  Hemoroid çatlak belirtileri nelerdir

  Şişlik: Anüs bölgesine dokunulduğunda çatlak olan bölgede oluşan şişlikler çok kolay bir şekilde hissedilebilmektedir. Bu şişlikler iltihaplı bir halde ise çok şiddetli bir şekilde ağrılara neden olabilir. Ancak iltihap yok ise herhangi bir ağrı oluşmaz.

  Kanama: Tuvalet kağıdında ya da dışkı üzerinde kan görülmesi de hemoroid çatlak belirtileri arasında ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum özellikle ilerlemiş olan çatlaklarda meydana gelmektedir. 

  Ağrı: Bölgede meydana gelen ağrılar da hemoroid çatlak belirtilerinden biridir. Bu nedenle meydana gelen bu belirtilerle daha doktora gitmeden bile hemoroid çatlak olduğu anlaşılabilmektedir. Meydana gelen ağrılar bazen o kadar şiddetli olur ki kişi yürüme, oturma ve hareket etme eylemlerinde sorunlar yaşayabilmektedir. 
  ]]>
  Dış Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid.html Thu, 08 Nov 2018 10:52:19 +0000 Dış hemoroid; Hemoroid memelerinin makat bölgesinden dışarı çıkması ve gözle görülüp elle fark edilebilmesi anlamına gelen dış hemoroid birçok kişinin muzdarip olduğu bir sağlık problemidir. Bir çok kişide farklı boyut Dış hemoroid; Hemoroid memelerinin makat bölgesinden dışarı çıkması ve gözle görülüp elle fark edilebilmesi anlamına gelen dış hemoroid birçok kişinin muzdarip olduğu bir sağlık problemidir. Bir çok kişide farklı boyutta büyüyen dış hemoroid memeleri bazı kişilerde ufak olarak ortaya çıkabilirken bazı kişilerde ise oldukça büyüyerek kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Dış hemoroidin dışkılama yaparken ele gelmesi hastanın bu durumdan psikolojik olarak etkilenmesine neden olabilir. Dış hemoroid durumu yaşayan birçok kişi bu durumda doktora gitmekten çekildiği için bu rahatsızlığının belirtilerine katlanmak zorunda kalır. Ancak tedavisi açısından erken teşhis edilmesi oldukça önemli olan dış hemoroid anüs ve rektum bölgesinin içinde yer alan kan damarlarının normalden farklı olarak genişlemesi ile beraber makattan dışarı sarkması sonucu ortaya çıkar.

  Dış hemoroid nedenleri, 

  Bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber baz etkenlerin dış hemoroidin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Örneğin yanlış beslenme alışkanlığı diş hemoroid nedenleri arasında sayılabilir. Lif açısından yetersiz olan yiyeceklerle beslenilmesi sindirimi zorlaştırılması bakımından hastanın dışkılama esnasında ıkınmasına veya zorlanmasına sebep olur ve bu durumda makat bölgesindeki basıncının artmasına yol açarak dış hemoroidin gelişmesine neden olur. Aynı zamanda günlük ihtiyaçtan daha az su içen kişilerde kabızlık meydana gelebileceği için bu durumu da dış hemoroidi tetikler. Bununla beraber kronik kabızlık ya da ishal, kişiyi zorlayan egzersizlerin yapılması, uzun süre oturmak zorunda kalınan işlerin yapılması, ağır yük kaldırmak, gebelik, lavman ve laksatif gibi dışkı kolaylaştıran bazı ilaçların kullanılmasının alışkanlık haline getirilmesi ve genetik nedenler de dış hemoroid nedenleri arasında sayılabilir.

  Dış hemoroid belirtileri, 

  Dış hemoroid kişide dışkılama esnasında sızlama tarzında ağrı ve yanma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olarak kişiye oldukça rahatsızlık durumu verir. Oldukça şiddetli olan dış hemoroid ağrıları dışkılamadan belli bir süre sonra da devam eder. Bununla beraber dış hemoroid makat bölgesinde elle hissedilen şişlik, makatta kaşıntı, rahatsızlık hissi, iç çamaşırına dışkı ya da kan bulaşması gibi belirtiler de verir. Dışkılama esnasında dış hemoroid memesinin açılması neticesinde kanama olabilir.

  Dış hemoroid tedavisi, 

  Öncelikle dış hemoroid şikayeti olan kişilerin şikayetleri uzman bir doktora tarafından dinlenir ve hasta muayene edildikten sonra tedavi seçeneğine kadar verilerek tedaviye başlanır. Tedavi hastanın şikayetlerine ve dış hemoroidin boyutuna göre farklılık gösterir. Öncelikle hastaya beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve iyi bir diyet düzenlemesi yapması önerilir. Bu sayede hastanın dışkılama alışkanlığı düzenlenir. Bu durum tedavi açısından oldukça önemlidir. Bol bol su içmeye özen gösterilmesi, lif açısından zengin gıdalarla beslenmek ve dışkılama sonrasında hijyene önem verilmesi tedaviye destek sağlar. Dış hemoroid rahatsızlığı olan kişilere günde bir iki defa 10 dakika oturma banyosu önerilir. Bu durum şikayetlerin büyük bir oranda azalmasını sağlar. Ancak oturma banyosundan sonra makat bölgesinin iyice kurulanmasına özen gösterilmelidir. Bu tedavi ile 1 hafta içerisinde dış hemoroid şikayetleri azalır ve şişlikler gerilemeye başlar. Dış hemoroid tedavisinde aynı zamanda hastalara krem pomad uygulaması tavsiye edebileceği gibi makat bölgesinde bulunan damarların genişlemesini önleyecek flerotbotik ilaçlar da reçete edilebilir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar sonuca dış hemoroid şikayetlerinde hiçbir azalma olmuyorsa son çare olarak ameliyat yapılır. Dış hemoroid ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında hemoroid memesine bulunan pıhtının içinin boşaltılması ya da dış hemoroid memesinin tamamen çıkarılması ile yapılır.
  ]]>
  Basur Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/basur-hemoroid.html Fri, 09 Nov 2018 02:23:24 +0000 Basur hemoroid, farklı isimler olsa bile aynı hastalığın isimleri olmaktadırlar. Basur daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Toplumda birçok kişide görülebilen bir rahatsızlık olan basur hemoroid, şiddetine g Basur hemoroid, farklı isimler olsa bile aynı hastalığın isimleri olmaktadırlar. Basur daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Toplumda birçok kişide görülebilen bir rahatsızlık olan basur hemoroid, şiddetine göre belirtiler vermektedir. Özellikle büyük tuvalet yapma esnasında aşırı ıkınma sonucunda kanama ile kendini göstermektedir. Acı ve baharatlı yiyecekler yendiği zaman ise yanma ve ağrı meydana getirebilmektedir. Ayrıca makat bölgesinde baskı oluşturabilecek sporlar ve sürekli oturarak iş yapanlarda risk yüksek olmaktadır. 

  Basur hemoroid iç ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

  İç basur: Bu tür anüs bölgesinin dışkılamadan sonra kapanmasını sağlayan kasların üzerinde bulunan toplardamarlarda meydana gelmektedir. İç basur oluştuğunda en çok göze çarpan belirti mukoza sarkması olmaktadır. İç basur dışkılama esnasında makattan dışarı sarkabilmektedir. 

  Dış basur: Bu basur türü de yine anüs bölgesinde bulunan kasın altında bulunan toplardamarda meydana gelen genişlemeden kaynaklanmaktadır. Dış basur sebebiyle kanama ve enfeksiyon olabilmektedir. 

  Tedavi yöntemleri

  Basur hemoroid tedavisinde rahatsızlığın şiddeti ve hastanın yakınmaları göz önünde bulunmaktadır. Hastalık başlangıç evresinde ise sık tuvalete çıkma bölgenin fazla zorlanmasını engellemiş olacaktır. Yani hastanın tuvaleti geldiği zaman bekletmesi ve uzun süre tutması bölgede baskı meydana getirecektir. Tedavi sürecinde ve sonrasında kahve, hardal ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Tedavide ilerlemiş vakalarda cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bu şekilde yapılan uygulama ile basur olan bölge temizlenmektedir. Ancak tekrar etmemesi için kişinin yaşam şeklini dikkat etmesi gerekmektedir. 
  ]]>
  Bayanlarda Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/bayanlarda-hemoroid.html Fri, 09 Nov 2018 06:17:52 +0000 Bayanlarda Hemoroid, hamilelik döneminde yada doğum sonrasında ortaya çıkan sağlık sorunları arasında çok sık rastlanan bir hastalıktır. Hemoroid şikayeti olan bayanların aşırı derecede acılı ve baharatlı yiyeceklerden uz Bayanlarda Hemoroid, hamilelik döneminde yada doğum sonrasında ortaya çıkan sağlık sorunları arasında çok sık rastlanan bir hastalıktır. Hemoroid şikayeti olan bayanların aşırı derecede acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması son derece önemlidir. Çünkü bu tür gıdalar tüketen bayanlar sıklıkla tuvalet ihtiyacı duyacağı ve her seferinde de aşırı derece kanama oluşacağı unutulmamalıdır. Aşırı derece sürekli kabızlık şikayetleri olan bayanlarında hemoroid şikayeti ile karşı karşıya kalacağı da unutulmamalıdır. Bu sebeple bayanların kabız olmamaları ve kabızlık yapacak katı gıdalardan uzak durmaları da hemoroid şikayeti ile karşılaşmamaları bakımından son derece önemlidir. Bayanlarda hemoroid katı gıdaların tüketilmesi ile oluşan bir durum olurken bunun yanı sıra aşırı miktarda yağlı gıdalar tercih edilmesi ve fazla alkol tüketmesi de hemoroid olma riskini artırır. Ayrıca bayanlarda hemoroid görülme sıklıklarından bir tanesi de günlük yaşantı içerisinde aşırı derece oturmak ve uzun süreli hareketsiz durulmasıdır. Hemoroidin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunların birincisi iç ikincisi ise dış hemoroidtir. Bayanlarda görülen hemoroid zamanla ilerleyerek kişinin anüs bölümünde meme oluşarak hastada tuvalet sırasında çok fazla kanama oluşmasına neden olmaktadır. Her seferinde kaybedilen kan miktarı düşünülecek olursa kişinin kansız kalmaması için acilen cerrahi müdahale gerekmektedir. Son olarak bayanlarda var olan hemoroid eğer ki doğum sırasında aşırı derece ıkınma sonrasında oluşmuş ise hastanın beslenmesine dikkat ederek hemoroid şikayetinden kurtulabileceği de unutulmamalıdır.

  Bayanlarda Hemoroid Neden olur
  • Kötü beslenme
  • Tuvalette oturma süresinin uzun olması
  • Hamilelik
  • Kabızlık
  • Tuvalet ihtiyacının ertelenmesi
  Bayanlarda Hemoroid Tedavisi

  Bu tür şikayeti bulunan bayanlar mutlak suretle utanmadan ve sıkılmadan hemen uzman bir genel cerrahi doktoruna giderek önlem almalıdır. Yapılan muayene sonucunda gerekli hemoroid tedavine geçilmesi uygun olacaktır. Günümüzde çok fazla gelişen tıp sayesinde çok daha kolay hemoroid tedavisi uygulandığı bilinmelidir. Bayanlarda ve diğer kişilerde olduğu gibi hemoroid hastanın hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bayanların hemoroid ağrıların yavaşlatması ve rahatlaması için tedavi olanan kadar evde ağrıyı hafifletmesi için sıcak su uygulaması yaparak ve sıcak su buharına oturması hemoroid olan bölgedeki kasların gevşemesi ve rahatlaması bakımından uygun olacaktır. Fakat yapılan bu uygulama kısa süreli rahatlama sağlayacak ve asla cerrahi tedavi olunmadan hemoroid le baş edilecek bir uygulama olmayacağı da unutulmamalıdır. Ayrıca bayanlarda var olan hemoroid rahatsızlığının bitkisel tedavi yöntemlerininde olduğu bilinenler arasındadır.
  ]]>
  Dış Hemoroid Bitkisel Tedavi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-bitkisel-tedavi.html Fri, 09 Nov 2018 10:08:54 +0000 Dış Hemoroid Bitkisel Tedavi, Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan dış hemoroid makat ve rektumunda bulunan kan damarlarının aşırı olarak genişlemesi ve makat bölgesinden dışarı doğru çıkması olarak adlandı Dış Hemoroid Bitkisel Tedavi, Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan dış hemoroid makat ve rektumunda bulunan kan damarlarının aşırı olarak genişlemesi ve makat bölgesinden dışarı doğru çıkması olarak adlandırılır. Dış hemoroid tedavisinde bitkisel tedavinin önemi oldukça büyüktür. Evde uygulanacak oldukça kolay bitkisel tedaviler sayesinde 1 hafta içerisinde dış hemoroidden kaynaklanan ağrı, yanma, kaşıntı ve şişlik gibi problemler büyük bir oranda azalma gösterir. Obezite, kalıtsal nedenler, uzun süre oturmak ya da ayakta durmak ve ağır kaldırma gibi nedenlerden kaynaklanan dış hemoroid probleminden doğal yöntemlerle kurtulmak mümkündür. 

  Dış hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri; 

  Aloe vera, dış hemoroid için oldukça faydalı olan doğal bir bitki olan aloe vera antiinflamatuar etkisi sayesinde dış hemoroid rahatsızlığından kaynaklanan tahrişin azalmasına yardımcı olur. Kaşıntı ve yanma gibi problemlerin de önüne geçen aloe vera yağı dış hemoroid bölgesine bir miktar masaj yapılarak uygulandığı takdirde ağrıların giderilmesine katkı sağlar.

  Badem yağı, dış hemoroid tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan badem yağı bir pamuğun üzerine 4-5 damla damlatıldıktan sonra basur memelerini bastırılarak biraz bekletilmelidir. Bu uygulama sayesinde dış hemoroidden kaynaklanan yanma ve kaşıntı gibi şikayetler büyük bir oranda azalır. Bu bitkisel tedavi yönteminin düzenli olarak günde 2-3 defa uygulanması kişiyi oldukça rahatlatır.

  Limon suyu, damarlar üzerinde oldukça rahatlatıcı etkiye sahip olan limon suyu da dış hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri arasında uygulanabilir. Bir parça pamuğu taze olarak sıkılmış limon suyuna batırıp hemoroid şişlikleri üzerine sürülmesi ağrıların giderilmesine sağlar. Bununla beraber sıcak süt içerisine bir miktar limon suyu ilave edilip içilmesi de dış hemoroide iyi gelir.

  Tam tahıllı ürünler, dış hemoroid şikayetçi olan kişiler tam tahıllı yiyecekleri tükettiği taktirde dış hemeroidden kaynaklanan şikayetlerinde azalma görülür. Sindirim sistemi açısından oldukça faydalı olan tam tahıllı ürünler kabızlığı giderecek ıkınma sonucu ortaya çıkan dış hemoroidin iyileşmesini sağlar. 

  Elma sirkesi, dış hemoroid ile beraber aynı zamanda iç hemoroid tedavisinde de kullanılabilen elma sirkesi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir ve bu sayede hemoroid memelerinin damarlarının küçülmesine yardımcı olmakla beraber tahrişin önüne geçer. Elma sirkesi içerisinde batırılmış pamuk ile dış hemoroid üzerine masaj yapılarak günde 1-2 defa uygulanması hastayı oldukça rahatlatır.

  Zeytinyağı, antioksidan ve antienflamatuar özelliği sahip olan zeytinyağı dış hemoroid bitkisel tedavisinde oldukça etkili yöntemler arasındadır. Aç karnına her sabah 1 tatlı kaşığı tüketildiği takdirde sindirim sisteminin işlevlerini artıran zeytinyağı aynı zamanda basur memelerini sürülerek de kullanılabilir.

  Patlıcan sapı, dış hemoroid bitkisel tedavisinde sık kullanılan bir diğer yöntem de patlıcan sapıdır. 4-5 tane patlıcan sapını 4 su bardağı suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıp soğuttuktan sonra sabah aç karnına veya yatmadan hemen önce 4-5 gün ara vermeden birer bardak içildiğinde dış hemoroid probleminde oldukça iyileşme görülür.
  ]]>
  Eksternal Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/eksternal-hemoroid.html Fri, 09 Nov 2018 16:49:37 +0000 Ekstarnal hemoroid, En yaygın nedeni tuvaletteyken tekrarlanan zorlamalardır. Hemoroitler, rektum veya anüs damarı genişlediğinde ortaya çıkar ve iç yada dış olarak çeşitlenir. Ekstarnal hemoroid (dış hemoroid) anüsün çevres Ekstarnal hemoroid, En yaygın nedeni tuvaletteyken tekrarlanan zorlamalardır. Hemoroitler, rektum veya anüs damarı genişlediğinde ortaya çıkar ve iç yada dış olarak çeşitlenir. Ekstarnal hemoroid (dış hemoroid) anüsün çevresindeki cildin altında bulunur.

  Ekstarnal hemoroid belirtileri

  Hemoroidi olan bir kişiyi etkileyebilecek çeşitli belirtiler vardır. Bunlar hemoroidin şiddetine göre değişir. Bu belirtiler başka koşullardan dolayı da ortaya çıkabilir. Ancak bu rahatsızlıkların yaşanması halinde, doktora başvurulmalıdır. 

  • Anüs veya rektum bölgesinde kaşıntı
  • Anüs çevresindeki ağrı
  • Anüs yakınında veya çevresinde topaklar
  • Tuvaleti kullanırken dışkıda  kan, buna tuvalet kağıdında veya tuvalette kan görme 
  • Anüs çevresindeki topakların şişmiş gibi hissedilmesi

  Ekstarnal hemoroidin  nedenleri

  Hemoroidlerin en yaygın nedeni bağırsak hareketi geçirirken yinelenen zorlamadır. Buna genellikle kötü kabızlık veya ishal vakaları neden olur. Zorlama kan toplanması ve o bölgedeki damarların genişlemesi ile sonuçlanır. Gebe kadınlarda, uterus bu damarlara baskı yaptığı için hemoroit riski altında olabilirler.

  Ekstarnal hemoroid risk faktörleri

  Ailede hemoroid varsa ihtimal daha yüksektir. Hemoroid hamilelikten de kaynaklanabilir. Yaşlandıkça, çok oturmanın neden olduğu baskı artışı nedeniyle hemoroid ortaya çıkabilir. Tuvalet sırasında zorlamaya neden olan herhangi bir şey dış hemoroidlere yol açabilir.

  Ekstarnal hemoroid tedavisi

  Hemoroidler ciddiyetine bağlı olarak birkaç şekilde tedavi edilebilir.  Bazı tedavilerde, hemoroidi hafifletmek için fitiller, hemoroit kremleri ve  buz paketleri kullanılır. Bu seçenekler, daha yumuşak bir hemoroza sahip olan kişilere rahatlama imkanı sunar. Daha şiddetli bir durumunuz varsa, cerrahi işlem uygulanır bunlar şunlardır:

  • Hemoroidlerin çıkarılması, hemoroidektomi olarak bilinir
  • Hemoroid dokunun kızıl ötesi fotoğraf, lazer veya elektrik koagülasyonu ile yakılması
  • Hemoroidi azaltmak için skleroterapi veya lastik bant ligasyonu uygulanması.

  ]]>
  1 Derece Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/1-derece-hemoroid.html Sat, 10 Nov 2018 02:27:36 +0000 1 Derece Hemoroid: Diğer bir adıyla basur olarak bilinen hemoroid, çoğu kez toplardamar ağırlıklı olan submüközvenlerin genişleyip, dışarı sarkmasıyla kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Toplam dört derecede incele 1 Derece Hemoroid: Diğer bir adıyla basur olarak bilinen hemoroid, çoğu kez toplardamar ağırlıklı olan submüközvenlerin genişleyip, dışarı sarkmasıyla kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Toplam dört derecede incelenen hemoroid, genel cerrahi polikliniğinde en çok rastlanan hastalıklardan birisidir. Uzmanların belirttiğine göre ülkemizde yaşayan insanlardan her üç kişiden, ikisinde hemoroid hastalığı görülmektedir. Hemoroid iç yani internal ve dış yani external olmak üzere ikiye ayrılıyor. İç hemoroid çoğunlukla çok fazla ağrı ve kaşıntı yapmaz. Bu çok ileri aşamalarda olmadığı sürece yalnızca aralıklı olarak rektal kanama belirtisi gösterir. Hemoroidin ileri evrelerinde ise makattan dışarı çıkıp, kendiliğinden veya parmak ile normale dönebilen hemoroid memeleri vardır. Hemoroidin diğer türü olan dış hemoroid ise çoğu zaman ağrı ve yanma ile kendilerini belli eder.1. derece hemoroid rahatsızlığı, hemoroidin başlangıç safhası olup, endoskop cihazla teşhis yapılabilmektedir. 

  1 Derece Hemoroid Belirtileri: Hastalığın bu evresinde görülebilir bir belirtisi yoktur. Hemoroid memesinin üst bölümünde 1 cm hafif olarak kabarık biçiminde bulunur bu kabarık yüzey tahriş olduğu zaman kanama eğilimi gösterir. Bu rahatsızlıkta genel olarak zaman zaman kanama oluşumunun dışında çok ciddi bir şikayet görülmez. 1. derece hemoroid hastalığını, hastanın görebilmesi ya da doktorun parmakla muayenesi sonucu hissedip, teşhis etmesi mümkün değildir. Bunun tespiti ancak, endoskopi denilen bir alet yardımıyla yapılabilmektedir. Yer olarak anüsten 3-4 santim yukarıda hafif bir kabarma vardır. 

  1. Derece hemoroidin çoğu kez, tek bulgu olarak belirti veren ve seyrek görülen bir kanama vakasıdır Bu kanama olayı hemoroidin yüzeyinde tahriş meydana geldiğinde oluşur. Kanama biçimi taze, kırmızı kan olarak görülür. 1 Derece Hemoroid Tedavisi  Hemoroidin en kolay, etkin ve ekonomik tedavi şekli lazerle yapılan tedavidir.

  ]]>
  Hemoroid Bitkisel Çözüm https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-bitkisel-cozum.html Sun, 11 Nov 2018 01:58:33 +0000 Hemoroid Bitkisel Çözüm, Hemoroid kalın bağırsağın en son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarlar sorunudur. Toplardamar hareketlerindeki olumsuzluk ilk evrede ufak şişlikler meydana gelir. İlerleyen zamanlarda  olu Hemoroid Bitkisel Çözüm, Hemoroid kalın bağırsağın en son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarlar sorunudur. Toplardamar hareketlerindeki olumsuzluk ilk evrede ufak şişlikler meydana gelir. İlerleyen zamanlarda  oluşan bu kabarıklar büyüyerek ceviz büyüklüğüne ulaşabilir. Bu gibi durumlarda toplardamarlar genişleyerek hemeroid anüsten çıkar. Hemeroid iç ve dış olmak üzere iki çeşittir. İç hemoroid makat içinde meydana gelirken dış hemeroid makat kenarına ve dışına çıkarak kendini gösterir. İkisi arasındaki en önemli fark dış hemeroidde makatta kanamaların da görülmesidir. 

  Hemoroid tedavisi için erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. Tanı için öncelikli olarak uzman doktor muayenesi gerekir. Gerekli kontrol ve tıbbi müdahale sonrası tedaviye ek olarak alternatif yöntemlerde tercih edilebilir. Hemoroid bitkisel çözüm için çeşitli bitkiler kullanılarak bir nebze olsun hemoroid ağrıları ve sancıları hatta kanamaları bile dindirilebilir. 

  Hemoroid Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir

  Civanperçemi: Hemoroid bitkisel çözüm arasında ilk sırada civanperçemi yer alır. 1 yemek kaşığı ufalanmış civanperçemi kaynamış bir bir bardak suyun içinde yaklaşık 8-10 dakika demlemeye bırakılır. Sabah öğle akşam olmak üzere yemeklerden önce 1 bardak tüketilir. Bunun yanı sıra bir parça pamuk ile hazırlanmış çaydan alınarak hemoroidli bölgeye sürülebilir. 

  Papatya: Papatyanın sahip olduğu  bileşenler kaşıntı ve iltihaba oldukça iyi gelir. Civan perçeminde olduğu gibi papatya da ister çay olarak ister papatya özlü kremler olarak kullanılır. Taze yada aktardan alınmış kurutulmuş papatyalar bir bardak suda iyice kaynatılır. Ilındıktan sonra temiz bir pamuk papatya suyuna batırılarak hemoroidin yer aldığı bölgeye uygulanır. Hemoroid için önerilen buhar banyosu papatya suyu ile de yapılabilir.  

  Aloe Vera: Aleo vera evlerde kolaylıkla yetişebilen bir bitkidir. Aleo vera yaprakları içerisinde hem yara hem yanıklara iyi gelen bir jel vardır. Bu jel yaprakları kırılan aleo vera bitkisinden elde edilir. Temiz bir pamuk yardımıyla aleo vera jelinden alarak hemoroid bölgesine sürülür. Düzenlü uygulama sonunda hemorid ağrılarına oldukça iyi gelecektir. 

  Patlıcan Sapı: Patlıcanın yeşil sap kısmı iyice yıkandıktan sonra bir bardak suda kaynatılır. Her gün sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketilir. 

  Kantaron Yağı: Bu yağın en popüler etkisi her türlü yarayı oldukça hızlı iyileştirmesidir. Bunun yanı sıra doku zedelenmeleri gibi ciddi durumlarda da sıkça tercih edilir. Cilt üzerinde sağladığı avantaj yapılan araştırmalar neticesinde ispatlanmış olup, bir çok hekim tarafından alternatif yöntemler olarak tavsiye edilir. Hemoroide en büyük etkisi makat kanamalarını durdurmasıdır.  

  Hemoroid Bitkisel Kür Nasıl Hazırlanır 

  Hemoroid bitkisel çözüm için farklı kürler hazırlanabilir. Bunlardan birincisi zeytinyağı ile hazırlanan kürdür. Zeytinyağının yumuşatıcı etkisi nedeniyle 1 su bardağı saf zeytinyağının içine 100 gram sarı kantaron bitkisi konularak iyice karıştırılır. Daha sonra üzeri streç film ile örtülerek yaklaşık 10 gün dinlenmeye bırakılır. 10. günün sonunda temiz bir pamuk parçasıyla karışımdan bir miktar alınarak her gün düzenli bir şekilde hemoroid yer alan bölgeye sürülür. Karışım bölgede 5-6 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizlenir.

  Hemoroid bitkisel çözüm için bir diğer yöntem ise; her birinden 1 çay kaşığı olmak üzere kantaron yağı, nane yağı, biberiye yağı, okaliptus yağı, defne yağı ve çam yağı bir kabın içerisine alınarak iyice karıştırılır. Üzerine 1 tatlı kaşığı gliserin ve 100 cc vazelin eklenerek krem halini alana kadar iyice karıştırılır. Sabah ve akşam olmak üzere uygulanmalıdır. Bu uygulama özellikle dış hemoroid için oldukça etkilidir. Makat kanamalarını keserek makat etrafında yer alan hemoroidin küçülmesine yardımcı olur.

  ]]>
  Hemoroid Beslenme https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-beslenme.html Mon, 12 Nov 2018 00:44:30 +0000 Hemoroid Beslenme: Hemoroid hastalığı tamamen beslenmeye dayalı bir rahatsızlıktır. Hemoroid hastalığı genellikle 45 yaş üstü kişilerde fazla görülmektedir. Hemoroid hastalığı anüs bölgesinde kanama, şişme, Hemoroid Beslenme: Hemoroid hastalığı tamamen beslenmeye dayalı bir rahatsızlıktır. Hemoroid hastalığı genellikle 45 yaş üstü kişilerde fazla görülmektedir. Hemoroid hastalığı anüs bölgesinde kanama, şişme, tuvalete çıkamama, kaşıntı, uzun süreli tuvalette oturma belirtileridir. Sürekli yaşanan sindirim sistemi sorunu, kabızlık, hareketsiz bir yaşam tercihi, az su tüketmek hemoroid olma sebeplerindendir. Hemoroid hastasının yaşantısı sıkıntılı geçer, yaşam kalitesi düşer, her türlü gıdayı tüketemez. Hemoroid bölgesel besinlerin tüketimi ile de oluşmaktadır.Bu nedenle hemroid hastası olan kişi tüketeceği gıdaları bilmek zorundadır. Hemoroid beslenme şekli, hangi gıdaları yemeli ve yememeli olarak ikiye ayrılır. Şimdi bunları inceleyelim; 

  Hemoroid Beslenme Hangi Gıdalar Tüketilmeli

  • Beslenmemizin ana temelini oluşturan ekmeği kepekli olarak tüketilmelidir. Kepekte lif olduğu için hemeroid hastalığına iyi gelmektedir. Tam buğday ürünleri tüketilmelidir.  
  • Vücudumuzun büyük bölümünü oluşturan su tüketimine büyük önem verilmelidir. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.
  • Hemoroid beslenmesi için bol sıvı içeren hoşaf, komposto, çorba gibi beslenme tarzı benimsenmelidir.
  • Meyve suları ve gazlı içecekler yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir.
  • Meyveler posalı gıdalardır. Posalı besinler hemoroid rahatsızlığına iyi gelmektedir. Mümkünse meyveler kabukları ile tüketilmelidir. Tüketilmesi önerilen meyveler, elma, üzüm, armut, incir, şeftali kayısıdır. 
  • Brokoli, lahana, ıspanak, kereviz, pırasa, enginar, bezelye, karnabahar gibi sebzeler hemoroid beslenme sinde çok önemli rol oynamaktadır. Bu sebzeleri normal şekilde tüketerek kabızlık önlenmiş olur. Kabızlığın önlenmesi heroid hastalığından uzaklaşmaktır. 
  • Protein ve lif açısından oldukça zengin olan mercimek, nohut, bulgur, bakla,kuru fasulye gibi baklagiller hemoroid beslenmede oldukça faydalıdır. Mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir.
  • Hemoroid beslenmede kuru yemişlerden badem, fındık, ceviz tüketilmesi gerekmektedir.  

  Hemoroid Beslenme Hangi Gıdalar Tüketilmemeli 

  • Hemoroid beslenmede, turşu, acılı baharatlar, ekşi besinler tüketilmemelidir. Ekşi ve acılar tuvalete çıkmakta sorun yaratmaktadır.
  • Hemoroid beslenme tüketiminde alkol kesinlikle yasak ve zararlıdır.
  • Hazır yiyecekler, ketçap hemoroid hastalığı için tercih edilmeyen besinlerdendir.
  • Kafein içeren kahve türü içecekler ve gazlı içecekler iyi gelmemektedir.
  • Tuz tüketiminden kaçınmalı. Patlıcan ve domates asit içerdiği için tüketimi sakıncalıdır. 
  • Muz, çikolata, peynir gibi gıdalar kabızlığa neden olduğu için tüketilmesinden kaçınmalı.
  ]]>
  Hemoroid Ağrı Kesici https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-agri-kesici.html Mon, 12 Nov 2018 07:57:54 +0000 Hemoroid ağrı kesici, toplumda sağlık sorunu olan hemoroid birçok kişide bulunmaktadır. Tedavisi mümkün olan hastalık kişilerce utanma sebebi nedeniyle doktora gidilmemektedir. Hemoroid uygunsuz bir yerde olduğu için bir çok hast Hemoroid ağrı kesici, toplumda sağlık sorunu olan hemoroid birçok kişide bulunmaktadır. Tedavisi mümkün olan hastalık kişilerce utanma sebebi nedeniyle doktora gidilmemektedir. Hemoroid uygunsuz bir yerde olduğu için bir çok hastanın bu sebeple utandığı ve kulaktan dolma bilgilerle kişi kendi çapında tedavi uygulayıp geçici rahatlar. Fakat bilinmelidir ki hemoroid cerrahi bir işlem sonucu ortan kalkar. Toplum olarak hemoroid diğer bir adıyla basur olarak bilinir. Hemoroid ağrı kesici kullanılması çözüm olarak görülmemekte kişinin ciddi sıkıntıları nedeniyle kullanılan ağrı kesiciler hemoroid in ağrısını hafifletebilir. Hastada oluşan basur nedeniyle şişlik, kaşıntı, kanama, yanma gibi bir çok şikayetlerle huzursuzluk yaşamaktadır. 

  Hemoroid için kullanılan birçok ilaç şikayetleri azaltır, fakat bu tam anlamıyla kesin çözüm değildir. Bu konuda hastanın bir genel cerrahi doktoruna giderek muayene olması gerekmektedir. Hemoroid ağrı kesici kişilerce kullanılan bitki türleriyle tedavi şekli hiç bir sonuç vermemekte ayrıca halk arasında bu durumda çözüm arayan kişinin çok olduğu bilinmektedir. Kişilerce bu bir zaman kaybıdır, çünkü ilerleyen tıp sayesinde hemoroid ağrı kesici doktor tarafından kıs süren ilaç tedavisinin ardından sonuç alınamıyorsa kişinin ameliyat olup hemoroid ini aldırması gerekir. Bu işlem düşünüldüğünden kolaydır, çünkü hasta ameliyat olması durumunda 1 gün sonra günlük hayatına devam ederek sağlığına kavuşur.

  Hemoroid ağrı kesici ameliyat sonrası kullanılır mı 

  hastanın ve doktorun kararıyla ameliyat olduktan sonra hemoroid ağrı kesici bir süre kullanılmalıdır. Hastanın en az bir hafta gibi bir süreyle ağrı kesici ilacı kullanarak ve sıcak suya oturarak iyileşme sürecine yardımcı olmalıdır. Ameliyat öncesi ve sonrası hemoroid ağrı kesici doktor desteğiyle kullanılmalı ve bırakılmalıdır. Kullanılan bir çok hemoroid ilaçlarında gerek krem veya ilaç olmak üzere hepsinde ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki kullanılan ilaçlar kişileri geçici olarak rahatlatır, ve ağrı kesicinin etkisi geçmesi durumunda kişinin şikayeti yeniden devam eder. Bu nedenle bu tür hastaların doktorla görüşerek onun yönlendirmesiyle hareket eden hastalar kısa sürede hemoroid ağrı kesici çok uzun süreli kullanılmadan hasta sağlığına kavuşmaktadır.
  ]]>
  Dış Hemoroid Nasıl Geçer https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-nasil-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 17:07:59 +0000 Dış Hemoroid Nasıl Geçer, Kalın bağırsağın anüse yakın olan toplardamarının genişleyip meme oluşturması ve bir takım nedenlerden dolayı makattan dışarı doğru sarkması durumu olan dış hemoroid anüs dışında ortaya Dış Hemoroid Nasıl Geçer, Kalın bağırsağın anüse yakın olan toplardamarının genişleyip meme oluşturması ve bir takım nedenlerden dolayı makattan dışarı doğru sarkması durumu olan dış hemoroid anüs dışında ortaya çıktığı için gözle görülebilen bir sağlık problemidir ve dış hemoroid memesi büyüdükçe derecesi de ilerlemiş demektir. Dış hemoroid durumuna göre bir takım belirtiler vererek hastanın hayatını olumsuz etkiler. Dış hemoroid nasıl geçer diye merak eden kişiler dış hemoroid derecesine göre evde alınacak bir takım önlemler, ilaç tedavisi, fiziksel tedavi, egzersiz tedavileri ve ameliyat olmak üzere birçok tedavi yöntemi ile tedavi edilebilir. Bunların yanı sıra dış hemoroid şikayetlerinin giderilmesinde ve memelerin iyileşmesinde geçmiş zamanlardan itibaren bitkisel tedaviler ve evde kolayca uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler uygulanmaktadır. 

  Dış hemoroid nasıl geçer
  • Dış hemoroid tedavisinde birçok kişinin kullandığı sarı kantaron yağı bir pamuk üzerine 4-5 damla damlatılarak şişlikler üzerine uygulandığında yaraların iyileşmesi konusunda oldukça olumlu etkilere sahiptir. 
  • Dış hemoroid rahatsızlığında aynı zamanda temizlik ve hijyene önem verilmelidir. Hemoroid yarısını kaşıyıp tahriş etmemeye dikkat edilmeli ve dışkılama sonrası makat temizlendikten sonra nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. 
  • Dış hemoroide oldukça iyi gelecek yöntemlerden biri de pomad uygulamasıdır. Hemoroid pomadı hemoroid memelerinin vereceği ağrıyı gidermek ile beraber iyileşmesine de yardımcı olur.
  • Oturma banyosu dış hemoroid nasıl geçer sorusuna cevap olarak verilebilir. Büyük bir leğenin içerisini sıcak su ile doldurup yaklaşık 20 dakika kadar bu suyun içerisinde oturulabilir. Günde isteğe göre 1-2 defa uygulanabilecek sıcak su ile oturma banyosu suyunun içine 1 su bardağı kaynatılmış papatya çayı da ilave edilebilir.
  • Dış hemoroid şikayetinden kurtulmak için dış hemoroid kabızlıktan kaynaklanabileceği düşünülerek bu problemden korunmaya çalışmakta fayda vardır. Dışkılama esnasında ıkınmaktan kaçınmak ve kabızlık problemi ile karşı karşıya gelmemek için lif açısından zengin beslenmeye önem verilmelidir. Bu şekilde dışkılama alışkanlığı düzenlenir, damarlarda oluşan basınç azalır ve dış hemoroidde büyük bir oranda iyileşme görülür.
  • Dış hemoroid nasıl geçer konusunda alternatif olarak uygulanacak yöntemlerinden biri de ufak bir pamukçu parçasının elma sirkesini batırılıp dış hemoroid bölgesinde uygulanmasıdır. Bu yöntem kaşıntı ve yanma hissini gidermek ile beraber dış hemoroidin iyileşmesine yardımcı olur. 
  • Dış hemoroidin iyileşmesi için kaynatılmış kuşburnunu lapa haline getirip dış hemoroid memeleri üzerine günde 2 defa sürülebilir.
  • Dış hemoroid problemlerin geçmesine yardımcı olacak bir diğer seçenekte poşet çaydır. Çayın içerisinde bulan tanik asit dış hemoroitten kaynaklanan şişliği üzerinde oldukça etkilidir. Kullandığınız 1 adet çay poşetini soğuduktan sonra oluşan şişlikler üzerine bastırarak uygulayabilirsiniz.
  • Hareketsiz yaşam tarzından uzak durulması, düzenli egzersiz yapmak, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve yeterli oranda su içmeye önem vermek dış hemoroidin geçmesine büyük bir oranda katkı sağlar.
  • Kudret narı çekirdekleri çıkarılıp dövüldükten sonra içerisine bir miktar bal ve zeytinyağı ilave edip 1 gün beklettikten sonra macun şeklinde günde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi dış hemeroid nasıl geçer sorusuna cevap olabilir. Aynı zamanda hazırladığınız bu macunu şişlikler üzerine sürerek de kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Dış Hemoroid Ameliyatı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 00:13:54 +0000 Dış Hemoroid Ameliyatı, Makatta bulunan toplardamarın genişlemesi ve dışkılama esnasında ıkınma sonucu makatın dışına çıkarak elle hissedilmesi durumu olan dış hemoroid rahatsızlığında birçok kişiyi doktordan çekindi Dış Hemoroid Ameliyatı, Makatta bulunan toplardamarın genişlemesi ve dışkılama esnasında ıkınma sonucu makatın dışına çıkarak elle hissedilmesi durumu olan dış hemoroid rahatsızlığında birçok kişiyi doktordan çekindiği için tedavisini erteler.  Bu tutum son derece yanlıştır. Çünkü dış hemoroid ilerleyen zamanlarda daha da genişleyerek tedavi yapılmadığı takdirde dış hemoroid ameliyatına gerek duyulur. Sürekli kabız ya da ishal, genetik yatkınlık, gebelik, ağır bir şey kaldırılması ve yanlış beslenme alışkanlığı nedeniyle ortaya çıkan dış hemoroid ilerlediği durumlarda beslenme tarzında yapılacak değişiklikler, bir takım ilaç ve kremle tedavilerine rağmen iyileşmiyorsa bu durumda uygulanacak olan tedavi yöntemi ameliyattır.

  Dış hemoroid ameliyatı nasıl yapılır

  Genellikle 3. ve 4. derece dış basur durumunda tercih edilen dış basur ameliyatı açık ve kapalı ameliyat şeklinde iki farklı teknikle yapılmaktadır. Açık yapılan dış hemoroid ameliyatından şişmiş damar çıkarılır ve damar yumağı dikilmez. Bu ameliyat tekniğinde bir takım riskler ortaya çıkabileceği için dış hemoroid ameliyatı günümüzde en çok kapalı teknikle yapılmaktadır. Kapalı dış hemoroid ameliyatı spinal anestezi ve lokal anestezi altında yıpranmış olan dokuların kesilerek alınması ve alınan kısımlardaki açıklıkların dikilip yaranın kapatılması şeklinde yapılır.

  Dış hemoroid ameliyatı sonrası

  Dış hemoroid ameliyatından sonra hastanın çoğunlukla bir gece hastanede yatması gerekir. Çünkü ameliyattan sonra hasta makat bölgesinde ağrı hissedeceği ve bu ağrıların kontrol altına alınması gerektiği için hastanede kalması gerekir.   Ameliyatın spinal anestezi ile yapılması durumunda ameliyattan sonra hastanın bacakları uğuşmuş vaziyettedir ve bu durumda hasta ağrı hissetmez. Ameliyat esnasında makata tampon koyulduğu durumlarda spinal anestezinin etkisi henüz geçmeden bu tamponun alınması gerekir ve anestezi etkisi bitmeden hastalığın kendini iyi hissetmesi için genellikle ağrı kesiciye başlanır. Ameliyat sonrasında hasta ağızdan beslenmeye başlanabilir ve hasta kendini iyi hissettiğinde kalkıp yürüyebilir. Dış hemoroid ameliyatından sonra ilk idrar oldukça önemlidir. Ameliyatın ilk günü hasta genellikle dışkılama ihtiyacı hissetmez. Ancak dışkılama ihtiyacı hissederse bu durum normaldir ve endişelenme edilmemesi gerekir. Ameliyattan sonra hafif kanama ve ağrıların olması da normal bir durumdur. 

  Dış hemoroid ameliyatı iyileşme süresi

  Dış hemoroid ameliyatı sonrası hasta ertesi gün evine taburcu edildiğinde iyileşme süresi açısından hijyen konusuna önem vermesinde fayda vardır. Dış hemoroid ameliyatından sonra her hastanın iyileşme süresi farklılık gösterebilir. Ameliyattan 4-5 gün sonra hasta normal işine geri dönebilir. Ancak ameliyat yarasının iyileşmesi 15-30 gün arasında değişebilir. Dış hemoroid ameliyatından sonra hasta ameliyat yerinin bakımını aksatmadan yapmalıdır. Kabızlık problemi oluşmaması için yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi de iyileşme süresinin daha da azalmasına yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Hamilelikte Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hamilelikte-hemoroid.html Tue, 13 Nov 2018 01:19:38 +0000 Hamilelikte Hemoroid, Anüste bulunan toplardamarın sonunda beliren bir tür varis olarak bilinir. Meydana gelen bu varisler toplardamar bölgesindeki kırılma ve kısmi olarak kan yolunun yüksek oranda azalması sonucunda cilt yapıs Hamilelikte Hemoroid, Anüste bulunan toplardamarın sonunda beliren bir tür varis olarak bilinir. Meydana gelen bu varisler toplardamar bölgesindeki kırılma ve kısmi olarak kan yolunun yüksek oranda azalması sonucunda cilt yapısında belirir. Hamilelikte hemoroid belirtisi genel olarak kan basıncının artış göstermesine bağlı uterusta büyüme nedeniyle gelişme gösterir. Büyüme gösteren uterus damarına baskı oluşturur ve bu basınç daha da artarak akan akımını yavaşlatır. Belirginleşen damarlar toplardamarın dışkılama sırasında ve özellikle kabızlık oluşumunda, dışkının sert olmasıyla ıkınma esnasında yırtılır. Dışkılama esnasında yırtılan hemoroid kanat ve dışkıda kan olmasına neden olur.

  Hamilelikte Hemoroid Dereceleri
  • İlk derece en hassas derece hemoroid olarak belirir. Makatta belirmeyen ve sadece kanama meydana getiren memeler 1. Aşama hemoroid belirtisinde görülür.
  • İkinci derece hemoroid belirtisinde dışkılama ve ıkınma sırasında oluşan memeler kendi kendine tekrardan içeri girer.
  • Üçüncü derece hemoroid belirtisinde dışkılama ve ıkınma ile birlikte dışarı çıkan memeler sonra elle içeri itilmektedir.
  • Dördüncü derece hemoroid ise en son derece de oluşum gösteren, tekrardan içeri itilmeyen hemoroid belirtisidir. Bunların haricinde sıklıkla görülen diğer bir hemoroid belirtisi dış kısımda beliren genellikle birden çok meme şeklinde beliren dış hemoroidlerdir. Hamilelikte hemoroid oluşumunda en fazla sıkıntıyı dış hemoroidler oluşturmaktadır.
  Hamilelikte Hemoroid Nasıl Oluşmaktadır

  Hamilelikte hemoroid oluşumu genel olarak hemoroidlerin oluşturduğu şikayetlerin artış göstermesine neden olan doğal süreç olarak bilinmektedir. Bu belirti hamilelik sürecinin 6. ayının sonrasında daha çok belirmekte ve gebelerde birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Hamilelikte hemoroid belirtisi olarak meydana gelen ilk belirti dışkıda kandır. Oluşan kanama kısa sürede durur. Fakat sürekli olarak dışkılama esnasında belirir. Kanama haricinde hemoroid olan bölgede şişkinlik belirtisi ve oluşan ağrılar bu belirtilere ek olarak görülür. Hamile olan kişiler bu belirtilerden dolayı yakınmaktadır. Bu belirtilerin zamanla ilerleme göstermesi bu durumu daha problemli bir hale getirir ve kişilerde hemoroidin aşamasının ilerlemesine de neden olur. 

  Hamilelikte Hemoroid Nasıl Tedavi Edilmektedir 

  Hamilelikte beliren hemoroid tedavisi bayanlar için zorlu bir süreç olmaktadır. Bunun nedeni ise hamile olan kişilerin gebelik boyunca ilaç kullanmamalarıdır. Gebelik sürecinde ilaç kullanımı anne karnındaki bebeğe zarar vereceğinden önerilmez. Oluşan hemoroid için çok acil olmadıkça cerrahi tedavi de uygun görülmez. Hemoroidin en aza indirilmesi için oturma banyoları önerilmektedir. Bu uygulama ılık suda 10-15 dakika olmak kaydıyla uygulanır. Sıcak suda çıkmazsa oturmak uygun değildir doğumu tetikler. Sıcak suya oturmak hemoroide iyi gelecektir. Bu uygulama haricinde fitil kullanımı da uygun görülmektedir. İlaç kullanımı zararlı olduğundan fitil daha uygun olacaktır. Hamilelikte hemeroid tedavisi için hemoroid yumuşatıcı kremler de kullanılabilir. 
  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikişler https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-dikisler.html Tue, 13 Nov 2018 08:09:17 +0000 Hemoroid ameliyatı sonrası dikişler; hayat standardını bir süre etkiler. Her ameliyat sonrasında hastaların eski sağlıklarına kavuşması için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. İyileşme ve tam anlamıyla ayağa ka Hemoroid ameliyatı sonrası dikişler; hayat standardını bir süre etkiler. Her ameliyat sonrasında hastaların eski sağlıklarına kavuşması için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. İyileşme ve tam anlamıyla ayağa kalkabilme süresi her hastaya göre farklılık arz etse de doktor tarafından verilen talimatlara uygun davranılması halinde bu süre daha da kısaltılabilir. Hemoroid ameliyatı sonrasında atılan dikiş sayısı gerçekleştirilen operasyona göre değişiklik gösterir. Pek çok ameliyattan farklı olarak hemoroid ameliyatının gerçekleştirildiği bölge itibariyle dikişlerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Günümüzde tıp biliminin gelişmesine paralel olarak uygulanan dikiş yöntemleri de çeşitlilik göstermektedir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası dikişlerin iyileşme için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir
  • Makatta yer alan dikişlerin hijyeninin sağlanması çok kolay değildir. Oysaki temizlik kurallarına azami derecede dikkat edilmediği takdirde dikişlere ödem ve iltihaplanma meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için dikişli bölgenin temiz tutulması ve doktor tarafından önerilen aralıklarda pansuman yapılması gerekir. Yine küçük-büyük tuvaletin yapılmasından sonra da gerekli vücut temizliğinin yapılması, ılık suyla düzenli duş alınması önemlidir. 
  • Hemoroid ameliyatından sonra en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi dikişlerin tutmamasıdır. Bu durumun oluşması ameliyatın yapıldığı bölgeyle yakından alakalıdır. Özellikle dışkılama esnasında fazla ıkınma dikişlere zarar verebilir. Bu nedenle hastanın kabız olmaması tavsiye edilir. Aynı zamanda sık dışkılama da aynı etkiye neden olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için beslenmeye önem vermek, posalı gıdaları daha fazla tüketmek ve bol su içmek gerekir.
  • Dikişlerin iyileşmesi için öngörülen ortalama süre yaklaşık 2 haftadır. Özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç gün oturmak hasta için çok zordur. Bunun için bir süre yataklı istirahat önerilir. Fakat vücudu zorlamayacak basit yürüyüşlerle fiziksel aktiviteler desteklenmeli ve hemoroid ameliyatı sonrası dikişlerin hızla iyileşmesi sağlanmalıdır.
  ]]>
  2 Derece Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/2-derece-hemoroid.html Wed, 14 Nov 2018 03:19:41 +0000 2 Derece Hemoroid, Birçok kişi tarafından basur olarak da tabir edilen hemoroid hastalığı anüs toplardamarının birtakım nedenlerden dolayı genişlemesi ve dışarı çıkmasıdır. Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi o 2 Derece Hemoroid, Birçok kişi tarafından basur olarak da tabir edilen hemoroid hastalığı anüs toplardamarının birtakım nedenlerden dolayı genişlemesi ve dışarı çıkmasıdır. Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan hemoroid verdiği bir takımın rahatsızlıklar nedeniyle hastanın yaşam kalitesiniN düşmesine neden olur. Hemoroid rahatsızlığı, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır ve iç hemoroid hastalığı hemoroidin ilerleme seviyesine göre 4 derecede ele alınır. 2 derece hemoroid durumunda hemoroid memeleri yaklaşık 1-2 cm boyutundadır. Makattan 3-4 cm üste gelişen 2 derece hemoroid normalde dışarıdan bakıldığı zaman fark edilemez. Fakat dışkılama esnasında kişi ıkındığında makattan dışarı sarkar ve bu durumda elle hissedilebilir hale gelir. Dışkılama bittiği zaman hasta ayağa kalktığında hiçbir müdahaleye gerek kalmadığından kendi kendine içeri giren 2 derece hemoroid ciddi bir problemin ortaya çıkmasına neden olmaz. Ancak daha da ilerleyip ameliyat durumuna gelmemesi için kontrol altına alınmasında fayda vardır.

  2 derece hemoroid belirtileri, bu rahatsızlığın belirtisi olarak normal durumda fark edilememesi ancak ıkınma durumunda dışarı çıkması sayılabileceği gibi hemoroid hassas duruma geldiğinde dışkılama esnasında ortaya çıkan kanamalar da görülebilir. Aynı zamanda 2 derece hemoroid belirtileri arasında dışkılama esnasında ağrı ve kaşınma hissi de sayılabilir. Ancak bu belirtiler dışkılamadan bir müddet sonra geçer.

  2 derece hemoroid nedenleri, bu durum genellikle hastanın yaşı ile beraber makat bölgesindeki esnekliğin kaybolması ve gevşemesi sonucu normal yapısının bozulmasından kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda kronik kabızlık ya da ishal ve gebelik gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

  2 derece hemoroid tedavisi, bu rahatsızlıkta genellikle ilk seçenek olarak ilaç tedavisi tercih edilmez. Ancak hastada olan şikayetler rahatsızlık durumu yaratıyorsa doktorun reçete edeceği bir takım ilaçlar kullanılabilir. Bununla beraber 2 derece hemoroid tedavisinde hastaya genellikle ılık su ile oturma banyosu yapması önerilir. Bu şekilde 2 derece hemoroidden kaynaklanan bir takım şikayetler azalır. 2 derece hemoroid aynı zamanda fizik tedavi ile de kontrol altına alınabilir. 2 derece hemoroid probleminde kişi beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Çünkü 2 derece hemoroid şişlikleri ıkınma sonucu makattan dışarı çıkacağı için hastanın bu durumda kabızlık problemine karşı bir takım önlemler alınması gerekir. Bu nedenle 2 derece hemoroidde tam tahıllı gıdalar ile beslenmeye önem verilip, bol bol su içmesi ve lif açısından zengin yiyeceklerin tercih edilmesi ile kabızlık problemine karşı önlem alınmalıdır. Bu tedavilerin yanı sıra 2 derece hemoroid tedavi seçeneklerinden biri de oldukça pratik yapılan lazer uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde 2 derece hemoroidin kalıcı olarak tedavi edilmesi mümkündür. Hasta ayaktayken 5 dakika gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanan lazer uygulamasında yapılan buğma yöntemi ile hasta kısa zaman içerisinde işine dönerek normal aktivitelerine devam edebilir.
  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dışkılama https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-diskilama.html Wed, 14 Nov 2018 05:48:02 +0000 Hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama; iyileşmenin hızlanması ve hastanın eki sağlığına kavuşması için çok önemlidir. Ameliyat denildiğinde akla ilk gelen şey ameliyat sonrasında kesilen yerin dikilmesi için atılan d Hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama; iyileşmenin hızlanması ve hastanın eki sağlığına kavuşması için çok önemlidir. Ameliyat denildiğinde akla ilk gelen şey ameliyat sonrasında kesilen yerin dikilmesi için atılan dikişler gelir. Cerrahi müdahale ne kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin hastanın iyileşmesi ameliyat sonrası bakımla da yakından ilgilidir. Her ameliyat sonrasında ameliyatın yapıldığı bölgeye bağlı olarak bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle hemoroid ameliyatı da bu cerrahi müdahalelerden bir tanesidir. Ameliyat sonrasında hastanın makatında birkaç tane dikiş bulunur. Bu dikişler bir süre sonra kesilen yeri birbirine kaynaştırarak kendiliğinden düşer. Fakat bu işlem gerçekleşinceye kadar dikişlerin zarar görmemesinin sağlanması için hastaya büyük görevler düşmektedir. 

  Hemoroid ameliyatı sonrası dışkılama ve önemi:

  Sağlıklı bir birey günde bir defa dışkılama faaliyetini yerine getirir. Fakat bazen beslenme bazen de fizyolojik bir takım nedenlere bağlı olarak dışkılamada zorlanma ve kronik kabızlık yaşanabilir. Bu durum bir süre sonra hemoroide davetiye çıkartır. Hemoriod memesi alındıktan sonra hem dikişlere bir zarar vermeden hızla iyileşmek hem de tekrar hemoroid hastası olmamak için düzenli dışkılama çok önemlidir. Aksi halde dışkılama esnasında fazlaca ıkınma veya sert dışkı yapma dikişlerin atmasına sebep olabilir. Bu nedenle hastanın bu süreci kabız olmadan atlanması sağlanmalıdır. 

  Hemoroid ameliyatı sonrası dışkılamanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için içeriğinde bol lif barındıran gıda maddeleri tüketilerek bağırsak akışkanlığı sağlanmalıdır. Böylece düzenli bağırsak hareketi sağlanarak hastanın kabız olması engellenmiş olur. Diğer taraftan dışkılamada su tüketiminin ve fiziksel aktivitenin de önemli olduğu kesinlikle akıldan çıkartılmamalıdır. Günde 45 dakika düzenli yürümek, sabahları aç karnına ılık su içmek ve günde en az 2 litre su tüketmek gerekir. 
  ]]>
  3 Derece Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/3-derece-hemoroid.html Wed, 14 Nov 2018 08:12:06 +0000 3 derece hemoroid: Birçok kişinin şikayet ettiği bir hastalık olan hemoroid, 4 dereceye ayrılır. Hemoroidin derecesine göre hastaya vereceği belirtiler ve uygulanacak tedavi yöntemi farklılık gösterir. 1 ve 2 derece hemoroid, ila 3 derece hemoroid: Birçok kişinin şikayet ettiği bir hastalık olan hemoroid, 4 dereceye ayrılır. Hemoroidin derecesine göre hastaya vereceği belirtiler ve uygulanacak tedavi yöntemi farklılık gösterir. 1 ve 2 derece hemoroid, ilaç ve evde uygulanacak birtakım tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilirken 3 ve 4 derece hemoroidler ancak lazer ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilir.  Hemoroid derecesi yükseldikçe  tedavi edilmesi bir o kadar zor olur. Bu nedenle hemoroid belirtileri ilk hissedildiği anda vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmakta fayda vardır. 

  3 derece hemoroid belirtileri, 

  3 derece hemoroid dış hemoroid gibi dışarıdan bakılma ve elle dokunma ile fark edilmez. Ancak ıkınma esnasında hemeroid memesinin 3-4 cm dışarı çıkması ile fark edilebilir. Bu durumda hemoroid memeleri elle makat içine itilmediği takdirde dışarıda kalır. Bu durum hemoroidin 3 derece olduğu anlamına gelir. Çünkü bu belirti 3 derece hemoroid belirtisidir. 3 derece hemoroidde aynı zamanda kanama oldukça sık görülür. Özellikle de ıkınma ile beraber fışkırma biçiminde ortaya çıkan kanamalar ilerleyen dönemlerde hastada kansızlık durumu yaratabilir. 3 derece hemoroid belirtileri arasında aynı zamanda şiddetli ağrı, makat bölgesinde kaşıntı, ıslaklık kve dolgunluk hissi de vardır. Bazı durumlarda ise hasta şiddetli ıkındığı zaman hemoroid memeleri makatın dışına çıktığında geri girmesi zor olur ve bu durumda makat kaslarıyla boğulması nedeniyle oldukça şiddetli ağrı durumların ortaya çıkmasına yol açar. Hemoroid memelerinin sürekli dışarıda kalmasında ise iltihap gibi sorunlar söz konusu olabilir. Bu durumda hastanın sızlama tarzında şiddetli acı hissetmesine ve iç çamaşırının kirlenmesine neden olabilir.

  3 derece hemoroid tedavisi, 

  Hemoroid rahatsızlığında hemoroid memelerinin dışarı çıktığı orana göre lazer ya da ameliyat tedavi seçenekleri uygulanır. Lazer tedavi yöntemi ile oldukça kısa bir sürede hemoroid memeleri boğularak tedavi edilir. Bu sayede 3 derece hemoroid kısa sürede iyileşir. Bununla beraber hemoroidektomi olarak adlandırılan klasik hemoroid ameliyatı da 3 derece hemoroid tedavisinde uygulanan tedavi seçenekleri arasındadır. Klasik hemoroid ameliyatı hemoroid dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Bu ameliyatta hemoroid memesi çıkarılırken aynı zamanda anüsten de bir miktar doku çıkarılacağı için hasta ameliyattan sonra biraz ağrı çekebilir. 3 derece hemoroid tedavisinde kullanılan klasik hemoroid ameliyatı açık ve kapalı olarak iki teknikle yapılmakla beraber ameliyattan sonra hastaya birtakım ağrı kesiciler reçete edilirken bir takım pomatlar ve ılık oturma banyoları da önerilir.
  ]]>
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-iyilesme-suresi.html Wed, 14 Nov 2018 22:00:22 +0000 Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi, gündelik yaşamda bireyleri en fazla sıkıntıya sokan rahatsızlıklardan biri olan hemoroid, halk arasında basur olarak adlandırılır. Hemoroid tedavi edilmediği sür
  Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi, gündelik yaşamda bireyleri en fazla sıkıntıya sokan rahatsızlıklardan biri olan hemoroid, halk arasında basur olarak adlandırılır. Hemoroid tedavi edilmediği sürece hastada şiddetli sancılar görülebilmektedir. Hemoroide pek çok faktör sebebiyet vermektedir. Çok fazla oturmak ya da ayakta çok fazla durmak, kabızlık, hamilelik, prostat hastalığı, avı ve baharatlı yiyecekler tüketmek, karaciğer rahatsızlığı, ağır maddeler kaldırmak, aşırı kilo, kronik öksürük gibi durumlarda görülmektedir. Bu hastalığa karşı önlemler almak gerekmektedir. Dört evrede kendini gösteren hemoroid, ilk iki evresinde medikal yöntemler ile tedavi edilirken, üç ve dördüncü evrelerinde cerrahi müdahaleler gerektirmektedir.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

  Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa, hastanın gündelik haytana dönmeleri de bir o kadar kolay olacaktır. Bu sebepten ötürü, ameliyat sonrasında şikayetlerin aza indirgenmesi, konforlu, rahat bir biçimde sosyal hayatlarına devam etmeleri, hemoroid ameliyatı geçirmiş olan tüm hastaların ortak arzularıdır. Dolayısıyla ameliyattan sonraki süreçte, doktorun verdiği önerilerin dışına çıkmamak gerekir.

  Hemoroid ameliyatı sonrası hastanın iyileşme süreci, bireye göre farklılık gösterir. Hemoroid ameliyatından sonra genellikle hastanede bir gece yatış gereklidir. Buradaki amaç, hastanın ağrı kontrolünü test etmektir. Ameliyat sürecinde spinal anestezi uygulanmışsa, ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 saat kadar bacaklar uyuşuk olacaktır ve ağrıyı hissetmeyeceksiniz. Eğer makata tampon koyuldu ise uyuşukluk hissi devam ediyorken alınması hasta açısından daha iyidir. Bu 3 saat sonrasında bacaklardaki uyuşukluk hissi geçeceğinden ağrı kesici takviyesi ile hastanın konforu yerine gelecektir. Artık hasta ayağa kalıp, yürüyebilecek hale gelmiş demektir. Fakat hastanın sosyal hayatına dönmesi birkaç günü bulabilir. Ancak ameliyat yaralarının iyileşme süresi, yaklaşık 2 ila 4 haftayı bulabilir.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak için, özellikle ilk iki hafta hijyen konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Yaraların pansumanını aksatmadan yapmak, dışkının yumuşak kalması gerektiğinden ötürü kabız olmamak ve çok fazla ayakta durmamak yine aynı şekilde iyileşme süresini kısaltacaktır.
  • Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi 5 gün boyunca 8 saatte bir ağrı kesici içmekle başlar. Eğer şiddetli ağrılarınız var ise, gece yatmadan önce kalçadan ağrı keçisi iğne yaptırınız.
  • Bir iki hafta boyunca günde 2-3 kere ılık su ile oturma banyosu uygulayınız. Sudan kalkma esnasında merheminizi en içeriye sürerek, sıkışmış olan anal kaslarını gevşetiniz. Çünkü oluşan ağrının nedeni anal kaslarının çok sıkışması, yani spazm yapmasından kaynaklanmaktadır.
  • Eğer ilk günlerde ağrıdan dolayı tuvalet ihtiyacı hissederseniz, hemen tuvalete gitmeyiniz. Çünkü operasyondan kaynaklı yalancı tuvalet hissi gelmektedir. Bu hissi oturunca daha çok hissedebilirsiniz ve ağrıya da dönüşebilir. Bu sebepten ötürü ilk günlerde tuvalet için ılık su oturma banyosu uygulayınız. Ikınmadan yaklaşık on dakika kadar bekleyip, kendinizi gevşetmeye bakınız. Aksi taktirde kendinizi zorlarsanız kanama ve ağrılar görülebilir. Kanama olması şeklinde sudan kalkınız. Bir fincandan fazla olan kanamalar oluşuyorsa hemen uzanıp dinleniniz. Bir bardak tuzlu ayran içerek, doktorunuza bu durumdan haberdar ediniz.
  • Ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak için, ilk üç boyunca sebzeli, tavuklu, şehriyeli, mercimekli, pirinçli ya da sevdiğiniz her tür çorba, yoğurt, bir dilim ekmek, az tuzlu ayran, peynir, yumurta, reçel, bal, meyve suları, püreler ve soyulmuş meyveler gibi posasız gıdalar tüketmeye bakınız.
   ]]>
   Hemoroid İyi Gelen Yiyecekler https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-iyi-gelen-yiyecekler.html Wed, 14 Nov 2018 22:22:59 +0000 Hemoroid İyi Gelen Yiyecekler, hemoroid genellikle yaşam tarzlarından ve yanlış beslenmeden kaynaklı, basur makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ile birlikte kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Halk dilinde basu
   Hemoroid İyi Gelen Yiyecekler, hemoroid genellikle yaşam tarzlarından ve yanlış beslenmeden kaynaklı, basur makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ile birlikte kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid, genellikle orta yaşlı insanlarda görülmektedir. Hemoroidin en büyük sebeplerinden birisi düzensiz beslenmedir. Tüketilen gıdalara göre basur ağrılarını gündelik hayatı etkilemeyecek şekilde aza indirgemek ve basur kanamalarını durdurabilirsiniz.

   Basur belirtilerini hafifletmek için önerilen yiyecekler ile sağlıklı beslenme sürecinde tavsiye edilen gıdalar ile aynıdır. Uzmanların belirttiği yiyecekler hemoroidi hafifletmekle beraber sağlığınızı da geliştirecektir. Fakat hemoroid tedavisinde yiyeceklerin yeterli olmadığını hatırlatmamızda fayda vardır. İlerleyen hemoroid tedavisi için mutlaka doktora görünmeli ve uzmanların kontrolünde tedavi programı oluşturmalısınız.

   Hemoroid İyi Gelen Yiyecekler
   • Sıvı İçecekler: Hemoroid rahatsızlığından kurtulmak ve hemoroid oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketiniz. Günde 2.5 litre su içmeye özen gösteriniz. Suyun dışında sindirimi kolaylaştırıcı meyve suları ve bitki çayları da tercih edebilirsiniz.
   • Meyve ve Sebze: Hemoroid rahatsızlığının ve ağrıların şiddetlenmesi ile kanamalar görülebilir. Lifli sebzeler ve meyveler, sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırıp, besinlerin daha çabuk öğütülmesini sağlar. Daha kolay sindirilen besinlerin boşaltım sistemine daha az yük bindirmesi ile dışkı normal bir kıvamda üretilecektir. Bu sebepten ötürü, lif açısından zengin olan avokado, elma, armut, brokoli, havuç, lahana, bezelye, mısır, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, patates ve kabak gibi sebze ve meyvelerin tüketimi hemoroid oluşumunu hafifletecektir.
   • Tahıllar: Zengin besin değeri ve lif, protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahip olan kepekli tahıllar, hemoroidin neden olduğu sorunları azaltmasına yardımcı besindir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için ve düzenli olarak tuvalet ihtiyacını gidermek için uzmanların önermiş olduğu günlük tahıl lif miktarı 30 gramdır. Lif bakımından zengin olan kepek ekmeği, yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve patlamış mısır tüketebilirsiniz.
   • Kefir ve Yoğurt: Faydaları saymakla bitmeyen yoğurt ve kefir, bağırsakta bulunan, gıdaların sindirim işleminin gerçekleşmesi sırasında kullanılan iyi bakterilerin çalışmasına yardımcı olarak sindirim sistemini kolaylaştırır. Böylece hemoroid kabusuna bir çözüm sağlanmış olur.
   • Havuç: Havucun yaprakları sayesinde hemoroid ağrılarından kurtulabilmek mümkündür. Ağrı kesici etkiye sahip olan havuç yapraklarını, kaynar su ile yaklaşık bir saat kadar demleyip, daha sonrada bu karışımı süzerek içebilirsiniz. Bu yöntem ağrılarınızı bir nebze olsun azaltacaktır.
   ]]>
   4 Derece Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/4-derece-hemoroid.html Thu, 15 Nov 2018 14:36:41 +0000 4 Derece Hemoroid, İç hemoroid hastalığının iyice ilerlemiş durumda olduğu anlamına gelen 4 derece hemoroid, hemoroid tedavisinin ertelendiği ve zaman içerisinde hemoroidin ilerleyerek dış hemoroid gibi gözle görülebilecek dur 4 Derece Hemoroid, İç hemoroid hastalığının iyice ilerlemiş durumda olduğu anlamına gelen 4 derece hemoroid, hemoroid tedavisinin ertelendiği ve zaman içerisinde hemoroidin ilerleyerek dış hemoroid gibi gözle görülebilecek duruma geldiğinde ortaya çıkar. Hemoroidin iyice ilerlediği 4 derece hemoroid durumunda hemoroid memeleri dışarıdan bakıldığı zaman oldukça kolay tespit edilecek duruma gelmiştir. Fakat hemoroidin 4 derecede olduğunun kesin olarak teşhis edilebilmesi için kolonoskopi, rektorskopi ya da anoskopi gibi birtakım görüntüleme cihazlarına ihtiyaç vardır. Çünkü 4 derece hemoroid rahatsızlığında kanser hücresi gibi birtakım sorunların olup olmadığından emin olmak için bu yöntemler oldukça önem taşır.

   4 derece hemoroid belirtileri, dışarıdan bakıldığı zaman görülebilen ve elle dokunulduğunda ele gelen büyüklüğe ulaşmış olan 4 derece hemoroid el ile makat içine itilse bile hemen dışarı çıkar. Bu belirti hemoroidin artık 4 derecede olduğu anlamına gelir. Bu rahatsızlıkta hasta oturduğu zaman oldukça acı hisseder ve sürekli bir ıslaklık hissine kapılır. 4 derece hemoroidde aynı zamanda dışkılamadan sonra yeteri kadar temizlenememe gibi bir takım problemlerde ortaya çıkabilir. Ayrıca otururken makat bölgesinde sürekli kaşınma hissi de 4 derece hemoroid belirtisi arasındadır.

   4 derece hemoroid tedavisi, 4 derece hemoroid rahatsızlığında hemoroid memesinin büyüklüğüne göre çeşitli tedavi seçenekleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleri arasında lazer ya da lastikle boğma, THD olarak adlandırılan korumacı cerrahi yöntemi ve klasik cerrahi yöntemleri yer alır. Lazer ya da lastikle boğma yöntemi hemoroidin derecesinin azalması veya hastanın şikayetlerinin hafiflemesi için için uygulanan bir yöntemdir. Longo yöntemi az ağrılı bir yöntemdir ve bu yöntemde makat ağız bölümüne girişim yapılmaz. Hemoroid memeleri kalacağı için sık tercih edilen bir yöntem değildir. THD cerrahi yöntemi ise hiçbir yan etkisi olmayan ve hastada hiçbir ağrı durumuna yaratmayan bir yöntemdir. Bu cerrahi yöntemle hemoroid memesine bulunan atardamar kökünden bağlanır ve bu sayede basur memesinde kan akışı azalır ve şişkinlik büzüşerek küçülür. 4 derece hemoroid tedavisinde Milligan Morgan olarak adlandırılan klasik hemoroid ameliyatı en yaygın uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Bu ameliyat tekniğinde hemoroid memeleri baş kısımdan son kısıma kadar kesilerek çıkarılır.
   ]]>
   Dış Hemoroid Memesi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-memesi.html Fri, 16 Nov 2018 14:35:50 +0000 Dış hemoroid memesi, Anüs bölgesinde dışarıdan bakıldığı zaman gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memecikleridir. Boyutları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazen bir nohut kadar bazen de bir yumurta Dış hemoroid memesi, Anüs bölgesinde dışarıdan bakıldığı zaman gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memecikleridir. Boyutları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazen bir nohut kadar bazen de bir yumurta büyüklüğüne erişebilmektedir. Makat bölgesindeki kasların artması sonucunda bağırsakların bir kısmının dışarı çıkmasıdır. Dış hemoroid iki çeşittir. Bir iç hemoroid öteki ise dış hemoroidtir.

   Dış hemoroid memesini oluşturan sebepler nelerdir 

   Dış hemoroid memesi dışkılama sırasında oluşan memeciklerin kişinin eline gelmesinden dolayı kişi psikolojik rahatsız olmaktadır. Özellikle bayan hastalar estetik görüntü açısından ve cinsel beraberlik esnasında mutlaka göze çarpmaktadır. Bu durum hem kadını hem erkeği rahatsız edecektir.Kişide hemoroid'den dolayı ağrı kanama kaşıntı ya da akıntı varsa altında başka bir neden yoksa iç hemoroid ile karıştırılan bir hastalık olabilmektedir. İç hemoroid dış hemoroid kadar fazla şikayetleri yoktur. Ara ara kaşıntı, yanma akıntı, kanama olarak kendini belli eden iç hemoroidte makattan dışarı doğru bir sarkma yoktur. Dış hemoroid memeleri dışarıdan daha kolay tanımlanır ve tedavisi daha kolaydır. Çünkü makatın dışında oluşan lezyonlar şişkinlikler ve damarlarda oluşan kan pıhtıları ödem ile kendini belli etmektedir. 

   Dış hemoroid memesinin oluşmasında belli başlı sebepleri vardır. En başta genetik faktörler gelmektedir. Onu takip eden çevresel faktörler ve uzun süre kabız kalmak ya da aşırı ishal olma kilo almak doğum yapmak hamilelik ya da çok ağır kaldırmak ve aşırı ağır işler yapmak çok uzun süre ayakta kalmak damarlara yapılan basınçla dış hemoroid memecikleri oluşmaktadır. Hemoroid dokusu çeşitli sebeplerden dışarı sarktığı zaman makat kasları hemoroid memesini sıkıp sıkıp bırakır.

   Dış hemoroid memesi ve makat çatlağı

   Makat çatlağı aşırı ıkınmaktan ve uzun süre kabızlıktan ve zorlanmaktan meydana gelen makat çevresindeki yırtıklar aşırı bir kanamaya neden olur ve daha sonra ağrı yanma akıntı ve ardından da dış hemoroid memeleri oluşmaktadır. Hastaların ifade ettiklerine göre sanki cam parçasıyla çiğniyorlarmış gibi hissettiklerini söylüyorlar. Birde makat siğilleri vardır. Bunlar cinsel yolla bulaşan makat çevresinde yer alan mikrobik bir rahatsızlıktır. Genellikle hiçbir şikayet olmadan hasta bunları görmeden fark edemez. Birde polipler vardır. Bu polipler kansere neden olabilen yapılar makat dışında kanama akıntı ve ağrı yaptığı için dış hemoroid ile karıştırılabilmektedirler. O yüzden hiçbir şikayet olmaksızın mutlaka bir uzman hekime gidip muayene olmak gerekmektedir.
   ]]>
   Hemoroid Şişmesi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 17:09:01 +0000 Hemoroid şişmesi, Anal kanalda yerleşmiş damarsal yapılar olan hemoroidler, sağlıklı bireylerde de mevcuttur. Elastik bir dokuya sahip olduğundan dolayı anal kanalı kapatarak dışkının tutulmasında Hemoroid şişmesi, Anal kanalda yerleşmiş damarsal yapılar olan hemoroidler, sağlıklı bireylerde de mevcuttur. Elastik bir dokuya sahip olduğundan dolayı anal kanalı kapatarak dışkının tutulmasında rol aldıkları düşünülmektedir. Bir insanda üç adet hemoroid yastıkçığı bulunur. Sol orta, sağ ön ve sağ arka yerleşimlidirler. Hemoroid damarlarından rektumun son kısmı ile anüs arasında kalanlar iç hemoroid, anal kanalın dışında olup ta üzeri hassas cilt tabakası ile örtülü olan kısım ise dış hemoroidi oluşturur. Hemoroid şişmesi dış hemoroidler üzerinde meydana gelmektedir. 

   Hemoroid şişmesi nedir, neden oluşur

   Sürekli devam eden kabızlık, kronik ishal, genetik, dışkı yapma sırasında aşırı derece de ıkınma hemoroid damarlarının genişlemesine ve dışarı doğru yol almasına neden olur. Zaman içinde damarların sürekli dışarı itilmesi elastikiyetini kaybetmesine ve hemoroid şişmesi denen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Dışarı sarkma durumu ise kalıcı bir hal almaya başlar. Zaman içinde iç hemoroidlerin belirgin hale gelmesi ile dışkı sırasında kanama, meme oluşumu ve makatta gerginlik ve doluluk hissine neden olur. Hemoroid şişmesi, anüs çevresinde nem yaparsa kaşıntı da ortaya çıkmaktadır.

   Hemoroid şişmesi, dış hemoroidlerde kan pıhtılaşmasına bağlı olarak anüs civarında oluşur ve boyutları bir mercimek tanesinden ceviz boyutuna kadar bile ulaşabilmektedir.

   İç hemoroidlerin genişlemesi ile birlikte, hemoroidlerin üzerinde bulunan ince mukoza tabakası dışkılama sırasında zedelenir ve kanamaya neden olur. Dışkılama işleminden sonra temizlenme aşamasında hemoroid şişmesinden oluşan hemoroid memeleri ele gelir

   Hemoroid şişmesi büyüklüklerine göre 3 evrede incelenmektedir.,

   • Anal kanal içinde bulunan şiş hemoroid yastıkçıkları
   • Dışkı yaparken anal kanaldan dışarı kadar çıkan memelerin dışkılama bittikten sonra eski yerlerine geri dönmesi
   • Dışarı çıkan hemoroid memelerinin hasta tarafından elle hissedilmesi ve içeri itilebilmesi
   • Hemoroid memelerinin el ile içeri itilemeyecek kadar büyümüş olmaları

   Hemoroid şişmesi durumunda ortaya çıkan hemoroid memeleri kansere dönüşmez. Ancak, makattan gelen kan barsak kanserinin habercisi olabilmektedir. Mutlaka uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

   Hemoroid şişmesi durumlarında zamanında doktora başvurulur ise cerrahi tedaviye gerek kalmaksızın uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Fakat memelerin çok büyümesi durumunda cerrahi işlem kaçınılmaz olur.  

   ]]>
   Hemoroid Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 17 Nov 2018 05:57:47 +0000 Hemoroid Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Makat bölgesinde ortaya çıkan ve kişide huzursuzluk durumu yaratan hemoroid, anüsteki toplardamarların şişmesi sonucu ortaya çıkar. Hemoroid rahatsızlığı kişinin beslenme tarzında yapaca Hemoroid Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Makat bölgesinde ortaya çıkan ve kişide huzursuzluk durumu yaratan hemoroid, anüsteki toplardamarların şişmesi sonucu ortaya çıkar. Hemoroid rahatsızlığı kişinin beslenme tarzında yapacağı bir takım değişiklikler ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tedavisi geciktiği durumlarda hemoroid iyice ilerler ve ameliyat aşamasına gelebilir. Hemoroid rahatsızlığında hastanın bir takım şikayetleri başlar. Bu şikayetler arasında en çok ağrı, yanma ve kaşıntı yer alır. Hemoroid durumunda hastaların oldukça muzdarip olduğu bir konu olan hemoroid kaşıntısı kişide oldukça sıkıntı durumunu yaratabilir. Hastanın hayatını oldukça olumsuz etkileyen hemoroid kaşıntısına ne iyi gelir konusunda kişinin evde uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Öncelikle hemoroidin mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir problem olduğu bilinmelidir. Ancak evde alınacak bir takım önlemler ile hemoroid probleminden kaynaklanan kaşıntı giderilebilir hastalık tedavi edilmez.

   Hemoroid kaşıntısına ne iyi gelir 
   • Hemoroid kaşıntısına doktorun reçete edeceği krem pomad uygulamaları oldukça etki eder. Bununla beraber yine doktor tarafından reçete edilecek flerotbotik ilaç ile makat bölgesindeki kan akımı denetlenir ve bu sayede aşırı kaşıntı problemi giderilmiş olur.
   • İlaç var pomad uygulamalarının yanı sıra hemoroid kaşıntısı aynı zamanda oturma banyosu ile de kontrol altına alınabilir. Geniş bir leğenin içerisine bir miktar su ve isteğe bağlı olarak papatya çayı da ilave edilip bir süre bu su içerisinde oturmak kaşıntı problemine iyi gelebilir. 
   • Hemoroid kaşıntısında aynı zamanda bitkisel ürünler de oldukça etkilidir. Özellikle de aloe vera bitkisinden elde edilen aloe vera yağı günde 2 defa hemoroid üzerine sürüldüğü takdirde kaşıntılar büyük bir oranda azalır.
   • Hindistan cevizi yağı da hemoroid kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olabilir. Hindistan cevizi yağının sakinleştirici etkisi sayesinde hemoroid memeleri üzerine masaj yapılarak sürülmesi kaşıntı problemini ortadan kaldırır ve hastanın rahatlamasını sağlar.
   • Hemoroid kaşıntısından şikayet eden kişilerin evde uygulayabileceği bir diğer alternatif yöntem ise yoğurt ve kefir tüketimidir. Yoğurt bağırsakta bulunan bakterilerin gidereceği için hemoroid kaşıntısında da etkili olur. Kefir tüketimi ile de iyi bakteriler midede tam olarak sindirileceği kabızlık giderilir ve kaşıntı problemi da kontrol altına alınmış olur.
   • Hemoroid kaşıntısı aynı zamanda yetersiz temizlik nedeniyle de gelişebileceği için dışkılamadan sonra hijyene önem verilmesi gerekir. Temizlik yeteri kadar yapılmadığı zaman dışkıda bulunan safra asitleri hemoroidin tahriş olmasına neden olarak kaşıntıyı daha da arttırır. Bu nedenle dışkılama sonrası temizliğe dikkat edilmesi hemoroid kaşıntılarının azalmasını sağlar.
   • Bağırsakta bulunan enfeksiyonu giderilmesini sağlayan sarımsak tüketilmesi hemoroidden kaynaklanan ağrı ile beraber hemoroid kaşıntısını dindirir.
   • Meyan kökü de hemoroid kaşıntısına ne iyi gelir konusunda size yardımcı olabilir. 2-3 parça meyan kökünün suda bekletilip daha sonra bu suyun içilmesi hemoroitten kaynaklanan kaşıntısı ile beraber aynı zamanda tahriş ve kızarıklık probleminin giderilmesini sağlar.
   ]]>
   Hemoroid Kremi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-kremi.html Sat, 17 Nov 2018 11:49:03 +0000 Hemoroid kremi, günümüzde bir çok kişinin karşılaşığı sıkıntılı hastalıklardan biri basurdur. Tıpta ismi hemoroid olan bu rahatsızlık halk arasında basur olarak bilinir. Toplumdaki her üç kişiden birinde görülmektedir. Hemoroid kremi, günümüzde bir çok kişinin karşılaşığı sıkıntılı hastalıklardan biri basurdur. Tıpta ismi hemoroid olan bu rahatsızlık halk arasında basur olarak bilinir. Toplumdaki her üç kişiden birinde görülmektedir. Çeşitli tedavi yöntemleri olan bu hastalığın şikayetleri azaltıcı etkisi olan kremlerle tedavisine destek verilmektedir.

   Hemoroid kremi, bölge için kesin sonuç veya tedavi uygulamaz. Fakat tedaviye destek vermekle birlikte şikayetleri ciddi oranda azaltır. Hemoroid rahatsızlığı kişinin tuvalet ihtiyacı sırasında kan gelmesine, yanmaya ve ağrı yaşanmasına neden olur. Hemoroid kremi kullanarak kanama azaltılabilir ve ağrı hafifletilebilir. Bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konu, bu hastalık konusunda bilinçli davranmaktadır. Bağırsak hastalıkları ve bağırsak kanseri başlangıcı gibi durumlarda makattan kan gelmesine neden olmaktadır. Her benzer belirti sonucunda bu hastalık basur ile karıştırılarak hemoroid kremi kullanıp durum geçiştirilmemelidir. Hemoroid, anal kanalın üst kısmında genişleyerek oluşan damar yumruklarıdır. Belirtileri bağırsak kanserine benzemektedir. Kabız olan kişilerde sıkça meydana gelir. Günümüzde bazı hamile bayanlarda da görülmektedir. Damar yumağı zamanla makatın dışına doğru çıkabilmektedir.

   Bazı hemoroid kremi türleri ve özellikleri,
   • Hedansa anal krem, hemoroid kremi olarak kullanılan bu krem kaşıntıyı ve ağrıyı hafifletir. Bölgedeki şişliği azaltmaya yardım eder. Kremin içerisinde bulunan mentol özelliği sayesinde tedavi sürecini hızlandırır. Makat bölgesine uygulanırken dışa veya içe doğru uygulamanın bir sakıncası yoktur.
   • Pruzon, pruzon kreminin en büyük tedavisi kaşıntıyı gidermesidir. Hemoroid kremi olarak kullanılan bu kremin vücudun başka bölgelerinede kaşıntı amaçlı sürülmesinde bir sakınca yoktur. Basur dahil hasarlı bölgelerde kaşıntı gidermenin yanında herhangi bir yan etkisi yoktur. Kesin tedavi olmaz sadece kaşıntıyı hafifleterek tedaviyi destekler.
   • Kostos anal krem, hemoroid kremi olarak kullanılan bu kremin çok uzun süre kullanılması önerilmez. Çünkü içerisinde kortizon özelliği vardır. Fakat bu özelliği sayesinde ağrıyı ve şişliği ciddi oranda azaltır.
   • Hemoralgine anal krem, en büyük etkisi basur nedeniyle oluşan kanamaları kesmesidir. Kanama kesmekle birlikte ağrıyı ve kaşıntıyıda hafifletir. Bilinen bir yan etkisi olmayan bu kremin makatın içine yada dışına uygulanmasında bir sakınca yoktur.
   • Anestol pomat, bu krem hemoroid kremi olarak kullanılabilir. Fakat hemoroid tedavisi amaçlı kullanılmaz. Bir çok hemoroid kremi gibi bir tedavi ilacı değildir. Bu kremi basur için kullanılmasındaki en büyük etkisi uyuşturucu bir özelliğe sahip olmasıdır. İçerisinde bulunan maddelerden dolayı rahatsız bölgelerde uzun süre rahatlama sağlar. Cilt yanığı veya makat çatlağı gibi başka rahatsızlıklara da kullanılabilir.
   ]]>
   Hemoroid Memesi Ameliyatı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-memesi-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 11:20:15 +0000 Hemoroid memesi ameliyatı, hemoroid memelerinin aşırı derece de sarktığı ve el ile geri itilip içeri sokulmasına rağmen, tekrar kolayca dışarı çıkması durumu hemoroid memesi ameliyatı gerektirir. Ameliyat bölgese Hemoroid memesi ameliyatı, hemoroid memelerinin aşırı derece de sarktığı ve el ile geri itilip içeri sokulmasına rağmen, tekrar kolayca dışarı çıkması durumu hemoroid memesi ameliyatı gerektirir. Ameliyat bölgesel lokal anestezi veya spinal anestezi belden aşağısının uyuşturulması şeklinde yapılır. Ameliyat için anestezi seçimi hastanın genel durumu ve hekimin seçimi göz önüne alınarak yapılır. Hemoroid memesi ameliyatı için istenen şey kısa süre, minumum ağrı ve en az yan etki ve kompklikasyonla hastanın sağlığına kavuşturulmasıdır.

   Hemoroid memesi ameliyatı ve yöntemleri nelerdir

   Anestezi türü seçildikten sonra yapılan ameliyat ta hasta bir gece hastanede kalır. Dış hemoroid memelerinde kan pıhtılaşması olduğu durumlarda lokal anestezi altında kısa süre içerisinde pıhtı oluşan bölge çıkarılır. Bu küçük işlem hastane de yatış süresi gerektirmez ve hasta günlük yaşamına hemen geri döner.

   Hemoroid şişmesi ameliyatı yöntemleri,

   • Longo (PPH), bu yöntemde dışarı sarkmış olan hemoroid memeleri, anüsün 3-4 cm yukarısından içeri girecek şekilde toplanır. Özel bir cihaz sayesinde gevşeyen doku kesilerek çıkarılır ve tekrar dikilir. Dikiş atılan yerde ağrı oldukça az olmaktadır. Ameliyat sonrası hafif ağrı kesiciler ile günlük hayata devam edilebilmektedir. Anüste herhangi bir ameliyat kesisi olmadığından dolayı pansuman ve oturma banyolarına gerek kalmaz. Dışkılama sırasında ise aşırı derecede bir ağrı kesinlikle söz konusu değildir. Hasta 3-4 gün içinde normale döner. Longo hemoroid şişmesi ameliyatının tek dez avantajı ise diğer ameliyatlara göre biraz daha pahalı bir yöntem olmasıdır.
   • Klasik ameliyat, hemoroidli dokunun kesilerek çıkarıldığı ameliyattır. Elektrokateter, makas veya bistüri ile yapılır, hemoroid dokusu çıkarılırken anüs cildinde de bir miktar kesi yapılacağı için ameliyat sonrası bir miktar ağrı olacaktır. Bu duruma bağlı olarak da ağrı kesici ilaç gereksinimi longo yöntemine göre daha fazladır. Sıcak su oturma banyoları ve pomad kullanımına bir hafta süre ile devam edilir.

   Hemoroid memesi ameliyatı sonrası, 

   Bu bölgeye yapılan tüm girişimlerde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, anüs bölgesinin bakteriler bakımından yoğun bir bölge olması nedeni ile enfeksiyon ihtimali artmaktadır. Antibiyotik ile enfeksiyon ihtimali azaltılmış olsa da her zaman sıfırlanmaz. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kanama riski bulunmaktadır. Ameliyat sonrası komplikasyonlar kesinlikle tedavi engellememelidir.

   ]]>
   İç Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/ic-hemoroid-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 04:01:13 +0000 İç hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer, Oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan iç hemoroid durumunda hastalar genellikle tedavi olmaktan kaçınırlar. Ancak bu durum iç hemoroidin daha da ilerlemesine ve makattan dışarı İç hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer, Oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan iç hemoroid durumunda hastalar genellikle tedavi olmaktan kaçınırlar. Ancak bu durum iç hemoroidin daha da ilerlemesine ve makattan dışarı çıkmasına neden olarak tedaviyi daha da zorlaştırır. Bu durum aynı zamanda makat bölgesinde oldukça şiddetli ağrılara neden olarak hastanın hayatını olumsuz yönde etkiler. İç hemoroid ağrısı özellikle de iç hemoroidin derecesi arttığında hastanın sızlama şeklinde bir takım ağrılar hissetmesine neden olur. Bazı durumlarda ise hemoroid memesinin patlaması da kişide aşırı ağrı durumu yapabilir. Peki iç hemoroid ağrısı nasıl geçer. Bu konuda öncelikle hastanın uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Çünkü iç hemoroid 1. ve 2. derecede iken ilaç tedavisine gerek kalmadan alınacak basit önlemlerle kontrol altına alınabilirken 3. ve 4. dereceye geldiğinde lazer ve ameliyat gibi tedavi yöntemlerini ihtiyaç duyulabilir.

   İç hemoroid ağrısı nasıl geçer

   Ağrı kesici kremler, iç hemoroid ağrısına en iyi gelecek uygulama krem uygulamasıdır. İç hemoroid ağrısında en sık kullanılan anestol krem ağrıları gidererek hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra procto glyvenol gibi uyuşturucu ve ödem giderici özelliğe sahip olan kremler iç hemoroid ağrısını hastanın hissetmesini sağlar.

   Tabletler, daflon tablet makat bölgesinde dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olarak ödemenin üzerinde olumlu etki eder ve bu sayede iç hemoroidden kaynaklanan ağrının önüne geçecek hastaya rahatlama hissi verir.

   Ilık oturma banyosu, iç hemoroid ağrısına oldukta iyi gelecek yöntemlerinden biri de oturma banyosudur. Ilık oturma banyosu günde 1-2 defa uygulandığı takdirde iç hemoroid rahatsızlığından kaynaklanan ağrılar da oldukça azalma görülür.

   Doğru beslenme alışkanlığı, iç hemoroid rahatsızlığından kaynaklanan ağrılar kabızlık durumunda daha da şiddetleneceği için hemoroid ağrısını nasıl geçer konusunda bilmeniz gereken bir diğer konuda doğru beslenme alışkanlığıdır. Lif ve posa açısından eksik beslenmek ve az su tüketilmesi ile beraber aşırı asitli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi kabızlık problemini yol açar ve bu durumda iç hemoroid ağrılarına neden olur. Bu nedenle bol bol su içmeye özen gösterilmesi ve kabızlık probleminin önüne geçilmesi ile iç hemoroid ağrısı kontrol altına alınabilir.

   Vazelin, iç hemoroid ağrısı aynı zamanda iç hemoroid memelerinin dışarı çıkması ve kuruması durumunda ortaya çıkabileceği için bir miktar vazelinin parmaklarınız ile hemoroid memeleri üzerine masaj yaparak sürülmesi iç hemoroid ağrısı nasıl geçer konusunda size yardımcı olabilir.
   ]]>
   Hemoroide İyi Gelen Besinler https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroide-iyi-gelen-besinler.html Mon, 19 Nov 2018 09:27:54 +0000 Hemoroide iyi gelen besinler, toplumda sık gözlenen hastalıklar içerisinde bulunur. Özellikle 40 yaş üzerinde yetişkinlerin çoğunda bulunmaktadır. Hemoroid basur olarak tanımlanır. Bu süreç içerisinde kişinin makat bölümünd Hemoroide iyi gelen besinler, toplumda sık gözlenen hastalıklar içerisinde bulunur. Özellikle 40 yaş üzerinde yetişkinlerin çoğunda bulunmaktadır. Hemoroid basur olarak tanımlanır. Bu süreç içerisinde kişinin makat bölümünde meme şeklinde şişlik ortaya çıkar. Şişlik ile birlikte tuvalete çıkma esnasında zorlanma meydana getirir. Ayrıca şiddetli kaşıntı ve ağrıya neden olur. Genellikle bayanlarda gebelik sonucu ortaya çıkar. Ayrıca aşırı kilo hemeroidi tetikler. Sindirim sistemi bozukluğu sebebiyle kabızlık meydana gelir. Bu süreç içerisinde kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekir. Acı ve baharatlı besinlerden kaçınılması tavsiye edilir. Hemoroide iyi gelen besinler sayesinde hemoroid etkisi azalır. Tedavi süreci içerisinde ameliyat ve ilaç yöntemi kullanılır. Bu süreç içerisinde hasta da bulunan hemoroid küçük ise uygun besinler tüketilmesi ile çoğalması engellenir. Hastanın bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

   Hemoroide iyi gelen besinler

   Kefir ve yoğurt, vücuda giren besinlerin sindirilmesi için Probiyotik Kullanılması tavsiye edilir bu süreç içerisinde kefir kullanılması önerilir bu bölümde bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını destekler Ayrıca bağırsağı giren besinlerin kolaylıkları parçalanmasını sağlar Böylece kabızlık ihtimalle ne yok eder yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum sebebiyle vücudun gerekli ihtiyaçlarını destekler Bu sebepten dolayı hemoroid oluşumunu engeller.

   Sebze ve meyve, hemoroid problemi yaşayan kişinin günlük sebze ve meyve  tüketmesi gerekir. Bu süreç içerisinde midenin ve bağırsağın görevini daha iyi şekilde yerine getirmesi desteklenir. Ayrıca kabızlık sebebiyle oluşan baskının giderilmesinde etkilidir. Bu sebepten dolayı oluşan kabızlığın giderilmesi açısından sebze tüketilmesi gerekir. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlendirilir. İçerdiği lif yapısı sayesinde sindirimin kolaylıkla yapılır. Böylece kabızlığı önleyerek tıkanmaya bağlı ortaya çıkan hemoroiti yok eder. Lif sayesinde dışkı yumuşak olur. Bu enginar, ıspanak, elma, armut, karpuz, bezelye, brokoli, taze fasulye gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

   Tahıl, hemoroid probleminin giderilmesi için kullanılan ekmeğin beyaz ekmek olmaması gerekir. Beyaz ekmek içerisinde tahıl oranı bulunmadığı için hemoroitin oluşumuna neden olur. Bu sebepten dolayı tam tahıllı ekmek tüketilmesi gerekir. Ayrıca kepekli tahıl içeriği bulunan ekmek tercih edilmesi önemlidir. Lif ve protein bakımından sindirimi kolaylaştırır. Böylelikle kabızlığın giderilmesini sağlar. Bu süreç içerisinde yulaf ezmesi, kepek ekmeği, yağsız patlamış mısır, kahverengi pirinç ve tam buğday ekmeği tüketilmesi gerekir.

   Su, hemoroid oluşumunun başlıca sebepleri içerisinde su tüketilmemesi yer alır. Vücuda giren su miktarının az olması sebebiyle bağırsakta bulunan dışkının bu bölümde beklemesine neden olur. Hemoroid hastası olan kişilerin günde en az üç buçuk litre su tüketmesi gerekir. Su tüketilmesi ile birlikte kolay dışkı yapılır. Bu süreç içerisinde bitkisel çaylar, meyve suları, komposto gibi sıvı tüketimi de önemlidir. Böylece oluşan Hemoroid hastalığının etkisini kaybetmesi desteklenir.
   ]]>
   Hemoroid Tanısı https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-tanisi.html Tue, 20 Nov 2018 07:19:42 +0000 Hemoroid Tanısı, toplumda oldukça sık olarak görülen hemoroid hastalığı, patogenezi tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Kronik konstipasyon, aşırı ıkınmanın neden olduğu defakasyon, anal bölgedeki basın Hemoroid Tanısı, toplumda oldukça sık olarak görülen hemoroid hastalığı, patogenezi tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Kronik konstipasyon, aşırı ıkınmanın neden olduğu defakasyon, anal bölgedeki basınç artışı, artan yaş faktörü ile birlikte bağ dokusunun zayıflamasının hemoroid hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Hemoroid tanısı için en kabul gören teori, Tireitz ve Parks ligamentlerinin zayıflaması nedeni ile anal yastıkçıkların ve bununla birlikte mukozanın distale doğru kayması ve prolabe olmasıdır. Bu prolaps ise hemoroidal yastıkçıklarda ki venöz kan akımını engelleyerek venlerde dilatasyona neden olur.

   Hemoroid tanısı nasıl koyulur, yöntemleri nelerdir

   Hemoroid tanısı için muayane bulguları oldukça önemlidir. Muayene de hemoroidin büyüklük durumu saptanır. 1. derece hemoroitler anal kanal içinde bulunmakta olan küçük hemoroidlerdir. 2. derece ise dışkılama sırasında anal kanalda protrüzyona uğrayarak defakasyon sonrasında ise tekrar eski yerlerine çekilen hemoroitlerdir. 3. derece de ise, defakasyon sonrası polebe olduktan sonra anal kanaldaki yerine geri dönmeyen ancak el yarımı ile içeri gönderilen hemoroitleridir. 4. derecedekiler ise anal kanaldan devamlı olarak prolabe durumunda olanlardır.

   Hemoroid tanısı için en sık görülen bulgu rektal kanamadır. Dışkılama öncesi yada sonrası dışkıya bulaşık olmayan kırmızı kan tipik bir bulgudur. Arterial kanalların yoğun olduğu durumlarda kanama fışkırma tarzında gerçekleşebilmektedir. Hemoroid tanısı için 2. en önemli bulgu dışkılama sonrası temizlenirken ele gelen pakelerdir. Propolus ve tromboz gelişen şiddetli ağrı ise 3. bulgudur. Perianal ağrı ve ödem, ilk 48 saatlik süreçte pik yaparak günlerce devam edebilmektedir. Hemoroid tanısı için yapılan doktor muayenesinde anal kanalın distalinde tek bir lezyon izlenir. Hemoroit de tekrarlayan tromboz atakları, perinal deride skin tag denilen bulguya neden olur.

   Hemoroid tanısı fiziksel muayene sonucunda anaskopi ve rektoskopi yöntemleri ile koyulmaktadır. Tanı koymak için rektal kanama ile hastaneye başvuran hastalarda mutlaka endoskopik tetkikler yapılmalıdır. Defakasyon obstrüksiyon ve rektal prolaplus şüphesi duyulan hastalarda endoskopi yöntemine ek olarak defakografi hemoroid tanısı için gereklidir. Perianal patolojisi bulunan hastalarda kanama, aşıntı, ağrı, mukus akıntısı ve kitle hissi var ise eksiksiz anamnez ve fizik muayene sıklıkla doğru tanıyı koydurur. Kanamalı durumlar diğer hastalıkları da gündeme getirebileceği için hasta mutlaka diğer hastalıklar yönünden de değerlendirilmelidir.

   ]]>
   Hemoroid Memesi Nasıl Geçer https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-memesi-nasil-gecer.html Wed, 21 Nov 2018 06:59:40 +0000 Hemoroid Memesi Nasıl Geçer, Aynı zamanda basur olarak da bilinen ve birçok kişinin şikayet ettiği bir sağlık problemi olan hemoroid, kabızlık, ishal, aşırı kilo, ağır kaldırılacak işlerde çalışılması ve ıkınmak gibi Hemoroid Memesi Nasıl Geçer, Aynı zamanda basur olarak da bilinen ve birçok kişinin şikayet ettiği bir sağlık problemi olan hemoroid, kabızlık, ishal, aşırı kilo, ağır kaldırılacak işlerde çalışılması ve ıkınmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Hemoroid anüste bulunan toplardamarların basıncının artması ile bu damarların zarar görüp genişlemesi anlamına gelir. Bu damarların genişlemesi sonucu ise hemoroid anüsten dışarı çıkarak makat bölgesinden dışarıya sarkar. Kırmızı ve mor renkte olan bu damarların makattan dışarı çıkması durumunda hemoroid memeleri ortaya çıkar. Kişinin otururken dahi rahatsız olmasına neden olan hemoroid memesi nasıl geçer konusu ile ilgili bir takım bilgiler uygulandığında büyük oranda fayda görülmüştür. Hemoroid rahatsızlığı iç ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşide ayrılır ve dış hemoroidde hemoroid memeleri oldukça kolay fark edilebilirke,n iç hemoroidin ilk başlangıcında ıkınma ile gözle görülebilir. İç hemoroidin iyice ilerlediği durumlarda ise dış hemoroid gibi dışarıdan bakıldığında fark edilebilir. Bu durumlarda ortaya çıkan hemoroid memeleri kişiye oldukça ağrı durumu yaratarak rahatsız olmasına neden olabilir.

   Hemoroid memesi nasıl geçer; 

   İlaç ve kermler, hemoroid memesi öncelikle mutlaka doktor kontrolününde tedavi edilmelidir. Hemoroid memesi doktorun reçete edeceği bazı öyle özel ilaçlar kullanılarak iyileşebilir. Bununla beraber doktor tarafından reçete edilecek procto glyvenol fitil basur memeleri üzerinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda daflon ve kortos fitil ya da kremler basur memelerinin geçmesine yardımcı olan kremler arasındadır.

   Kantoran yağı, hemoroid memesi iyileşmesi konusunda aynı zamanda bitkisel tedavinin de etkisi olabilir. Hemoroid memesi nasıl geçer diye araştırma yapıldığında bu rahatsızlıktan şikayet eden birçok kişinin sarı kantaron yağı kullandığı ortaya çıkmıştır. Ufak bir pamuk üzerine 4-5 damla damlatılacak sarı kantaron yağı, hemoroid memesi üzerine belirli aralıklarla sürüldüğü takdirde hemoroid memesinin geçmesine yardımcı olur.

   Doğru beslenme, aynı zamanda hemoroid memesi kabızlık durumunda ıkınma sonucu makattan dışarı doğru sarkar. Bu durumu önlemek için hastanın yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir. Yanlış beslenme alışkanlığı, kabızlık problemine neden olacak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi hemoroid memesinin ortaya çıkmasına neden olabileceği için beslenme alışkanlığının değiştirilmesi hemoroid memesi nasıl geçer konusunda size yardımcı olabilir.

   Patlıcan sapı, basur memelerinin giderilmesi konusunda uygulanabilecek diğer bir yöntem ise patlıcan sapıdır. İyice yıkanmış 4-5 tane patlıcan sapını 1 litre suyun içerisinde kaynatıp soğuttuktan sonra suyu süzülerek günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere tüketildiğinde hemoroid memesi üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Ancak bu uygulamayı 5 gün yapmanızda fayda vardır.

   Lazer ve ameliyat, hemoroid memesi uygulanacak birçok yöntem ve ilaç tedavilerine rağmen geçmiyorsa bu durumda hemoroid memesi nasıl geçer sorusunun kesin cevabı lazer yöntemi ve ameliyattır. Lazer yönteminde damarların yapıştırma ile kapatılması ve klasik hemoroid ameliyatı ile hemoroid memelerinin alınması hemoroid memelerinden kurtulmak için uygulanacak kesin yöntemlerdir.
   ]]>
   Doğumdan Sonra Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dogumdan-sonra-hemoroid.html Wed, 21 Nov 2018 21:08:04 +0000 Doğumdan Sonra Hemoroid: Doğumdan sonra hemoroid hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Anne adaylarının korkulu rüyasıdır. Doğundan sonra rahim büyümesi ve genişlemesi, anüs bölgesindeki toplar damarlar Doğumdan Sonra Hemoroid: Doğumdan sonra hemoroid hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Anne adaylarının korkulu rüyasıdır. Doğundan sonra rahim büyümesi ve genişlemesi, anüs bölgesindeki toplar damarların iltihaplanması ve şişmesi ne hemoroid denmektedir. Hamilelik süresince büyük tuvalet yapılırken, ıkınırken, zorlanmadan oluşur. Bu nedenle hamilelik döneminde bol sebze yemeli, günde 2 litre su içmeli, kahve, çay içmemeli kepekli ekmek yemeli, egzersiz ihmal edilmemelidir.

   Doğumdan Sonra Hemoroid İçin Yapılması Gerekenler

   • Doğumdan sonra kabız olmamaya dikkat edilmeli. Kayısı gibi lifli yumuşatıcı gıdalar tüketilmeli.
   • Doğumdan sonra uzun süreli ayakta durulmamalı, uzun süreli oturulmamalı. Hareketli olmaya dikkat etmeli.  
   • Ilık suda belli aralıklarla oturma banyosu yapılmalıdır. 
   • Doğumdan sora ağrı eşyalar kaldırılmamalı, yorucu işlerden kaçınmalıdır.
   • Doğumdan sonra hemoroid hastası dışkıyı yaptıktan sonra iyi temizlenmeli, hijyen olmalı.
   • Yatakta uyuma konumu genellikle sırt üstü değil yan olmalıdır.
   • Doğum sonrası hemoroid sorununda şişmeyi önlemek için buz paketi konmalıdır.
   • Dışkı yumuşatıcı, krem, ağrı kesici doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
   • Tuvalete gitmeleri geciktirmeden uygulamalı doğum sonrası hemoroid hastalığına yakalanmamak için.
   • Doktorun belirttiği egzersizler mutlaka yapılmalı.  
   • Meyveler kabuğun soyulmadan tüketilmeli. Hazır meyve suları yerine organik meyveleri sıkarak tüketilmelidir. 
   • Tüketilmesi gereken meyveleri şeftali, kayısı, elma, incir, üzüm ve bu meyvelerin kompostaları yapılarak tüketilmelidir. 
   • Gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Kahve, çay, tüketiminden kaçınılmalı. 
   • Muz kabız yapma özelliğine sahip olduğu için tüketilmemelidir.
   ]]>
   Tromboze Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/tromboze-hemoroid.html Thu, 22 Nov 2018 16:55:29 +0000 Tromboze hemoroid, yaygın bir sağlık sıkıntısı olan hemoroid patogenezi kesin olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Tromboze hemoroid ağrının çok şiddetli olduğu durumdur. Eksternal hemoroidler tromboze gelişmedik Tromboze hemoroid, yaygın bir sağlık sıkıntısı olan hemoroid patogenezi kesin olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Tromboze hemoroid ağrının çok şiddetli olduğu durumdur. Eksternal hemoroidler tromboze gelişmedikçe genellikle asemptomatik seyrederler. Linea dentalin distalinde yer alan, eksternal hemoroidal venlerin, akut trombozu şiddetli ağrı ile bulgu verir. Tromboze hemoroid, tekrarlayan tromboz ataklarına bağlı olarak perianal deride genişlemeye sebep olur ve sking tag bulgusuna yol açar.

   Tromboze hemoroid nedir

   Tromboze hemoroid, genel olarak kişinin ağır bir ey kaldırması, aşırı ıkınma ve zorlanması ve ağır ishal durumlarından sonra gelişir. Ağrılı ve sancılı bir kitle söz konusudur.

   Tromboze hemoroid eksternal ve internal olmak üzere 2 kısımda incelenir. Tromboze internal hemoroit de eksternal hemoroidlerin trombozuna göre daha az olmaktadır.

   • Tromboze dış hemoroid de ağrı daha fazla olup makat da ele gelen mor renkli bir şişlik ile kendini, gösterir, hasta hemoroid sıkıntısının çok uzun süredir devam etmekte olduğunu fakat ağrısının hiç bu kadar şiddetli olmadığını dile getirir. Bu tür hastalarda ağrı 2 günü geçmeyecek şekilde devam ediyor ise, ve yapılan muayene de tromboz boşaltılabilecek gibi ise trombektomi yapılır. Tromboze hemoroid hastası trombektomi için uygun bir hasta değilse  sıcak su oturma banyoları, dışkı yumuşatmayı sağlayan ilaçlar ve ağrı kesiciler ile tedavisi yapılır.
   • Tromboze iç hemoroit de ise ağrılı bir durum söz konusu olmadığından dolayı tedavide ilk seçenek, koruma amaçlıdır. İç tromboze hemoroid de eğer dışa sarkmış olan pakeler söz konusu ise, analjezik yardımı ile içeri sokulması hastayı büyük ölçüde rahatlatmaktadır.     

   Tromboze hemoroid genellikle gebeliğin son aylarında kendini gösteren bir durumdur. Doğum gerçekleştikten sonraki günlerde ileri evre hemoroid hastalığı oldukça yaygın olarak görülmektedir. Mutlaka izlenmeli ve tedavi edilmelidir. Tromboze hemoroid ile ilgili yapılan çalışmalarda doğuma 3 ay kalan dönemde her üç kadından birinde tromboze hemoroid izlenmiştir.

   Tromboze halde olmayan hemoroit de koruyucu tedavi ağır basarken, tromboze hemoroid de ise, trombektomi ve bant ligasyonu uygulanabilmektedir. Tromboze hemoroid hastalığında cerrahi girişime gerek var ise bağırsak temizliği yapılmalı ve hasta uzun dönemde antyibiyotik kullanmalıdır.

   ]]>
   Dış Hemoroid Kanaması https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/dis-hemoroid-kanamasi.html Fri, 23 Nov 2018 12:50:24 +0000 Dış Hemoroid Kanaması, Dış hemoroid 30 yaştan sonra yetişkinlerde devamlı görülür. Bayanlarda sürekli görülen sağlık sorunudur. Hemoroid makat bölgesinde oluşan hastalıktır. Hemoroidin üzeri ince deri ile kaplı olduğu i Dış Hemoroid Kanaması, Dış hemoroid 30 yaştan sonra yetişkinlerde devamlı görülür. Bayanlarda sürekli görülen sağlık sorunudur. Hemoroid makat bölgesinde oluşan hastalıktır. Hemoroidin üzeri ince deri ile kaplı olduğu için dış damar bölgesi hissedilmez. Makat etrafında ve deri altında bulunan damarın kan akışının bozulması ile kan birikir, damar tıkanıklığı ve pıhtı sorunu yaşanır. Bu nedenle dış hemoroid devamlı büyür. Makat bölgesinde ağrı ve şişlik oluşur. Şişen bölgeye el teması olduğunda şişliğin boyutu hissedilir. Dış hemoroid kanaması olunca kanayan bölge enfeksiyon kapabilir ve iltihap oluşur. Ciddi sağlık sorunu oluşmaya başlar. 

   Dış hemoroid kanaması sağlık belirtisi
   • Makat bölgesinde ağrı, şişlik, sızı, sancı  
   • Hemoroid bölgesinde sızlama  
   • Şiddetli karın ağrısı  
   • Basur memesi gün geçtikçe şişlik  
   • Hemoroid bölgesi devamlı  
   • Makat bölgesinde kaşıntı ve akıntı  
   • Kabızlık  
   • Dışkı sırasında kanama 
   • Huzursuzluk  
   • Uyku sorunu   
   Dış hemoroid kanaması nedenleri
   • İlerleyen yaş grubu
   • Sürekli ilaç kullanımı
   • Menopoz dönemi ve hamilelik süreci
   • Kabızlık ve ishal durumları
   • Genetik hastalıklar
   • Dışkılamayı kolaylaştıran ilaç ve fitilin sık kullanımı
   • Dışkının zorlu yapılması
   • Uzun süreli ıkınma
   • Tuvalette uzun süre oturulması
   • Klozet kullanımı ve sık lavaboya çıkma
   • Ağır yük kaldırma
   • Zorlu spor yapılması, ağır egzersiz hareketleri ve diyet yapılması
   • Arkadan cinsel ilişki yapılması
   • Uyku düzensizliği, acı, baharat tüketimi ve asitli, kafein türü içecek tüketilmesi
   • Sürekli hareket etmeden oturulması
   • Alkol ve sigara kullanımı 
   Dış hemoroid kanaması tedavisi

   Dış hemoroid kanaması tedavisi kolay olan hastalıktır. Ameliyat tedavisi önerilmez. İlaç kullanılarak hastanın iyileşmesi sağlanır. Doktor kontrolü ile ped, merhem, fitil kullanılır. Merhem günde 3 kez makat bölgesine sürülür. Makat bölgesi devamlı ılık su ile yıkanmalıdır. Günlük bol su içilmelidir. Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Bitki çayı tüketilmelidir. Antibiyotik ve kortizon ilaç düzenli kullanılmalıdır. Doğal bitkiler kür yapılarak makat bölgesine uygulanmalıdır. 
   ]]>
   Hemoroid Sıcak Su https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-sicak-su.html Fri, 23 Nov 2018 19:32:39 +0000 Hemoroid Sıcak Su; Hemoroid ağrıları ve şişlikler için kişinin sıcak suya oturması veya makat bölgesine sıcak su torbası koyması oldukça faydalı olmaktadır. Hemoroid sıkıntılı olan bir rahatsızlıktır erken teşhis Hemoroid Sıcak Su; Hemoroid ağrıları ve şişlikler için kişinin sıcak suya oturması veya makat bölgesine sıcak su torbası koyması oldukça faydalı olmaktadır. Hemoroid sıkıntılı olan bir rahatsızlıktır erken teşhis ile tedavisi daha kolay iken ilerlediğinde kas dokuları da yıpranacağı için yapılacak fazla bir şey kalmayacak ve Sıcak su hemoroid için alevlenmesini artan atak dönemlerinde şifa olacak ve tedavi sürecinin daha çabuk olmasına destek olacaktır. Kişinin sürekli kabızlık problemi yaşaması sonucunda dışkılamanın çıkabilmesi için kişinin gereksiz ıkınmalar yaparak makas kaslarının gevşemesini beklemediğinden zamanla hemoroid sorunu olan kişiler için tuvalete çıkabilmek adeta kabus haline dönüşmektedir. 

   Sıcak su, hemoroid olan kişide dışkılamanın makat ağzında oluşabilecek tahrişi önleyecek ve kişi rahatlıkla yapabilecektir. Hemoroid rahatsızlığı ilerlediği takdirde ciddi boyutlara ulaşmakta ve ilaç tedavisi olarak hap ve kremler yetersiz kalacağı için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. ameliyat sonrasında yine kişiyi rahatlatan ve kasların gevşemesini sağlamak için sıcak su kullanılmalıdır. 

   Hemoroid Sıcak Suyun Etkisi

   Hemoroid sıcak su sayesinde ile refleks olarak makat kasları gevşeyecektir. bu gevşeme sayesinde hemoroid ağrısı azalacak ve aynı zamanda kişide kanama varma artarak yara iyileşmesi de hızlanacaktır. hemoroid memeleri dediğimiz şişlikler de sıcak suyla makat kaslarının gevşemesi ile kişi eli ile bu şişlikleri içeri doğru itmesi ile şişliklerde küçülecek ve zamanla yok olacaktır. Ancak sadece sıcak su tek başın tedavi olmayacağı için kişinin yediklerine de dikkat etmesi gerekmektedir.

   Hemoroid Sıcak Su Nasıl Olmalıdır

   Hemoroid sıcak su tedavisi için sıcak suya oturulmalıdır. Sıcak su torbasını makatın ağzına gelecek şekilde de etkili olmaktadır. Aslında hemoroid için kaplıca dediğimiz termal sular daha faydalı olmaktadır. Çünkü zaten faydalı olan bir su ve ayrıca kişi şifalı suyun içerisinde daha fazla kalabilmektedir. Hemoroid tedavisinde bilinçsizce konan sıcak su kişilerin yanmasına neden olacağından dolayı lütfen dikkat ediniz ve sıcak su torbasının ağzının iyice kapalı olduğundan emin olunuz. Ayrıca sıcak suyu makat kaslarının gevşemesi için kullanılmakta olduğunu unutmayınız ve çok sıcak kaynar olarak hazırlamayın. Çünkü; çok sıcak olduğu zaman makat kendisini korumak için gevşemek yerine sıkarak kasılacaktır. Hemoroid için uygulanan sıcak su aynı zamanda makat bölgesinde hijyende sağlayacak olan bir tedavi yöntemidir. 
   ]]>
   İnternal Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/internal-hemoroid.html Sat, 24 Nov 2018 01:52:31 +0000 İnternal Hemoroid, iç hemoroid olarak bilinen internal hemoroid dentat line'in proksimalin de bulunur. Üzeri hissiz ve anorektal mukoza ile kaplı olan bölgedir. Rektumun içinde yer alırlar. İnternal hemoroid İnternal Hemoroid, iç hemoroid olarak bilinen internal hemoroid dentat line'in proksimalin de bulunur. Üzeri hissiz ve anorektal mukoza ile kaplı olan bölgedir. Rektumun içinde yer alırlar. İnternal hemoroid eksternal hemorid kadar ağrılı değildir, sadece prolabe olur veya kanama gösterirler. Çok büyük ve prolabe internal hemoroidler, tromboze olurlar ve üzerlerinde nekroz gelişirse ciddi ağrılara sebep olurlar. İnternal hemoroid de süreç prolaplus, inkarserasyon ve strangülasyon sırlaması ile gerçekleşir.

   İnternal hemoroid nedir

   Linea dentatanın proksimalinde, mukoza ile örtülü bir şeklide bulunurlar. Superior rektal ven ile infeiror mesenterik vene drene olurlar. İnternal hemoroidlerin somatik innervasyonları olmadığından gerginlik, ısı, dokunma gibi etkilere karşı duyarlı değildirler. Bu duyuların algılanabilmesi için, linea dentatanın 1.5 cm üzerine çıkılması gerekir. 

   İnternal hemoroitler prolapsus derecelerine göre sınıflara ayrılırlar;

   • 1. derece internal hemoroid; anal kanalda yer alır, dışkılamada ıkınma sırasında linea dentin altına inmezler. Prolabe olmazlar, fakat protüze olurlar. Anaskopla görülebilirler, tek semptomlu kanamaya neden olurlar, az sıklık ile diskomfort oluşturabilirler.
   • 2. derece internal hemoroid; Özellikle dışkılama ve ıkınma sırasında anal verjden rahatça görünürler, bu sırada prolabe olurlar, dışkılama işlemi sona erdikten sonra kendiliklerinden tekrar anal kanala dönerler. Bazı durumlarda kaşıntı, kanama, akıntı ve diskomfort yapabilirler.
   • 3. derece internal hemoroid; ilk başlarda dışkılama ve ıkınma sırasında daha sonrasonda ise herhangi bir basit bir efor sırasında bile prolabe olma özelliğine sahiptirler, el ile içeri redükte edilmedikçe dışarı da kalmaya devam ederler. İçeri redükte edildikten sonra bir sonraki dışkılama ve ıkınmaya kadar yerlerinde kalmaya devam ederler. Bazen akıntı, kanama vekaşıntıya sebep olabilirler.
   • 4. derece internal hemoroid; son derece büyük ve şiş durumda olan hemoroid pakesi bu evrede artık tamamen dışardadır. El ile redükte edildiğinde dahi içeri girmez ve iltihaplı, nekrotik ve ağrılı bir duruma gelmiştir. Sfinkter tonusunun artması sebebi ile ağrı söz konusudur. Ödem ve trombozdan dolayı hemoroid kitlesi nekroz olmuştur.

   İnternal hemoroid de tedavi nasıldır

   İnternal hemoroid de kanama, prolabe ve tromboze en belirgin semptomlar olup medikal tedavi uygulanıp ta sonuç alınamaz ise, lastik bant ligasyonu veya cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Anal bölgenin hijyenine önem verilmesi, sıcak su oturma banyoları, dışkılamayı kolaylaştıran ve yumuşatan ilaçlar ve ağrı kesiciler ile tedavi yapılmaktadır.

   ]]>
   Makatta Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/makatta-hemoroid.html Sat, 24 Nov 2018 17:25:23 +0000 Makatta hemoroid, çok sık görülen bir hastalık tipidir. Her iki cinsiyette de meydana gelir ve büyük sıkıntı yaşatmaktadır. Makattaki toplardamarların makat bölgesinin kapanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu bölgenin ka Makatta hemoroid, çok sık görülen bir hastalık tipidir. Her iki cinsiyette de meydana gelir ve büyük sıkıntı yaşatmaktadır. Makattaki toplardamarların makat bölgesinin kapanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu bölgenin kapanmasına yardımcı olan bu yastıkcıklar zamanla genişler ve sarkmaktadır. Daha sonra kişilere bela olmaktadır. Makattaki hemoroid damarlara baskı uygulandığı zaman daha da belirgin şekilde hissedilir. Damarların enflame olmasıyla birlikte makattaki hemoroid daha da büyük bir problem haline gelmektedir.

   Makatta hemoroid oluşmasına neden olan faktörler

   • Bağırsakların yeteri kadar işlevini yerine getirmemesi ve bunun sonucunda da kabızlık ve ishal gibi durumların meydana getirdiği problemler
   • Sürekli oturma ve hareketsiz bir yaşam sürme
   • Ailesel faktörler
   • Beslenme alışkanlığının bozulması, dengesiz beslenme ve yeteri kadar lifli besinleri tüketmeme
   • Doğumlar ya da hamilelik süreci makatta hemoroit oluşumun geçici olarak etkiler
   • Aşırı kilolu olma
   • Yapılan cinsel ilişkinin anal yani makat bölgesinden yapılması
   • Yaşın ilerlemiş olması

   Makatta hemoroid tedavisi

   Öncelikli olarak hemoroidi ortaya çıkan nedenleri bilmek gerekir. Bu nedenler bilindiği zaman önlem alınır ve makatta hemoroid oluşmasını engellemek mümkün olabilir. Bundan dolayı günlük hayatı içerisinde bir takım alışkanlıklardan vazgeçerek makattaki hemoroid tedavisine yardımcı olmak gerekir.

   • Beslenmeye özen gösterilmeli: Yukarıda bahsettiğimiz gibi makatta ortaya çıkan hemoroidin sebeplerinden birisi de yetersiz beslenme ve yeteri kadar lifli besinleri tüketmemekten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden mümkün mertebede lifli gıdaları çok fazla yenilmelidir. Alkol tüketimi yerine bol bol su içilmelidir. Şekerli şeylerden uzak durarak, kabızlık önlenmiş olacağından makatta hemoroid kısa sürede iyileşecektir. Çünkü makattaki bölge sürekli olarak uyarıldığından hemoroide neden olur.
   • Spor faaliyetlerini yapmak: Günlük olarak 30 dakika yürüyüş iyi olacaktır. Uzun süre oturmaktan kaçınılmalı ve tuvaleti de kısa sürede bitirmek gerekir. Tuvaleti bitirince makat bölgesini selpakla temizlemeli ve hijyen bırakılmalıdır. 

   ]]>
   Hemoroid Dereceleri https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-dereceleri.html Sun, 25 Nov 2018 08:22:04 +0000 Hemoroid dereceleri, hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir. Hemoroid rahatsızlığı toplumun bir çok kesiminde meydana gelebilmektedir. Hastalığın birçok sebebi olması ile beraber, tetikleyici faktör sürekli kabız olunmas Hemoroid dereceleri, hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir. Hemoroid rahatsızlığı toplumun bir çok kesiminde meydana gelebilmektedir. Hastalığın birçok sebebi olması ile beraber, tetikleyici faktör sürekli kabız olunması ve şiddetli ıkınma olabilmektedir. Belirtileri hastalığın şiddetine göre farklılık gösterebilmektedir. 

   Hemoroid dereceleri

   Hemoroid dereceleri bu belirtileri göre belirlenmektedir. Bu dereceler;
   • 1. derece hemoroid memesi; 1 cm kadar olmaktadır. Bu aşamada kanama olsa dahi çok sık tekrar etmemektedir. Şiddetli ıkınmaya neden olacak kabızlık sorunları kanama meydana getirebilmektedir. Kişi neredeyse dikkat etmeyecek boyutta yaşamaktadır. Tespit için anoskop denilen cihaz yardımı kullanılarak görüntüleme sağlanmaktadır.
   • 2. derece hemoroid memesi;  2 cm kadar büyüme gösterebilmektedir. Bu büyüme sonucunda ıkınma esnasında dışarı sarkma yapar ve kişi elle hissedebilmektedir. Tuvalet bitiminde kişi ayağa kalktığı zaman kendiliğinde içeri geri girer. Aşırı ıkınmada fışkırma şeklinde kanama meydana gelebilmektedir. 
   • 3. derece hemoroid memesi; dışarı 3-4 cm kadar çıkmaktadır. Bu safhada kişinin müdahalesi olmadan kendisi içeri girmez. Kanama dışında şiddetli ağrı, kaşıntı ve ıslaklık hissi meydana gelmektedir. 
   • 4. derece hemoroid memesi; dışarı çıkan hemoroid memeleri el yardımı ile içeri itilse bile tekrar dışarı çıkma noktasına gelmiştir. Hasta oturma pozisyonunda dahi rahat etmemektedir. Sık sık kanama ve ıslaklık hissi meydana gelmektedir.
   Hemoroid dereceleri ilerlemesini engellemek için erken tanı ve kişinin beslenme alışkanlıkları çok önemli olmaktadır. 3 ve 4. derecelerde artık cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu şekilde kişinin rahatlaması sağlanmaktadır. 
   ]]>
   Skleroterapi Hemoroid https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/skleroterapi-hemoroid.html Sun, 25 Nov 2018 15:31:25 +0000 Skleroterapi hemoroid, skleroerapi İngiltere'de hemoroid tedavisinde oldukça sık kullanılan çok popüler bir yöntem olmasına rağmen, diğer ülkeler de çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Skleroterapi prensipli b Skleroterapi hemoroid, skleroerapi İngiltere'de hemoroid tedavisinde oldukça sık kullanılan çok popüler bir yöntem olmasına rağmen, diğer ülkeler de çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Skleroterapi prensipli bir şekilde uygulandığında faydalı olabilmektedir. Skleroterapi hemoroid tedavisi için en fazla bilinen şey, hemoroidal yastıkçıklara ilaç enjekte edilerek yapılması ve onları tromboze etme ilkesine dayandığıdır. Skleroterapi hemoroid tedavisi daha detaylı bir şekilde anlatıldığında faydaları hakkında biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz.

   Skleroterapi hemoroid tedavisi nedir

   Skleroterapi tedavisi etkisini, hemoroidal yastıkçıkların içerisinde bulunan venlere intravenöz enjekte edilmesi ile solüsyonun yapmış olduğu şiddetli inflamutuvar yanıta bağlı olarak, pakenin altında bulunan adele tabakasına fiksasyon yaparak gösteren bir uygulamadır.

   Hemoroid pakesinin içerisine kimyasal maddeler enjekte edilmesi ile oluşturulan, koagülasyon nekrozunun iyileştirilmesi ve skar dokunun mukozayı fikse etmesi yöntemine dayanan bir uygulamadır. Skleroterapi hemoroid tedavisi için kullanılması tavsiye edilen malzeme, badem yağına karıştırılmış %5 oranında fenoldür. Ayrıca hipertonik tuz solüsyonları, kinin, üre ve polihidroksi alkoller de kullanılmaktadır.

   Daha öncelerde ise sklerozan madde enjekte edilerek yapılan bir işlemdi. Diğer mukozal fiksasyon yöntemlerine göre üstünlüğü kısa yada uzun dönem antikoagülan kullanan hastalara da uygulanabiliyor olmasıdır. Skleroterapi uygulamasının en öenmli dezavantajı ise enjeksiyon uygulanan yerin üzerini kaplayan mukozanın nekroze olması ile burada bir türlü iyileşmeyen yaraların olmasıdır. Bu yaralar anestezi altında kürete edilerek iyileştirilmeleri sağlanmaktadır. Anacak kanamalar yara ve akıntı şeklinde uzunca bir süre devam edebilmektedir.

   Skleroterapi hemoroid uygulaması, 2.5 mm'lik fenol solüsyon, gabriel iğnesi ile hemoroidal pleksusun tabanına submukozal planda 1 cm derinliğe gelecek şekilde enjekte edilerek yapılır. Skleroterapi hemoroid tedavisi tek bir seansta 3 yastıkçığa enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır. Özellikle 1. ve 2. derece de olan internal hemoroidlerde cerrahiden sonraki nükslerde endikedir.

   Skleroterapi hemoroid eksternal hemororidler de son derece ağrılı ve yararsız bir işlemdir. Ayrıca inflamutuvar bağırsak hastalığı olanlarda anal fissür, lenfoma, lösemi hemoroidler de uygulanması kontredikedir. Derin enjeksyondan kaçınılmalıdır. Diskomfort, kanama, tromboz ve nekroz görülebilir. Tekrar etme durumu yüksek olduğundan enjeksiyonlar çoğu kez tekrarlanır. 

   ]]>
   İç Hemoroid Bitkisel Tedavisi https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/ic-hemoroid-bitkisel-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 02:46:21 +0000 İç hemoroid bitkisel tedavisi, halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid; anüste yaygın görülen bir hastalıktır. Genellikle kanama ile kendini belli eden hemoroid; kalın bağırsağın son bulduğu yerdeki toplardamarların geni İç hemoroid bitkisel tedavisi, halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid; anüste yaygın görülen bir hastalıktır. Genellikle kanama ile kendini belli eden hemoroid; kalın bağırsağın son bulduğu yerdeki toplardamarların genişleyerek şişmesi ile dışarıya çıkması sonucu meydana gelir. "meme" diye tabir edilen bu şişlik yapı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. 

   İç ve dış hemoroid olmak üzere iki türde rastlanır. İç hemoroid tipi, daha çok rahatsızlığın ilk evrelerinde meydana gelir. Yani adından da anlaşıldığı gibi meme, makat içerisindedir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile hemoroid memeleri sarkarak büyümeye başlar ve dışarıya doğru çıkar. İç hemoroid, genellikle ağrısızdır. Sadece dışkılama esnasında iç hemoroid şişlikleri anüsten dışarıya çıkar ve sonrasında tekrar geri içeri girerek kaybolur. Pek fazla belirti vermeyen iç hemoroidde; akıntı, kaşıntı ve dışkıda kanama şikayetleri duyulur.

   İç hemoroid; gebelik, şişmanlık, çevresel faktörler uzun süre oturma ve ayakta durma, sık yaşanan ishal veya kabızlık sorunları, genetik, aşırı baharatlı gıdaların tüketilmesi gibi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle 50' li yaşlarda rastlanan iç hemoroid, tedavi edilmediğinde farklı ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle iç hemoroidin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Derecesine göre tedavi yöntemi uygulanan iç hemoroid; bitkisel yollarla da tedavi edilebilmesi mümkün olan bir problemdir. İç hemoroid, hassas bölgede oluşmasından ötürü muayenesinde utanılan bir rahatsızlık olduğu için; bitkisel yollarla tedavi edilmeye çalışılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu yüzden günümüzde çok çeşitli iç hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri vardır. Ancak bunları uygulamadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

   İç hemoroid bitkisel tedavisi nelerdir

   İç hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri içinde en bilindik olanı patlıcan kürüdür. Çok etkili olduğu söylenen patlıcanın yeşil sapları suda kaynatılır ve bu sudan sabah- akşam birer bardak içilir.

   Dere otu bitkisi, iç hemoroid bitkisel tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Gün içerisinde dere otunu ister doğrudan çiğneyerek yiyin, isterseniz de çayını demleyip içebilirsiniz.

   Meyan kökü, ceviz yaprağı, ıhlamur ve keten tohumu hep birlikte öğütülerek bal ile macun haline getirilip, yemeklerden önce 1 kaşık yendiğinde iç hemoroidi bitkisel olarak tedavi etmeye yardımcı olur.

   En doğal bitkilerden birisi olan aloe vera, hem dış hem de iç hemoroid bitkisel tedavisi için kullanılabilir. İç hemoroid bitkisel tedavisi için; aloe vera yaprakları şeritler halinde kesilerek üzerindeki dikenleri temizlenir. İyice temizlenen yapraklar bir kabın içerisinde dondurulur. Yanma, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetlerde bu dondurulmuş yaprak parçalarından faydalanılabilir.

   Sıcak su ve sıcak tuğlaya oturma yöntemi de hemoroidde rahatlama sağlayabilirsiniz                    
   ]]>
   Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-beslenme.html Mon, 26 Nov 2018 16:59:29 +0000 Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme: Hemoroid ameliyatı hastanın sağlık durumunun düzeltilmesi ve yaşam kalitesini daha üst seviyeye çıkarmak yapılan ameliyattır. Hemoroid ameliyatından sonra yiyecekler sindirim sisteminden sonr Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme: Hemoroid ameliyatı hastanın sağlık durumunun düzeltilmesi ve yaşam kalitesini daha üst seviyeye çıkarmak yapılan ameliyattır. Hemoroid ameliyatından sonra yiyecekler sindirim sisteminden sonra anüs kanalıyla dışarı atılması gerektiği için yiyeceklere çok özen gösterilmelidir. Hasta ne yemesi gerekiyorsa onu yemeli.Hasta kabızlığa neden olacak besinlerin tüketilmesinden kaçınmalıdır. Kabız olan hasta tuvalete çıkmakta zorlanacağı için ameliyat edilen bölge basınca maruz kalır ve iyileşme süreci uzar. Hemoroid ameliyatından sonra hasta 3-4 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası iştahsızlıklar olabilmektedir ancak daha çabuk iyileşmenin yolu protein değeri yüksek iyileşmeyi hızlandıran besinler tüketilmelidir.

   Hemoroid Ameliyat Sonrası Beslenme Düzeni
   • Ameliyatın ilk günlerinde çorba, komposto, yumurta,kabuğu soyulmuş meyve tüketimi yapılmasına dikkat edilmeli.
   • Ekmek tüketiminde kepekli ve çavdar ekmeği tüketilmelidir. Lif acısından ve posa bıraktığı için beyaz ekmeğe göre daha faydalıdır. 
   • Hemoroid ameliyatı sonrası kaşıntıya neden olan süt ürünlerinden yenmemeli.
   • Lifli gıdaları ameliyattan üç veya dört gün sonra tüketilmelidir.
   • Ameliyat sonrası bolca meyve tüketilmeli, meyve suyu tüketilmelidir.
   • Hemoroid ameliyatı sonrası kabızlığın önüne geçmek için muz tüketilmemeli.
   • Domates, patlıcan asit içerdikleri için ameliyat sonrası tüketilmesi uygun değildir. 
   • Yenmesi önerilen meyvelerden kayısı, çilek, şeftali sindirim sistemine rahatlık sağlar,yumuşaklık verir. bu nedenle tercih edilen meyvelerdir.
   • Hazır gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, ketçap içerikli besinlerden kesinlikle yenmemelidir. 
   • Hemoroid ameliyatı sorası çay, kahve, gazlı içecekler tüketilmemeli.  
   • Ameliyat sonrası lif yönünden zengin olan bezelye, bakla, nohut, mercimek, fasulye kuru bakliyat tüketilmelidir. 
   • Brüksel lahanası, brokoli, patates, lahana, gibi sebzeleri ameliyat sonrası tüketilmesi gereken sebzelerdir.
   • Badem, ceviz tüketilmesi gereken kuru yemişlerin başında gelmektedir.
   • Acılı besinler ameliyat bölgesinde yanmaya neden olacağı için tüketmekten kaçınılmalıdır.
   • Hemoroid ameliyatı sonrası günde en az 2 litre olacak şekilde su tüketilmelidir.
   ]]>
   Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şişlik https://www.hemoroidhastaligi.gen.tr/hemoroid-ameliyati-sonrasi-sislik.html Mon, 26 Nov 2018 18:16:32 +0000 Hemoroid Ameliyatı Şişlik, Vücutta dışkı kontrolünün sağlanmasına kaynaklık eden vasküler yapı olan hemoroid alanında problem meydana gelmesiyle cerrahi müdahale ile oluşan doku büyümesi rahatsızlığıdır. Sağlıksız be Hemoroid Ameliyatı Şişlik, Vücutta dışkı kontrolünün sağlanmasına kaynaklık eden vasküler yapı olan hemoroid alanında problem meydana gelmesiyle cerrahi müdahale ile oluşan doku büyümesi rahatsızlığıdır. Sağlıksız beslenme, kabızlık, ishal, gebelik, ağır iş yükü, sürekli oturuş pozisyonu, ters cinsel ilişki ve kalıtsal etkenler hemoroid ameliyatını gerekli kılar. Bu aşama sonrasında da söz konusu organda şişlik oluşumunun baş göstermesi kaçınılmaz bir durumdur. Genellikle yetişkin insanlarda görülen bu rahatsızlık şiddetine göre değerlendirilir. İlerleme göstermiş hemoroid ameliyat edilse dahi zaman zaman şişlik problemini oluşturarak kendini tekrarlayabilir niteliktedir. Erkek veya kadın her yaştan insanda görülebilme imkanı olan bu rahatsızlık ile birlikte birtakım sağlık sorunları da oluşmaktadır. Hemoroid ameliyatı şişlik oluşumu sırasında makat bölgesinde meme şeklinde doku, kaşıntı, kanama ve ağrı hissi ortaya çıkar. Bu durum cerrahi operasyon sonrasında geçici olarak oluşmaktadır. Belli bir süre sonra kendiliğinden iyileşir. Fakat süreklilik arz eden şişlik durumunun altında yatan başka sebepler olduğu düşünülerek doktor muayenesine tabi tutulması sağlık bakımından önem taşır.

   Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şişlik Nasıl Geçer

   Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen hemoroid ameliyatı şişlik problemi nedeniyle oturuş pozisyonunda durmakta güçlük çekilir. Bu durum doktora bilgi verilerek muayene ile tedavi edilmelidir. Hekimin önerdiği krem ve fitil ilaçlarının düzenli olarak kullanımı ile bahse konu olan bu sağlık problemi kısa sürede iyileşir. Diğer yandan dışkılama sonrasında kişisel temizliğin iyi bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Bununla birlikte şişlik üzerine baskı uygulamamak gerekmektedir. Belli bir süre yan yatış pozisyonunda durulması bu rahatsızlığın geçmesine yardımcı olur. Şunu da belirtmek gerekir ki vücut direnci ne kadar yüksek olursa tedavi süreci o kadar hız kazanır. Bu kapsamda enfeksiyona maruz kalmamak, bol sıvı tüketmek ve vitamin açısından zengin gıdaların tüketimi hemoroid sonrası şişlik oluşumunun geçmesine kaynaklık eder.
   ]]>